27 Mayıs 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

Hapis Cezasına Çarptırılan Ünlü Darknet Yöneticisi, 667.000 Dolar Değerindeki Bitcoin’i İngiliz Yetkililere Teslim Edecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ünlü darknet pazarı Silk Road’un İngiliz yöneticisi Thomas White, 667.000 Dolar değerindeki Bitcoin’i İngiliz yetkililere teslim edecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ünlü darknet pazarı Silk Road’un İngiliz yöneticisi Thomas White, 667.000 Dolar değerindeki Bitcoin’i İngiliz yetkililere teslim edecek.
  • White, 2019 yılında çeşitli suçlamalardan toplam 5 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sky News’in haberine göre, Thomas White’a İngiltere Ulusal Suç Ajansı (NCA) tarafından 667.000 Dolar (490.000 Euro) değerindeki Bitcoin’i teslim etmesi emredildi.

Binance indirim kodu

Thomas White Kimdir?

26 yaşındaki White, web sitesinin asıl yaratıcısı Ross Ulbricht’in 2013 yılında tutuklanmasının ardından darknet pazarı Silk Road’u yönetmeye başladı. Web sitesi kolluk kuvvetleri tarafından kapatıldıktan sonra White, Silk Road 2.0 adlı yeni bir sistem geliştirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

2019 yılında White, uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama ve 464 A Kategorisi çocuk istismarı görüntülerini (çocuk istismarı görüntülerinin en kötü kategorisi) üretmekten suçlu bulundu ve toplam 5 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

NCA’dan Tyrone Surgeon konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Thomas White, orijinal Silk Road hiyerarşisinin önde gelen bir üyesiydi. Site kapatıldığında ve suç faaliyetinden önemli ölçüde kâr sağladığında bunu kendi avantajına kullandı.” dedi.

Bitcoin ve Silk Road 2.0

Silk Road 2.0, orijinal Silk Road’un yapısına çok benziyordu.

Silk Road 2.0’da kullanıcılar, darknet pazarına erişmek için anonimleştirilmiş bir web tarayıcısı olan Tor’u kullanabiliyor ve uyuşturucu gibi yasa dışı malları satın almak için de Bitcoin ile ödeme yapabiliyordu.

White ise bu pazardaki her satıştan %1 ile %5 arasında değişen yüksek bir komisyon ücreti alıyordu. Araştırmalara göre sitede yaklaşık 96 milyon Dolar (73 milyon Euro) değerinde harcama yapıldı.

NCA yetkilileri ayrıca, “Meşru bir geliri olmamasına rağmen White, Liverpool’un şehir kıyısındaki lüks dairesini kiralamak için 10.700 Euro değerinde peşin ödeme yapmış. Şimdi ise White sadece son iki yılını hapiste geçirmekle kalmadı; 667.000 Dolarlık Bitcoin ödemesi de yapmak zorunda.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar