8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Crypto.com, Elektronik Para Kurumu (EMI) Lisansı Alan İlk Kripto Borsası Oldu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 9 ay önce

Binance indirim kodu

Crypto.com, Malta düzenleyicilerinden alınması oldukça zor olan Elektronik Para Kurumu (EMI) lisansını almayı başardı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Malta, ilk kez kripto para ile ilgili bir işletmeye EMI lisansı verdi.
  • Crypto.com, bundan böyle ada sakinlerine ödeme kartları ve banka havalesi hizmetleri sunabilir.

Ödeme platformu Crypto.com, Malta’da Elektronik Para Kurumu (EMI) lisansı alan ilk kripto para şirketi oldu. Bu lisans sayesinde şirket, ödeme kartları düzenleyebilir ve müşterilere doğrudan banka havalesi hizmeti sunmaya başlayabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Kripto Endüstrisi İçin Önemli Bir Kilometre Taşı”

Lisans, Malta Finansal Hizmetler Kurumu (MFSA) tarafından Crypto.com’a Mayıs ayında verilen Sanal Finansal Varlıklar (VFA) lisansına ek olarak verildi.

Crypto.com CEO’su ve kurucu ortağı Kris Marszalek Perşembe günü yaptığı açıklamada, “MFSA’dan EMI Lisansı alan ilk küresel kripto para platformu olmak, bir bütün olarak endüstri için oldukça önemli bir kilometre taşını teşkil ediyor.” dedi.

Crypto.com ödeme platformu ve borsasının merkezi Hong Kong’da yer alıyor. Marszalek, Crypto.com’un şu anda faaliyet gösterdiği her ülkede lisans alma sürecinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Kripto Lisansları

Uygun lisansların alınması, kripto işletmelerinin güvenli bir şekilde çalışması için oldukça önemlidir. Son aylarda düzenleyiciler, doğru lisanslar olmadan faaliyet gösteren kripto borsalarını incelemeye başladı.

Ticaret hacmine göre en büyük kripto borsası olan Binance, son zamanlarda dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler ile sorun yaşıyor.

Binance borsasının da bir zamanlar Malta’nın EMI lisansını alma umudu vardı. Bununla birlikte, Şubat 2020’de MFSA, borsanın Malta dışında faaliyet göstermesine izin verilmediğine dikkat çekti.

Malta’nın kripto para düzenlemeleri 2018’de duyurulduğunda “dünyanın en yenilikçi düzenlemesi” olarak nitelendirildi. Ancak ülkenin kripto dostu imajına ve “Blockchain Adası” sloganına rağmen; endüstrinin içindekiler ülkedeki lisans başvuru sürecinin pahalı olduğunu ve düzenlemelerin çok katı olduğunu belirtti.

İlgili Haber:  Eski Google Avukatı, Kriptoya Dahil Olan Yüksek Profilli Avukatların Arasına Katıldı

MFSA başvuru sürecinin ilk aşamasını tamamlayan girişimlerin yaklaşık %70’i, Avrupa Birliği’nden gelen kara para aklama endişelerine yanıt olarak Maltalı düzenleyicilerin politikalarını güçlendirmesinin ardından gerekli lisansı alamadı.

Ekstra önlemlere rağmen, Haziran ayında Mali Eylem Görev Gücü’ndeki (FATF) yetkililer, Malta’yı mali suçları önlemek için yeterli çabayı göstermeyen ülkelerin yer aldığı “gri listeye” ekledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar