29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Curve Finance, Güvenlik Açığı Bulunmasının Ardından yv2 Havuzunu Kapattı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Etkilenen ticaret havuzu hemen kapatıldığı için hiçbir kullanıcı veya fon, güvenlik açığından etkilenmedi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Curve Finance, yv2 adlı havuzunda güvenlik açığı tespit etti.
  • Şirketin güvenlik ekipleri, problemli havuzu hemen kapattıklarını açıkladı.
  • Hızlı müdahale sayesinde hiçbir kullanıcı veya fon, güvenlik açığı nedeniyle zarar görmedi.

Merkezi olmayan stablecoin borsası Curve Finance, bu sabah getiri toplayıcı projesi Yearn Finance’i içeren yeni bir ticaret havuzunu etkileyen bir güvenlik açığı tespit etti. Suistimal edilen havuz, olası problemleri önlemek için hızla kapatıldı.

Binance indirim kodu

Curve Finance Nedir?

Curve Finance, kullanıcıların ABD Dolarına sabitlenmiş stablecoinler (USDC, DAI ve USDT gibi) arasında son derece düşük ücretlerle ticaret yapılmasını sağlar. Curve’deki likidite veya fon miktarı tamamen yıllık bazda getiri elde eden kullanıcılar tarafından sağlanır.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

2020’deki lansmanından bu yana proje, şu ana kadar herhangi bir ciddi teknik sorun yaşamamıştı. Ama bu istikrarlı gidişat bugün küçük bir leke aldı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Yeni yVault2 (Yearn Finance) havuzuyla ilgili bir sorun keşfettik. LP’leri korumak için havuz kapatıldı. Tüm fonlarınız güvende.” ifadeleri yer aldı.

Kilitlenen tüm fonların likidite sağlayıcılarına otomatik olarak iade edileceği belirtildi.

Yearn Finance (YFI) bir getiri toplayıcıdır; yani kullanıcı fonlarını diğer getiri üreten protokollere, borsalara ve cüzdanlara otomatik olarak gönderir ve bir kullanıcının merkezi olmayan finansmandaki (DeFi) karmaşıklığı bireysel olarak yönetme yükünü ortadan kaldırır.

Hızlı Müdahale Olası Fon Kayıplarını Önledi

Fonlarını Yearn’da kilitleyen tüm kullanıcılar karşılığında “y” markalı bir token alırlar. Örneğin USDT’yi Yearn’a yatıran bir kullanıcı karşılığında yUSDT alır. Bu token, getiri elde etmek için başka protokollerde de kullanılabilir veya başka bir kripto para ile değiştirilebilir.

İlgili Haber:  THETA Fiyatı Neden İki Haftada %180 Artarak Bitcoin'den Bile İyi Bir Performans Sergiledi?

Ayrıca kullanıcıların yatırdıkları varlıklara göre “v1” ve “v2” şeklinde “kasalar (havuz)” oluşturulur.

Curve, bugün yaptığı araştırmada “v2” havuzunun istismar edildiğini gördü. Ekip sorunun temel bir sorun değil, teknik bir sorun olduğunu doğruladı.

Güvenlik açığı tespit edilen havuzun derhal kapatılması ile birlikte, havuzda bulunan hiçbir fon zarar görmedi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar