Dalkavukluk (yağcılık) ve takdir arasındaki temel fark niyettir; başka bir insanı şımartan bir kişi genellikle bencil bir dışsal sebeple hareket ederken, birisini takdir eden kişi şefkat, samimiyet ve şükran ile hareket eder. Bu nedenle, yağcılık ya da dalkavukluk sıklıkla olumsuz bir konsept olarak görülürken takdir çok olumlu bir davranıştır.

Dalkavukluk nedir?

Dalkavukukluk, gizli bir niyetle verilen samimi ve aşırı övgü olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle, dalkavukluk ya da yağcılık gerçek olmayan iltifattır. Bir kimse başkalarını manipüle etmek veya yardım istediğinde genellikle bir başkasını tebrik eder. Dolayısıyla, birini şımartıyorsanız, genellikle istediğiniz bir şeyi elde etme niyetiyle yapıyorsunuz demektir. Dolayısıyla, dalkavukluk, bencillik motiflidir.

Dalkavuklar çoğu zaman, söylediklerinin tam tersini ima ederler. Örneğin, dünyanın en çirkin elbisesi olduğunu düşünseler bile elbisenize övgüler dizerler. Dalkavuk, erdemlerinizden övgüyle o kadar bahseder ki, dünyanın en iyi insanı olduğunuzu hissedersiniz. Bununla birlikte, dalkavuklara inanıyor olmanız aslında sizin de eksi yönünüzün bir kanıtıdır.

Takdir nedir?

Takdir, birinin iyi niteliklerinin farkında olmak ve o kişiye zevk veya şükran duygularını ifade etmektir. Takdir her zaman samimi ve halistir. Diğer kişiye şükranlarımızı sunmamız dışında, herhangi bir aşırı bencil motivasyon içermez. Örneğin, arkadaşınızın zor zamanlarda size yardım ettiğini varsayalım, takdir ifade ederek teşekkür etmek istersiniz. Bu halis ve gerçektir. Dalkavukluk gibi sahte değildir.

İlgili Haber:  Ulus ile Ülke Arasındaki Fark

 

Dalkavukluk ile Takdir Arasındaki Fark

Bazen dalkavukluk ile takdir arasındaki fark tanımlanırken zorlanırız. Ancak kişinin ses tonundan, ruh halinden ve vücut dilinden samimiyetsiz övgüyü kolayca tespit edebilirsiniz. Üstelik, birisini beğenirken belirli spesifik ayrıntıları daima kullanmanız gerekir, yani neden o kişiye iltifat ediyorsunuz?

Anlam Farklılığı:
Dalkavukluk, gizli bir niyetle (içtenpazarlık) verilen samimi ve aşırı övgü ve iltifattır.

Takdir, birinin iyi niteliklerinin tanınması ve o kişiye zevk veya şükran duygusunun samimi bir şekilde ifade edilmesidir.

Motivasyon:

Dalkavukluğun aşırı bencilce bir nedeni vardır.

Takdirin şükran sunmaktan başka bir motivasyonu yoktur.

Samimiyet:

Dalkavuk, samimi veya orijinal değildir.

Takdir, gerçek ve samimidir.

Dalkavukluk, söylenenlerin tam tersi anlamına gelebileceğinden yalanlar içerir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here