Luno, 40 ülkede yaklaşık 400 çalışanı ve beş milyon kullanıcısı bulunan bir kripto para borsası.
Luno, 40 ülkede yaklaşık 400 çalışanı ve beş milyon kullanıcısı bulunan bir kripto para borsası.

Varlık yöneticisi Grayscale’i, medya kuruluşu Coindesk’i yöneten ve Kuzey Amerika’da bitcoin madenciliğinde büyük yatırımlar yapan Digital Currency Group (DCG) büyümesini sürdürüyor.

CEO’su Marcus Swanepoel’e göre DCG, açıklanmayan bir meblağ karşılığında Londra merkezli ancak gelişmekte olan piyasa odaklı Bitcoin ve kripto para borsası Luno’yu satın aldığını açıkladı. Luno, CEO’su Marcus Swanepoel’e göre Orta Doğu ve Güney Amerika’ya açılmaya hazırlanıyor.

DCG’nin kurucusu ve CEO’su Barry Silbert yaptığı açıklamada, “Luno hızlı büyüyen uluslararası bir kuruluş ve daha geniş pazarlara açılması için büyük fırsatlar var. Ayrıca Luno ekibinden de son derece etkilendik.” dedi.

Yaklaşık 160 blok zinciri ve kripto para şirketini destekleyen DCG, Luno’ya ilk olarak 2014’te yatırım yaptı ve şimdi ise Luno’nun küresel olarak genişlemesine yardımcı olmak için önemli bir finansal taahhütte bulunacak.

Luno, 40 ülkede yaklaşık 400 çalışanı ve beş milyon kullanıcısı bulunan bir kripto para borsası. 2020’de müşteri tabanında rekor bir büyüme gördüler. Luno’nun, gelişmekte olan pazarlara olan odağını yansıtan Malezya, Nijerya, Endonezya ve Güney Afrika gibi ülkelerde ofisleri bulunuyor.

Luno CEO’su Marcus Swanepoel yaptığı açıklamada, DCG’nin desteğinin “2030 yılına kadar 1 milyar insana daha iyi bir finansal sistem sunma hedefimize ulaşmamızı önemli ölçüde hızlandıracak” dedi.

Blockchain araştırma firması Chainalysis’in yakın tarihli bir raporuna göre, Güney Amerika, Afrika ve Asya’daki gelişmekte olan pazarlar, hızlı bir şekilde kripto paraları benimsemeye başlıyor.

İlgili Haber:  DeFi’nin Nadir Ortaya Çıkan Bir Yatırım Fırsatı Olduğu İddiası Doğru mu?

Satın alma duyurusunun ardından Swanepoel, “Gelişmekte olan pazarlara büyük bir yatırım yaptık” dedi.

“Güney Afrika ve Güney Doğu Asya’da oldukça baskınız. Orta Doğu ve Latin Amerika ilginç ve oradaki pazarda genişlememiz şimdi daha da hızlanacak.” diye ekledi.

Bitcoin’e olan ilgi özellikle bu yıl tekrar arttı, bazı büyük yatırımcıları cezbetti ve koronavirüs salgınının ardından ABD hükümetinin teşvik harcamaları ile daha da ateşlendi.

Yeni bir paradigma değişimi yaşanıyor

Swanepoel, “yeni bir paradigma değişimine ve kripto para piyasasının büyüme aşamasına girmek üzere olduğu çok açık” diyor.

“Kripto paranın ana akıma dönüşmeye başladığını görüyoruz ve bu anlaşma Luno için daha fazla insana ulaşmanın en iyi yolu gibi görünüyor” dedi. DCG’nin sahip olduğu diğer şirketler arasında, varlık yönetimi, madencilik ve kripto para medyası gibi kuruluşlar bulunuyor.

“DCG dışında hiç kimsenin böyle bir odağı yok” diye ekliyor.

Swanepoel ayrıca, Luno’nun daha önceki yıllarda yapılan satın alma tekliflerini geri çevirdiğini ancak DCG’nin teklifini kabul ettiğini açıkladı.

Swanepoel, tüm finansal sistemi yeniden inşa etmek için uzun vadeli bir vizyonları olduklarını belirtti.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here