RAM ya da uzun adıyla Random Access Memory bilgisayarınızın kısa süreli belleği için kullanılan ifadedir. Eğer bilgisayarınızın bir veriye ihtiyacı varsa ve belleği bulamıyorsa sabit diskinize doğru uzun bir yolculuğa çıkıp orada araması gerekir ki bu çok zaman alan bir işlemdir. Pek çok yavaş çalışan eski bilgisayar yeni RAM eklenerek hayata döndürülebilir. Fakat kapasite sadece bir etkendir. Belleklerin de farklı tür ve çeşitte versiyon ve hızları vardır. 2GB DDR2 800 RAM ile 2GB DDR3 1333 RAM aynı şey değildir. Bellek türleri ve hızları arasındaki farkı anlamak önemlidir. Bu yazıda DDR2 ile DDR3 RAM arasındaki farkları inceleyeceğiz.

DDR2 vs. DDR3

2008’in sonlarında Intel ilk Core i7 işlemcileri piyasaya sürdü. Bu işlemciler X58adı verilen yeni bir anakart seti ile birlikte geldi. Bu chipset yeni bir belleğe olan ihtiyacı da birlikte getirdi: DDR3!

2008-2010 yılları arasında neredeyse tüm endüstri DDR3 belleğe geçiş yaptı. Intel’in bütün işlemcileri sadece DDR3 belleğe sahip anakartlarla çalışır hale geldi. Bir süre sonra AMD işlemcili anakartlar da DDR3’e geçiş yaptı. DDR Double Data Rate belleğin kısaltmasıdır. Türkçe “çifte veri hızı” şeklinde çevirebiliriz. Bu ifade ilk DDR bellekler üretildiğinde kullanılmaya başlandı. Her saat döngüsünde çift veri transferi kapasitesi demektir.

DDR2 ve DDR3 aynı teknolojinin geliştirilmiş versiyonlarıdır. Aynı zamanda veri transfer hızının arttırılmış sürümleridir. DDR2 bellek döngü başına 4 veri transferi sunar. DDR3 ise döngü başına 8 veri tranferi sunar. Örnek vermek gerekirse; temel saat hızını 100Mhz alırsak, DDR RAM 1600 MB/s, DDR2 3200 MB/s, DDR3 ise 6400 MB/s bant genişliği sunar.

Performans & Uyumluluk Sorunları

Peki DDR2 ile DDR3 arasında çok büyük bir performans farkı hissedecek misiniz? Belki hayır. Bellek bant genişliğinin artması ne kadar süper birşeyse de gerçekte uygulamaların %99’u bellek bant genişliği tarafından kısıtlanacak kadar çok işgücü yaratmaz. Performans sadece sunucu ve workstation türü donanımlarda kendini hissettirir. Benchmark programlar kullanarak bellek testi yapıp sonuçları ancak öyle görebilirsiniz.

Bütün bunların yanısıra DDR3 veya DDR3 RAM sadece performans için bir seçim konusu değillerdir. DDR2 ve DDR3 RAM uyumlu değillerdir. Eğer anakartınız DDR2 kullanıyorsa anakartınızı upgrade etmeden DDR3 belleğe geçiş yapamazsınız. Yani bu şu demek: şu an DDR2 belleğe sahipseniz ve DDR3’e geçiş yapmak istiyorsanız uyumlu anakart ve işlemciye de geçiş yapmak zorundasınızdır. Fakat bazı anakartlar bunun dışındadır çünkü hem DDR2 hem de DDR3 slot sunarlar.

Saat Hızı

RAM incelerken dikkat edilecek bir diğer husus clock speed denilen saat hızıdır. Saat hızı bir belleğin ne kadar iyi çalışacağının göstergesidir. Yüksek saat hızı her zaman daha iyidir. Fakat genelde bu hız günlük kullanımda son kullanıcı tarafından pek farkedilmez. Bazı anakartlar sadece belirli bir saat hızına sahip bellekleri kabul eder. Bundan dolayı saat hızı çok farklı bir RAM kullanmadan önce anakart ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilmelidir.

DDR2 ile DDR3 Arasındaki Fark

Her yeni teknolojinin eskisini modası geçmiş hale getiriyor. DDR3 çıktıktan sonra DDR2 modası geçmiş hale geldi. Artık DDR2 belleklere uyumlu anakart bulmak neredeyse imkansız hale gelmiştir.

DDR2 ile DDR3 arasındaki farkları özetlemek gerekirse;

1- DDR3 DDR2 ile uyumlu değildir. Her iki bellek de benzer sayıda pine sahip olsa da PCB içindeki çentikler farklı yerlerdedir. Diğer bir deyişle DDR3 bellekler DDR2 soketlere yerleştirilemezler.

2- DDR3 daha az güç kaynağı kullanır. DDR3 1.5V güç ile çalışır. DDR2 ise 1.8V güç ile çalışır. Dolayısıyla DDR3 biraz daha az voltaj yani güç kaynağı kullanır.

3- DDR3 daha hızlıdır. Hız perspektifinden bakacak olursa DDR3 DDR2’den doğal olarak daha hızlıdır.

Facebook Yorumları

4 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here