Son güncelleme: 3 ay önce

Merkezi olmayan uygulamalar, uygulama yapmanın radikal bir yoludur. Aradan aracıyı çıkarmanın zamanı artık geldi. Sizi almak istediğiniz hizmete doğrudan bağlayan ve kesinti yapmayan bir uygulamayı kullanabilecekken, neden aracı bir şirkete ödeme yapasınız ki? Dapps veya bir diğer ifadeyle merkezi olmayan uygulamalar tarafından sunulan hizmet tam olarak budur. Aşağıda, Dapp’lerin ne olduklarına, nasıl çalıştıklarına ve bu yeni uygulama türlerinin karşılaştığı bazı zorluklara dair genel bir bilgi vereceğiz.

Dapp’ler (Dapps) merkezi olmayan uygulamalardır. Normal uygulamalara benzer işlevler sunarlar, ancak temel farkları bir blockchain gibi peer-to-peer, yani eşler arası bir ağ üzerinde çalıştırılmasıdır. En temel özellikleri şöyledir:

  • Aracı hiç bir kişi veya kuruluş ağı kontrol etmez.
  • Açık kaynak olmalı ve onu kontrol eden herhangi bir kişi olmadan, kendi başına çalışmalıdır.
  • Veri ve kayıtları herkese açık olmalıdır.
  • Network güvenliğini sağlamak için bir şifreleme tokeni kullanmalıdır.

Bunlar, blockchain ve kripto topluluğundaki pek çok kişinin desteklenmesi gerektiğine inandığı noktalar olsa da, yukarıdaki özelliklerin yalnızca bir kısmını, bir kombinasyonunu kullanan dapp’ler olduğu gibi, hiçbirini kullanmayan dapp’ler de vardır.

Dapp’in avantajları nelerdir?

Sansüre dayanıklıdır: hükümetler veya güçlü bireyler için ağı kontrol etmek çok zordur.

Kesinti yoktur: eşler arası bir sisteme dayanması, kişisel bilgisayarlar veya ağın parçaları çökse bile dapp’lerin çalışmaya devam etmesini sağlar.

Blockchain tabanlıdır: Dapp’ler akıllı sözleşmelerden yapıldığı için, kripto para birimlerini Dapp’nin temel işlevlerine kolayca entegre edebilirler.

Açık kaynaktır: Açık kaynak oluşu, geliştiricilerin daha kullanışlı veya ilginç işlevlerle daha iyi dapp’ler oluşturmasına olanak tanıyarak, dapp ekosisteminin yaygın gelişimini teşvik eder.

Dapps’in zayıf yönleri nelerdir?

Dapps, normal uygulamaların karşılaştığı birçok önemli sorunu çözmeyi hedeflerken, bir takım dezavantajlara da sahiptir:

  En Popüler Dapp'ler

Hacklenme ihtimali: Birçoğu açık kaynaklı akıllı sözleşmelerde çalıştığı için, bilgisayar korsanlarına ender bir fırsat sunuyor. Bu durum popüler Dapp’lerde bir sürü saldırıya sebep oldu.

Kullanılabilirliği: Çoğu Dap zayıf kullanıcı arayüzüne sahiptir. Ancak, bunun zamanl geliştirilebilecek bir durum olduğunu açıktır.

Kullanıcıları: Web 2.0’daki birçok uygulama gibi, bir Dapp ne kadar fazla kullanıcıya sahip olursa, ağ hizmet sunma konusunda o kadar etkilidir. Bu durum genellikle ağ etkisi olarak adlandırılır. Dapp’ler, düşük kullanıcı sayılarıyla mücadele eder, bu da Dapp’leri daha az etkileşimli hale getirebilir. Ayrıca, Dapp’in güvenliği genellikle kaç kullanıcıya sahip olduğuna bağlı olabileceğinden, bu durum Dapp’lerin daha az güvenli olmasına yol açabilir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın