CryptoKitties’in yaratıcıları, kripto koleksiyonlarını depolamak için yeni bir yer yaratıyor.

Haberin Özeti

  • Eğlence endüstrisi için inşa edilmiş bir blockchain olan Flow, halka açık bir token satışından 18 milyon dolar topladı.
  • Flow, değiştirilebilir olmayan token (NFT) kullanan projeler için “go-to blockchain” olmayı umuyor.
  • Ve şimdiye kadar da oldukça büyük miktarda ilgi çekmiş görünüyor.

NFT endüstrisi için inşa edilmiş bir blockchain olan Flow, halka açık bir token satışından 18 milyon dolar topladı.

Dapper Labs tarafından tasarlanan Flow blockchaini (CryptoKitties’in arkasındaki şirket) 21 Eylül’den 2 Ekim’e kadar para toplama platformu CoinList aracılığıyla halka açık bir satış gerçekleştirdi. CoinList dün itibariyle satıştan 18 milyon dolar elde edildiğini duyurdu. 13.000 katılımcının satın alma süreçlerine dahil olduğu belirtildi.

Satış süreci, yatırımcılara Flow’un ağına katılmak ve ödüller kazanmak için kullanılan FLOW tokenlerine erişme şansı verdi.

Topluluk Satışı ve Açık Artırma Süreçleri

Token satışı, bir topluluk satışı ve bir açık artırmadan oluşuyordu. 12.500’den fazla kullanıcı, topluluk satışında FLOW tokenleri için yaklaşık 9 milyon dolarlık fon harcadı. Açık artırma satışında ise kayıtlı kullanıcılar, temel bloğun %2’sine veya 25 milyon FLOW tokenine sahip olmak için 12 günlük bir süre boyunca teklifler sundular. Buradan da yaklaşık 9.5 milyon dolar değerinde satış geliri elde edildi ve tek bir FLOW tokeninin fiyatı 0.38 dolardan kapandı.

Toplanan para miktarı, değişmeyen tokenler (NFT) dünyasına büyük bir ilgi olduğunu açıkça gösteriyor.

NFT’ler, doğrudan başka bir tokenle değiştirilemeyen benzersiz kripto para tokenleridir. Bitcoin gibi değiştirilebilir varlıklardan bu anlamda farklılık gösterirler. NFT’ler genellikle bir sanat eseri veya oyun içi bir öğe gibi belirli bir varlıkla bağlantılıdır.

Ethereum, NFT pazarına hakim görünse de yavaş işlem hızları ve yüksek ücretlerin de NFT pazarını zorladığı biliniyor. Ethereum’daki darboğazlar, oyun içi koleksiyon ürünleri gibi daha ucuz ürünler satan NFT projelerini pahalı sanat eserleri satan NFT projelerinden çok daha fazla etkilemiş görünüyor.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Fiyat Hareketleriyle Renkleri Değişen Dijital Sanat Eseri 100.000 Dolara Satıldı

Geçtiğimiz Yıl 11 Milyon Dolar Toplanmıştı

Dapper Labs geçtiğimiz yıl Flow’u ayağa kaldırmak adına 11 milyon dolar daha topladı; ana amaç, NFT pazarı için ideal bir blockchain oluşturmaktı. Temel vaatleri ise diğer birçok blockchainde olduğu gibi, “Ethereum’dan daha hızlı, daha ölçeklenebilir ve daha ucuz” olduğu yönündeydi.

Dapper Labs, oyuncuların NFT’ler tarafından temsil edilen sevimli kedicikleri alıp satmalarına olanak tanıyan ve orijinal olarak da Ethereum üzerine inşa edilmiş son derece popüler bir oyun olan CryptoKitties’i yarattı. Oyun o kadar popülerdi ki 2017 sonunda piyasaya sürüldüğünde Ethereum ağını neredeyse çökertiyordu. Ve 2018’de kedilerden biri olan “Dragon” 170.000 dolara satıldı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın