26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

Solana Blok Zinciri, DDoS Saldırısına Maruz Kaldı: Solana Fiyatı %6’nın Üzerinde Düştü!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 2 ay önce

Binance indirim kodu

Solana blok zinciri, ağı geçici olarak tıkayan bir DDoS saldırısına maruz kaldı. Saldırının ardından Solana fiyatı son 24 saatte %6’nın üzerinde geriledi.

Binance indirim kodu

Bu ilk değil. Solana daha önce de çökmüştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Haberin Özeti

  • Solana blok zinciri, ağı geçici olarak tıkayan bir DDoS saldırısına maruz kaldı.
  • Saldırının ardından Solana fiyatı son 24 saatte %6’nın üzerinde geriledi.
  • Saldırıya rağmen blok zinciri, online kalmaya ve çalışmaya devam etti.

Solana blok zinciri, bir dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırısına maruz kaldı. Saldırıya rağmen ağ, online kalmaya devam etti.

DDoS Saldırısı Nedir?

Bir DDoS saldırısı genellikle çok sayıda koordineli cihaz ile birlikte bir ağın çökertilmesi için “sahte” bir trafik oluşturulması yöntemiyle gerçekleştirilir.

Eylül ayında da Solana merkezli DEX platformu Raydium, ilk DEX teklifi (IDO) sırasında bir DDoS saldırısına maruz kalmış ve blok zinciri, 17 saatlik büyük bir kesinti yaşamıştı. Geçtiğimiz gün gerçekleşen saldırıda ise ağda herhangi bir kesinti yaşanmadı.

Solana Vakfı henüz konu ile ilgili detaylı bir açıklama yapmadı; ancak Status.Solana, ağın herhangi bir kesinti yaşamadığını ve şu anlarda da tamamen çalışır durumda olduğunu doğruladı.

Ancak Twitter’daki bazı hesaplar, saldırının ardından Solana’da küresel bir kesinti yaşadığını iddia etti. Verbit CEO’su Roy Murphy konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Solana tekrar çöktü ve şu anda çevrimdışı. Mühendisler ‘sistemi yeniden başlatmayı’ düşünüyorlar.” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili Solana Vakfından resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

Solana Fiyatında %6’nın Üzerinde Düşüş Yaşandı

Son olarak Coingecko’dan alınan verilere göre, Solana fiyatı son 24 saat içinde %6.4 oranında gerileyerek 182.79 Dolara düştü. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Dogecoin (DOGE) gibi önde gelen kripto paraların da düşüşte olduğu son 24 saatte Solana fiyatındaki düşüşün DDoS saldırısı kaynaklı mı yoksa piyasaya paralel bir şekilde mi gerçekleştiği henüz net değil.

İlgili Haber:  Kripto Para Piyasasının Toplam Değeri 2.3 Trilyon Dolara Yükselirken; Solana Fiyatı %9 Oranında Arttı

Yine de SOL, son bir ayda değerinin %26.1’ini kaybetti ve bu anlamda bir “Ethereum katiline” yatırım yaptığını düşünen takipçilerini bir hayli üzdü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend