“Cryptoqueen” Lakaplı Avukatın New York’ta Hukuk Faaliyeti Göstermesi Yasaklandı

Mark Scott’ın New York eyaletinde hukuki faaliyet göstermesi yasaklandı.

Haberin Özeti

  • OneCoin avukatı Cuma günü New York Eyaletinden uzaklaştırıldı.
  • Mark Scott’a farklı cezalar verilmesi de bekleniyor.
  • OneCoin, büyük bir Ponzi şeması olarak biliniyor.

“Cryptoqueen” olarak bilinen ve OneCoin dolandırıcılık sistemini savunan avukat, Cuma günü New York eyaleti genelinde hukuki faaliyetlerden uzaklaştırma cezasına çarptırıldı.

Eskiden Locke Lord LLP’nin avukatı olan Mark Scott, kullanıcıları aslında hiçbir zaman var olmayan bir tokeni satın almaya yönlendiren ve sahte bir blockchain projesi olarak bilinen OneCoin dolandırıcılığına karışması nedeniyle New York’ta hukuki faaliyet uygulamaktan men edildi. Federal savcılar, 2014 yılında başlayan dolandırıcılığın yatırımcılarından 4 milyar Dolar’ın üzerinde para aldığını iddia ediyor.

OneCoin Kurucusu Hala Kayıp

Scott, geçtiğimiz Kasım ayında kara para aklama ve banka dolandırıcılığı için komplo kurma suçlarından mahkum edilmişti. Şimdilerde ise cezasını bekliyor. OneCoin’in yaratıcısı Ruja Ignatova ise 2017’de ortadan kaybolmasının ardından hala kayıp olarak biliniyor.

Cuma günü, beş yargıçtan oluşan bir heyet, Scott’ın adının New York eyaletindeki avukatlar listesinden çıkarılmasına karar verdi.

Yargıçlar, açıkladıkları karar metninde şu ifadelerde bulundu: “Davalıya, New York Eyaleti’nde, ister müdür ister başka birinin temsilcisi, katibi veya çalışanı olarak, herhangi bir biçimde hukuki uygulamadan vazgeçmesi ve bundan kaçınması emredildi.”

Scott’ın Herhangi Bir Hukuki Faaliyette Bulunması Yasaklandı

Alınan kararla birlikte Scott, artık herhangi bir mahkeme, hakim, adalet, kurul, komisyon veya başka bir kamu otoritesi önünde bir avukat veya hukuk müşaviri olarak görünmesi ya da bir başkasına kanun uygulaması hakkında fikir vermesi için yasaklı konuma gelmiştir.

OneCoin dolandırıcılığı, bir Ponzi sistemi olarak, yatırımcılarını bir sonraki Bitcoin olma vaadiyle cezbetti. OneCoin ile diğer kripto şirketlerini ayıran şey, OneCoin’in herhangi bir blockchaine sahip olmamasıdır.

  Kripto Ponzi Operatörü Başarısız Kaçış Denemesinin Ardından Tutuklandı

İnsanlar OneCoin’e para yatırdıklarında, değer kazanacak ve bir gün ikincil piyasalarda satılabilecek OneCoin tokenleri satın aldıklarına inanıyorlardı. Ancak şirket esasında büyük bir Ponzi dolandırıcılık sisteminin görünen yüzüydü. Kurucusu Ignatova da sistemin ortaya çıkmasının ardından, 2017 yılında, kayıplara karıştı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın