10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.9 C
İstanbul

Solana Blok Zinciri, DDoS Saldırısına Maruz Kaldı: Solana Fiyatı %6’nın Üzerinde Düştü!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Solana blok zinciri, ağı geçici olarak tıkayan bir DDoS saldırısına maruz kaldı. Saldırının ardından Solana fiyatı son 24 saatte %6’nın üzerinde geriledi.

Binance indirim kodu

Bu ilk değil. Solana daha önce de çökmüştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Haberin Özeti

  • Solana blok zinciri, ağı geçici olarak tıkayan bir DDoS saldırısına maruz kaldı.
  • Saldırının ardından Solana fiyatı son 24 saatte %6’nın üzerinde geriledi.
  • Saldırıya rağmen blok zinciri, online kalmaya ve çalışmaya devam etti.

Solana blok zinciri, bir dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırısına maruz kaldı. Saldırıya rağmen ağ, online kalmaya devam etti.

DDoS Saldırısı Nedir?

Bir DDoS saldırısı genellikle çok sayıda koordineli cihaz ile birlikte bir ağın çökertilmesi için “sahte” bir trafik oluşturulması yöntemiyle gerçekleştirilir.

Eylül ayında da Solana merkezli DEX platformu Raydium, ilk DEX teklifi (IDO) sırasında bir DDoS saldırısına maruz kalmış ve blok zinciri, 17 saatlik büyük bir kesinti yaşamıştı. Geçtiğimiz gün gerçekleşen saldırıda ise ağda herhangi bir kesinti yaşanmadı.

Solana Vakfı henüz konu ile ilgili detaylı bir açıklama yapmadı; ancak Status.Solana, ağın herhangi bir kesinti yaşamadığını ve şu anlarda da tamamen çalışır durumda olduğunu doğruladı.

Ancak Twitter’daki bazı hesaplar, saldırının ardından Solana’da küresel bir kesinti yaşadığını iddia etti. Verbit CEO’su Roy Murphy konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Solana tekrar çöktü ve şu anda çevrimdışı. Mühendisler ‘sistemi yeniden başlatmayı’ düşünüyorlar.” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili Solana Vakfından resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

Solana Fiyatında %6’nın Üzerinde Düşüş Yaşandı

Son olarak Coingecko’dan alınan verilere göre, Solana fiyatı son 24 saat içinde %6.4 oranında gerileyerek 182.79 Dolara düştü. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Dogecoin (DOGE) gibi önde gelen kripto paraların da düşüşte olduğu son 24 saatte Solana fiyatındaki düşüşün DDoS saldırısı kaynaklı mı yoksa piyasaya paralel bir şekilde mi gerçekleştiği henüz net değil.

İlgili Haber:  KuCoin Hackerları, CEX Üzerinde Bitcoin ile LTC’yi Takas Etti

Yine de SOL, son bir ayda değerinin %26.1’ini kaybetti ve bu anlamda bir “Ethereum katiline” yatırım yaptığını düşünen takipçilerini bir hayli üzdü.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar