8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Andreessen Horowitz: DAO’lar, Şirketlerin Geleceği Olabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Merkezi olmayan özerk kuruluşlar ya da diğer adıyla DAO’lar geleneksel finansı değiştirecek gibi gözüküyor.

Binance indirim kodu

“Decentralized Autonomous Organization” kısaltması olan DAO, Türkçe ifadeyle “Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon” anlamına geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

DAO’lar için yeni kripto çılgınlığı diyebiliriz. Merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar), belirli bir amaç etrafında bir araya gelen online gruplardır. Bu amaç bazen sosyal, bazen de siyasi olabilir. Ancak genellikle finansal amaçlar için bir araya gelinir. Üyeler bu kuruluşlara katılabilmek ve sonrasında oy kullanabilmek için token satın alırlar. Akıllı sözleşmeler kararları kolaylaştırır. Her şey kayıt altına alınır. Ademi merkeziyetçilik, kimsenin sorumlu olmadığı anlamına gelir. Yani bu kuruluş ve organizasyonları yöneten belirli kişiler yoktur.

DAO’lar, üçüncü tarafların birbirlerine olan “güveni” otomatikleştirmenin bir yolu olarak ortaya çıktı. Birçoğu, varlık satın almak için fon toplayan yatırım grupları olarak hareket eder. Sektöre önemli yatırımlar yapan girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz bu alanda daha da ileri gidiyor. DAO’ları bir gün şirketlerin yerini alacak bir yapı olarak görüyor. Geleneksel bir şirkette yönetim kurulu kararlar alır, maaşları, gerekli ücretleri ve hisseleri dağıtır. DAO’larla birlikte şirketleri yönetecek bir yönetim kurulu olmayacak, hissedarlar her karar için oy verebilecek ve bunun için ödüllendirilecek.

Şimdiye kadar, bu kolektifler (DAO kuruluşları kolektifler olarak da bilinir) ABD’nin Wyoming eyaletinde arazi satın almak ve ABD Anayasası’nın bir kopyasını satmak gibi amaçlar için kullanıldı.

Sektör çok hızlı ilerliyor. 300.000’den fazla yönetim token sahibine sahip en büyük DAO olan Uniswap, bir yıldan biraz daha eski.

Uniswap en büyük DAO olma özelliğini koruyor.
Uniswap en büyük DAO olma özelliğini koruyor.

DAO sektöründe finansman değişken ve oldukça volatil (oynak) olabiliyor. Yakın zamanlı bir rapora göre, DAO’ların rezervindeki kripto para varlıkları geçen Kasım ayında 13 milyar dolardan bugün 7.7 milyar dolara düşmüş durumda. Düşüşün nedeni kullanıcıların ilgisinin azalması değil. Düşüşün sebebi kripto para fiyatlarında yaşanan düşüş. Geçen sene sonunda 1.6 milyon kullanıcı yönetim tokenine sahipken, bu rakam şu an 1.8 milyondan fazla. Bu da kripto piyasasındaki düşüşe rağmen, DAO’ya ilginin aslında arttığını gösteriyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı Yatay İlerlerken Tüccarlar Altcoinlere Akın Ediyor

DAO’ların elbette dezavantajları da var. Örneğin her karar için tüm topluluğun oy vermesini beklemek karar alma mekanizmasını yavaşlatacaktır. Bazı üyeler daha fazla tokene sahip olarak daha fazla söz hakkına sahip olabilir. Çok fazla tokene sahip olan üyeler DAO’ları kendi özel çıkarları için kullanabilir. DAO’ların yönetimi konusu devam eden bir süreç olmaya devam ediyor. Bir şeyler ters gittiğinde, bir DAO basitçe feshedilebilir. DAO’ları gerçek dünyaya bağlama çabaları henüz olgunlaşmamıştır. DAO’lar çoğu bölgede tüzel kişilik olarak kabul edilmezler. Düzenleyicilerin tokenleri menkul kıymetler olarak görme riski ise devam ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar