Crypto.com, Elektronik Para Kurumu (EMI) Lisansı Alan İlk Kripto Borsası Oldu

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Crypto.com, Malta düzenleyicilerinden alınması oldukça zor olan Elektronik Para Kurumu (EMI) lisansını almayı başardı.

blank

Haberin Özeti

  • Malta, ilk kez kripto para ile ilgili bir işletmeye EMI lisansı verdi.
  • Crypto.com, bundan böyle ada sakinlerine ödeme kartları ve banka havalesi hizmetleri sunabilir.

Ödeme platformu Crypto.com, Malta’da Elektronik Para Kurumu (EMI) lisansı alan ilk kripto para şirketi oldu. Bu lisans sayesinde şirket, ödeme kartları düzenleyebilir ve müşterilere doğrudan banka havalesi hizmeti sunmaya başlayabilir.

blank

“Kripto Endüstrisi İçin Önemli Bir Kilometre Taşı”

Lisans, Malta Finansal Hizmetler Kurumu (MFSA) tarafından Crypto.com’a Mayıs ayında verilen Sanal Finansal Varlıklar (VFA) lisansına ek olarak verildi.

Crypto.com CEO’su ve kurucu ortağı Kris Marszalek Perşembe günü yaptığı açıklamada, “MFSA’dan EMI Lisansı alan ilk küresel kripto para platformu olmak, bir bütün olarak endüstri için oldukça önemli bir kilometre taşını teşkil ediyor.” dedi.

Crypto.com ödeme platformu ve borsasının merkezi Hong Kong’da yer alıyor. Marszalek, Crypto.com’un şu anda faaliyet gösterdiği her ülkede lisans alma sürecinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Kripto Lisansları

Uygun lisansların alınması, kripto işletmelerinin güvenli bir şekilde çalışması için oldukça önemlidir. Son aylarda düzenleyiciler, doğru lisanslar olmadan faaliyet gösteren kripto borsalarını incelemeye başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ticaret hacmine göre en büyük kripto borsası olan Binance, son zamanlarda dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler ile sorun yaşıyor.

Binance borsasının da bir zamanlar Malta’nın EMI lisansını alma umudu vardı. Bununla birlikte, Şubat 2020’de MFSA, borsanın Malta dışında faaliyet göstermesine izin verilmediğine dikkat çekti.

Malta’nın kripto para düzenlemeleri 2018’de duyurulduğunda “dünyanın en yenilikçi düzenlemesi” olarak nitelendirildi. Ancak ülkenin kripto dostu imajına ve “Blockchain Adası” sloganına rağmen; endüstrinin içindekiler ülkedeki lisans başvuru sürecinin pahalı olduğunu ve düzenlemelerin çok katı olduğunu belirtti.

MFSA başvuru sürecinin ilk aşamasını tamamlayan girişimlerin yaklaşık %70’i, Avrupa Birliği’nden gelen kara para aklama endişelerine yanıt olarak Maltalı düzenleyicilerin politikalarını güçlendirmesinin ardından gerekli lisansı alamadı.

Ekstra önlemlere rağmen, Haziran ayında Mali Eylem Görev Gücü’ndeki (FATF) yetkililer, Malta’yı mali suçları önlemek için yeterli çabayı göstermeyen ülkelerin yer aldığı “gri listeye” ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend