29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Cypherpunk Belgeselinde Ekonomistler ve Anarşistler Karşı Karşıya Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Reason, bu ay yayınlanacak dört bölümlük belgesel dizisinde cypherpunk hareketini daha yakından inceliyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Reason, cypherpunk hareketi üzerine dört bölümlük yeni bir belgesel dizisi hazırladı.
  • Cypherpunklar, kriptografiyi destekleyen gizlilik savunucularına verilen isimdir.
  • Bu aktivistler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin oluşturulmasında etkili olmuşlardır.

Dergi ve web sitesi Reason, özgürlükçü felsefesiyle tanınıyor ve bu ay odak noktasını cypherpunk hareketine çevirmesi ile dikkat çekiyor.

Binance indirim kodu

Reason geçen hafta, hareketi başlatan kişiler aracılığıyla Cypherpunk’ın hikayesini anlatan dört bölümlük bir video belgesel dizisini yayınladı. Dizinin ikinci bölümü ise bugün yayına girdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Hikaye, belgeselde ifade edilen şekliyle, “internetin, topluma ait yapay duvarları yıkacağına ve bir Orwell devleti için zemin hazırlayacağına dair ortak bir inancın paylaşıldığı” 1980’lerde başlıyor.

Bu anlamda cypherpunklar, kriptografinin ileriye giden bir yol olduğunu düşündüler ve bu yüzden de Bitcoin’in yaratılmasında anahtar rol oynadılar.

Satoshi Nakamoto, Cypherpunk mıydı?

Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto’nun bir cypherpunk olup olmadığı belli olmasa da, Hal Finney ve diğer erken dönem BTC benimseyenleri öyleydi.

Belgeselin birinci bölümü, hareket içerisindeki iki grubun gerilimi üzerinden ilerliyor. Bu gruplar ise: Timothy May’in önderlik ettiği kripto-anarşistler ve eBay gibi sitelerin öncüllerini hayata geçiren ekonomist Phil Salin liderliğindeki grup olarak öne çıkıyor.

Hikayede iki grup arasındaki çatışma şu şekilde anlatılıyor: “Sınırsız ve küresel bir pazar inşa etmek isteyen yüksek teknoloji ürünü Hayekiler ile interneti tüm hükümetlerin altını oymak için teknolojik bir araç olarak gören kripto-anarşistler arasındaki vizyon çatışması, cypherpunk hareketinin rotasını belirledi.”

Sonraki Bölümde ABD İstihbarat Teşkilatları Hikayeye Dahil Olacak

Bugün yayınlanan 2. bölümde ise “Kriptografi vs. Büyük Kardeş” başlığı altında hikaye devam ediyor. Bölümde, açık anahtar şifrelemesinin gücü üzerine anlatım yapılıyor ve bu teknolojinin babası olan Turing Ödülü sahibi Whitfield Diffie ile çeşitli röportajlar yer alıyor.

İlgili Haber:  Haftanın Önemli Kripto Haberleri (11-17 Ocak 2021)

Belgeselde ekonomist David Friedman, kriptografinin modern çağda tiranlıkla savaşmak için kullanımını şu şekilde açıklıyor: “Hükümet ile halk arasındaki gerçek savaşlar fiziksel savaşlar değil, bilgi savaşlarıdır. Şifreleme ise sizi tutuklayamayacakları, önemli kişilere şantaj yapamayacakları, kamuya açık bilgileri istedikleri gibi manipüle edemeyecekleri anlamına gelir.”

Önümüzdeki hafta yayınlanması beklenen 3. bölümde ise hikayeye ABD istihbarat teşkilatlarının dahil olacağı dile getiriliyor.

Belgeseli izlemeye devam edin…

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar