Kartlı ödeme hizmetleri sunan Crypto.com, Binance borsasının benzer bir hizmeti açıklamasının hemen ardından yeni bir likidite takas platformu başlattı.

DeFi Swap olarak adlandırılan bu sistem, kullanıcıların havuzlarda barındırılan tokenleri sorunsuz bir şekilde takas etmelerine veya “swap işlemlerini gerçekleştirmelerine” olanak tanıyor. Bunun yanı sıra likidite sağlayıcılarına Yield Farming (gelir elde etmek için coinlerin diğer kullanıcılara borç verilmesi, açığa satış) teşvikleri sunuyor. Uygulama, Uniswap ile olduğu kadar daha yakın zamanda çıkan SushiSwap ve Binance ile de benzer özelliklere sahip.

Her takas işlemi, Uniswap’ta olduğu gibi %0. 3 komisyon ücreti içeriyor. Henüz geçen hafta faaliyete başlayan Binance Liquid Swap, komisyon ücretlerini her bir havuzdaki token ve likiditeye göre alıyor.

Crypto.com’un Ethereum üzerine inşa edilen yeni sistemi DeFi Swap’ın tanıtım yazısında yer alan bilgiye göre, DeFi Swap aralarında ABD ve Singapur’un da olduğu bazı ülkelerde kullanılamayacak.

Crypto.com ayrıca, daha fazla araştırma ve geliştirmeyi finanse etmek amacıyla takas başına %0.05’e kadar para çekme hakkını kendinde saklı tutuyor.

DeFi Swap, Uniswap V2’den klonlanan, merkezi olmayan bir protokoldür. Seçilen havuzlarda pay sahibi olan kullanıcılar ve firmanın yerel CRO tokenleri için ek getiri teşvikleri sunuyor.

DeFi Swap, son yıllarda piyasaya sürülen bir dizi otomatik piyasa yapıcı (AMM) borsasından biri olma özelliği taşıyor.

Geleneksel bir sipariş defterinden farklı olarak, kullanıcılar, likit tutulan bir varlık havuzuna karşı etkin bir şekilde alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu varlık havuzu, varlıklarını faiz ve işlem ücretlerinde kesinti karşılığında yatıran token sahipleri tarafından likit olarak tutuluyor.

Crypto.com’un bu hamlesi, yakın zamanda, Binance’in gerçekleşterdiği girişime oldukça benziyor. Binance, merkezi borsalarda daha rahat ve kolay DeFi benzeri ürünler sunmak için Liquid Swap adlı bir platform başlatmıştı.

İlgili Haber:  Ethereum Akıllı Sözleşmelerinde Tüm Zamanların En Yüksek Hareketliliği

Crypto.com’un Binance’in stratejisini kopyalayıp kopyalamadığı sorulduğunda, Crypto.com CEO’su Kris Marszalek, “Rekabet açısından, diğer kripto girişimlerine değil, bankalar gibi geleneksel finans kurumlarını hedef alma eğilimindeyiz.” cevabını verdi.

DeFi Swap, başlangıç aşamasında Wrapped Ether (WETH), Chainlink (LINK), Compound (COMP) ve CRO kripto paralarının yanı sıra USDT, USDC ve Dai gibi stabil koinleri de destekleyecek.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here