9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Dağıtık Defter

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 6 ay önce

blank

Dağıtık defter (aynı zamanda paylaşımlı defter veya dağıtık defter teknolojisi veya DLT olarak da bilinir) coğrafi olarak birden çok siteye, ülkeye veya kuruma yayılan çoğaltılmış, paylaşımlı ve senkronize dijital verilerin bir konsensüsüdür. Dağıtık bir veritabanından farklı olarak, merkezi bir yöneticisi yoktur.

blank

Eşler arası bir ağın yanı sıra düğümler arasında replikasyon yapılmasını sağlamak için fikir birliği (konsensüs) algoritmaları gereklidir. Dağıtık defter tasarımının bir biçimi, kamu veya özel olabilen blokzincir sistemidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Karakteristiği

Dağıtık defter veritabanı, eşler arası bir ağdaki birkaç düğüme (aygıtlara) yayılır; burada her biri defterin özdeş bir kopyasını çoğaltır ve kaydeder ve bağımsız olarak kendini günceller. Birincil avantaj, merkezi otoritenin olmamasıdır. Bir defter güncellemesi gerçekleştiğinde, her düğüm yeni işlemi oluşturur ve ardından düğümler, hangi kopyanın doğru olduğuna dair konsensüs algoritmasına göre oy kullanır. Bir fikir birliği belirlendikten sonra, diğer tüm düğümler, kendi defterlerini yeni ve doğru kopya ile günceller. Güvenlik, kriptografik anahtarlar ve imzalarla sağlanır.

Uygulamalar

2016 yılında, bazı bankalar dağıtık defterlere yatırım yapmanın faydalı olup olmadığını görmek için dağıtıl defterleri test etti.

Çeşitleri

Dağıtık defterler izinli veya izinsiz şeklinde ikiye ayrılır. Bu, herhangi birilerinin veya yalnızca onaylanmış kişilerin işlemleri doğrulamak için bir node çalıştırıp çalıştıramayacağını belirler. Ayrıca konsensüs algoritmaları yönünden de farklılıklar gösterir. Bununla birlikte madenciliğe uygun olup olmamalarına göre de ayrışırlar.

Blokzincirin bir DLT formu olduğu düşünülmektedir. Ayrıca blokzincir olmayan dağıtık defter de vardır.

Blokzincir olmayan DLT’ler dağıtık bir kripto para birimi şeklinde olabilir veya özel veya genel verilerin depolandığı veya paylaşıldığı mimari bir yapıda olabilir.

Temel fark, blokzincir tüm düğümlerde global konsensüs gerektirirken, bir DLT’nin blokzincirinde doğrulama olmadan konsensüs elde edilebilir.

İlgili Haber:  Digital Currency Group: Kripto Firmaları Pandemiye Rağmen Büyüyor

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend