Danimarka, Kripto Para Düzenlemelerini Hayata Geçirmek İçin 100 Yıllık Vergi Yasasını Değiştirecek

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Danimarka Vergi Bakanı, Bitcoin ve diğer kripto paralarla ilgili düzenlemeler yapmak için ülkenin 100 yıllık vergi yasasını değiştirmek istiyor.

blank

Haberin Özeti

  • Danimarka Vergi Bakanı, Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili düzenlemeler yapmak için ülkedeki mevcut vergi yasasının değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.
  • Danimarka’da halihazırda kullanılan vergi yasası, bundan neredeyse 100 yıl önce, 1922 yılında kabul edildi.
  • Söz konusu vergi yasası kripto para ticareti gibi günümüzün finansal araçlarını açıklamada ve düzenlemede oldukça yetersiz kalıyor.

Yerel medya kuruluşu Berlingske Tidende’nin bir raporuna göre, Danimarka Vergi Dairesi, 2015 ve 2019 yılları arasında kripto para ticareti yapan yaklaşık 16.000 kişi ve firma tespit etti.

blank

Kripto Para Ticareti Yapanların Üçte İkisi Bunu Vergi Dairelerine Bildirmiyor

Ülkenin Vergi Bakanı Morten Bødskov ise bu süreç içinde gerçekleştirilen işlemlerin üçte ikisinin vergi beyannamelerinde düzgün bir şekilde rapor edilmediğini söyledi.

Bødskov’a göre, bu kısmen Danimarka’nın eski vergi yasasından kaynaklanıyor. Mevcut yasalar, hiç kimsenin kripto para gibi yeni finansal araçların ortaya çıkışını öngöremediği 1922 yılında kabul edildi.

Bu nedenle de bakan, mevcut yasanın günün gerekliliklerine göre düzenlenmesi ve büyük ölçüde değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Yeni Vergi Yasasının Hazırlanması Birkaç Yıl Sürecek

Mevcut yasaları değerlendirmek üzere kurulmuş olan bağımsız Danimarka Vergi Hukuku Konseyi’ne göre ise, yeni kurallar maksimum seviye açık ve şeffaf olmalı; olası yanlış anlaşılmalara ve kanuni boşluklara yer bırakmamalıdır.

Yine de mevcut yasadaki değişiklik tabi ki bir gecede tamamlanmayacak.

Vergi Hukuku Konseyi’nin 2023 yılının ortalarına kadar yasal değişiklikler için bir taslak teklif sunması gerekiyor. Bu kapsamda Danimarka’daki vergi kurallarının, kripto para ticaretindeki vergi kazanç ve kayıplarına göre entegre edilmesi birkaç yıl sürecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend