Anahtar fark: İngilizcede dad ve father baba anlamına gelir fakat aralarında fark vardır. Father bir çocuğun biyolojik babasıdır, aynı DNA’ları taşır. Dad ise daha çok yakınlık ifade eder. Dad bir çocuğun gelişiminde ve büyümesinde aktif rol oynar ama aynı DNA’ları taşımıyor olabilir.

Tanım olarak dad ve father aynıdır. Her ikisi de baba anlamındadır fakat kullanımları yıllar içerisinde biraz farklılık göstermiştir. Father bir bebeğin biyolojik babasıdır ve aynı DNA’ları taşır. Babanın toplum içindeki geleneksel rolü çocuğunun gelişiminde ve büyümesinde aktif rol almaktır. Babanın çocuğun karakteri, psikolojisi ve davranışları üzerinde etkisi vardır.

Fakat her baba çocuğunun hayatında aktif rol almayabilir. ABD gibi ülkelerde pek çok baba çocuk doğduktan sonra kendi görevlerinin bittiğini düşünür. Elbette hala çocuğun babasıdırlar ve aynı dna’ları taşırlar fakat çocuğun büyümesi ve gelişimiyle ilgili aktif rol ve sorumluluk almayı reddedebilirler. Faturaları zamanında ödeyebilir, ailesine yiyecek ve para sağlayabilir. Fakat eğer çocuğunun neden hoşlanıp hoşlanmadığını bilmiyorsa, okulda derslerinin nasıl olduğunu bilmiyorsa, çocuğu büyük ihtimalle onu dad olarak değil father olarak görecektir.

Dad daha çok yakınlık ve samimiyeti ifade eder. Father ise çok daha resmi ve ciddidir. Dad çocuğun hayatında aktif rol alır, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri bilir, okul durumunu takip eder, onunla sosyalleşir. Dad çocuğun biyolojik babası olmayabilir ve aynı dna’ları taşımıyor olabilir. Dad üvey baba da olabilir veya çocuğun hayatındaki amca, dayı gibi bir insan da olabilir.

Araştırmalara göre babanın çocuğunun yaşamında aktif rol alması çocuğun geleceği üzerinde genelde olumlu sonuçlar verir.

Dad çocuğun ilgiye, yardıma, desteğe, arkadaşlığa ihtiyaç duyduğu anda yanında bulduğu kimsedir. Father ise geleneksel babadır, resmidir, ciddidir. Dad çocuğun okuldaki tiyatro gösterisini izlemeye gider, futbol maçını izlemeye gider, onunla sinemaya gider, yemek yer ve samimiyet kurar. Father ise çocuğuna sadece maddi anlamda destek olur. Onunla arkadaş olma, hayatında aktif rol alma gibi bir sorumluluk almaz. Father ile dad arasındaki en büyük fark budur. Father maddi, dad ise manevi babadır. Father olmak çok kolaydır ama dad olmak çok zordur.

Fakat bu ifadeler subjektiftir. Bazen çocuklar kendilerine dad gibi davranan babalarına father diyebilirler ya da tam tersi de olabilir. Dolayısıyla bazen bu kullanım farklılık gösterebilir. Bazen çocuklar babalarını da, pa olarak da çağırabilir.

Dad ile father arasındaki farkı anlatan ingilizce bir atasözü vardır: “Any man can be a father, but it takes a special person to be a dad”. Yani şu demek: “Her erkek father olabilir ama dad olabilmek için çok özel biri olmak gerekir.”

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın