5 Temmuz 2022, Salı
20.7 C
İstanbul

DAO’lar Tarafından Yönetilen Kripto Varlığı 1 Milyar Dolar Seviyesini Aştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Online Ethereal Summit’te yer alan kripto endüstrisinden önemli isimler, Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonların (DAO) “internet çağının organizasyonel varlığı” olduğu konusunda hemfikir göründüler.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Aaron Wright’a göre DAO’lar tarafından yönetilen fon miktarı şu anda 1 milyar Doları aştı.
  • DAO’lar, yatırımcılar ve start-up kurucuları tarafından küresel sermaye koordinasyonu üzerindeki ağ etkileri ışığında kredilendirilir.

Kripto endüstrisi uzmanları, Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar (DAO’lar) tarafından yönetilen fonların şu anda 1 milyar Doları aştığını dile getirdi. Bir yıl önce bu değer, yalnızca 10 milyon Dolar seviyesinde idi.

Binance indirim kodu

DAO’lar Geleceğin Silikon Vadisini Oluşturacak

OpenLaw dijital sözleşme platformunun kurucu ortağı Aaron Wright konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bundan 10 veya 20 yıl sonra, şirketler yerine DAO’lar tarafından desteklenen Silikon Vadisi’nin ‘Bulut’ halini göreceğiz.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Wright, “DAO’lar muhtemelen internet çağının kurumsal varlığı olarak görülecek. Bunun, geleceğin finansal araçlarından biri olduğunu düşünüyorum.” diye ekledi.

Tarihsel olarak, kripto endüstrisinde DAO’lar, protokol gelişimini yönetmek, yatırımları finanse etmek veya çeşitli diğer görevleri yerine getirmek için kullanılmıştır. Ancak son zamanlarda otomatik karar verme süreçlerini ve Ethereum akıllı sözleşmelerini kullanan kuruluşların ilgisi de bir hayli arttı. Merkezi Olmayan Finansın (DeFi) büyümesi, NFT’lerin popülerliği ve Wyoming eyaleti tarafından DAO’lara yasal statü veren bir uygulamanın getirilmesi bu ilgiyi artıran temel etkenler oldu.

Wyoming, DAO’lara Yasal Statü Verdi

San Francisco merkezli risk sermayesi şirketi Polychain Capital’in kurucusu ve CEO’su Olaf Carlson-Wee de yeni teknoloji hakkında olumlu bir öngörüde bulundu. DAO’ların risk sermayesinin geleceği olduğunu söyleyen Carlson-Wee, “DAO’lar konusunda gerçekten heyecanlıyım. İnternetteki anonim kişilere dayalı küresel sermaye koordinasyonu benim için kesinlikle büyüleyici. Pek çok insan bunun büyüklüğünün henüz farkında değil.” diye ekledi.

İlgili Haber:  Kriptoya Geç mi Kaldınız? Kurumlar Hâlâ Bitcoin Benimsemesinin Erken Aşamasında

Sektördeki pek çok kişi, DAO’ları yeni bir limited şirket türü olarak tanıyan Wyoming yasasının, bu organizasyonel yapılara duyulan güveni artıracağını tahmin ediyor.

Wyoming, ABD’de kripto bankaları için bir tüzük yayınlayan ilk eyalet oldu ve şimdiden iki tanesine lisans verdi: Kraken ve Avanti. Avanti’nin kurucusu Caitlin Long, Wyoming yasasının geçirilmesi için yasa koyucularla yakın temas içinde şekilde çalıştı.

Yine de Long, DAO’ların bankalarla nasıl başa çıkacağı konusu gibi hâlâ üzerinde çalışılması ve yeni yasal çerçeveler üretilmesi gereken bir dizi önemli başlık olduğunun altını çizdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar