27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Danimarka, Kripto Para Düzenlemelerini Hayata Geçirmek İçin 100 Yıllık Vergi Yasasını Değiştirecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Danimarka Vergi Bakanı, Bitcoin ve diğer kripto paralarla ilgili düzenlemeler yapmak için ülkenin 100 yıllık vergi yasasını değiştirmek istiyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Danimarka Vergi Bakanı, Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili düzenlemeler yapmak için ülkedeki mevcut vergi yasasının değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.
  • Danimarka’da halihazırda kullanılan vergi yasası, bundan neredeyse 100 yıl önce, 1922 yılında kabul edildi.
  • Söz konusu vergi yasası kripto para ticareti gibi günümüzün finansal araçlarını açıklamada ve düzenlemede oldukça yetersiz kalıyor.

Yerel medya kuruluşu Berlingske Tidende’nin bir raporuna göre, Danimarka Vergi Dairesi, 2015 ve 2019 yılları arasında kripto para ticareti yapan yaklaşık 16.000 kişi ve firma tespit etti.

Binance indirim kodu

Kripto Para Ticareti Yapanların Üçte İkisi Bunu Vergi Dairelerine Bildirmiyor

Ülkenin Vergi Bakanı Morten Bødskov ise bu süreç içinde gerçekleştirilen işlemlerin üçte ikisinin vergi beyannamelerinde düzgün bir şekilde rapor edilmediğini söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bødskov’a göre, bu kısmen Danimarka’nın eski vergi yasasından kaynaklanıyor. Mevcut yasalar, hiç kimsenin kripto para gibi yeni finansal araçların ortaya çıkışını öngöremediği 1922 yılında kabul edildi.

Bu nedenle de bakan, mevcut yasanın günün gerekliliklerine göre düzenlenmesi ve büyük ölçüde değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yeni Vergi Yasasının Hazırlanması Birkaç Yıl Sürecek

Mevcut yasaları değerlendirmek üzere kurulmuş olan bağımsız Danimarka Vergi Hukuku Konseyi’ne göre ise, yeni kurallar maksimum seviye açık ve şeffaf olmalı; olası yanlış anlaşılmalara ve kanuni boşluklara yer bırakmamalıdır.

Yine de mevcut yasadaki değişiklik tabi ki bir gecede tamamlanmayacak.

Vergi Hukuku Konseyi’nin 2023 yılının ortalarına kadar yasal değişiklikler için bir taslak teklif sunması gerekiyor. Bu kapsamda Danimarka’daki vergi kurallarının, kripto para ticaretindeki vergi kazanç ve kayıplarına göre entegre edilmesi birkaç yıl sürecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar