Deep Web

Deep Web ya da diğer ismiyle dark web ya da darknet ya da Türkçe adıyla karanlık web; özel erişim, yazılım veya konfigürasyon ile erişilebilen karanlık ve gizli internet ağlarında barındırılan içeriğe verilen ad. Deep web’in içeriği arama motorları tarafından genelde indekslenmez.

Deep web; Tor ve I2P gibi pek çok değişik darknet’lerden meydana gelir.

2014’te yapılan bir araştırmaya göre deep web’de Tor üzerinde en fazla talep edilen, araştırılan içerik maalesef çocuk pornosu. Bununla birlikte black market denilen uyuşturucu gibi illegal içeriklerin satışının yapıldığı siteler ile botnet operasyonlarının yürütüldüğü yerler de en çok talep gören deep weeb içeriği arasında. Devlet ya da kurumsal sırları ifşa eden pek çok site de bu kapsama girer. Bitcoin tarzı siteler de deep web içeriği arasında yer alır.

Deep Web
https://www.youtube.com/watch?v=NHY3kq6uoko

Şimdi kategorik olarak deep web içeriğinin neler olabileceğini sırayla inceleyelim;

Botnet

Botnet’ler genelde komut-kontrol sunucularla çalışacak şekilde yapılandırılmış gizli servislerdir ve çok yüksek oranda trafik yaratırlar. Onları trafik yaratan sanal robotlar olarak düşünebilirsiniz. Örneğin bir siteye saldırı düzenleneceği zaman genelde botnet’ler kullanılır ve bu sanal botlar ile hedef siteye saniyede milyonlarca request/istek gönderilerek sitenin sunucularının çökmesi sağlanır. Neden? Çünkü hedefteki sunucunun saniyede 1000 tane isteği cevaplama kapasitesi vardı. Siz 1 milyon tane bot ile istek gönderince noldu? Cevab veremedi ve çöktü. Bakınız: Anonymous’un devlet sitelerine vs savaş açması. Genelde bu botlarla saldırıp siteyi geçici bir süre çalışmaz hale getirirler. Burada önemli olan nokta şu; geçici bir süre. Çünkü botnet saldırısı durunca dolayısıyla hedefteki site tekrar ayağa kalkabilecektir.

İşte deep web’de bazı pazarlarda botnet saldırıları para ile yaptırılabiliyor. Genelde bu alışverişler bitcoin adı verilen sanal para ile yapılıyor. Darknet pazarlarının vazgeçilmezi elbette bitcoin’dir. Böylece ne satan ne de alan birbirinin kimliğini bilemez, adresini öğrenemez. Alışveriş bitcoin üzerinden olduğu için merkezi bir banka’da da tutulmaz bu kayıtlar. Bankalar, polisler bu alışveriş hakkında detaylı bilgi edinemez. Gerçi edinir ama çok zorlanırlar. Bu da ayrı bir mevzu.

Darknet Pazarları

deep web nedir

Darknet pazarı ya da kriptomarket deep web’de yer alan ticari sitelere verilen addır. Bu siteler genelde Tor veya I2P gibi darknetler üzerinden çalışır. Bu black market’lerde uyuşturucu, siber silah, gerçek silah, sahte döviz, çalıntı kredi kartları, sahte belgeler, lisanssız ilaçlar ve stereoidler gibi illegal ürünlerin yanısıra diğer bazı legal ürünler satılır. 2014’te yapılan bir araştırmaya göre Tor üzerinde en popüler içerik darknet pazarları.

Pek çok darknet marketi bu işin ilklerinden olan ve daha sonra FBI tarafından kapatılan Silk Road‘ı örnek alır. Bu marketlere erişim anonimdir ve genelde Tor benzeri sistemler üzerinden olur, para birimi dijital Bitcoin’dir ve eBay benzeri geri bildirim sistemi vardır.

Deep web üzerinde e-ticaret 2006 yıllarında başladı. Fakat 1970’lerin başında Stanford ve MIT öğrencilerinin ARPANET üzerinden esrar satışını koordine ettikleri biliniyor. 1980’lerde alt.drugs ve benzeri haber gruplarında uyuşturucu ile ilgili tartışmalar dönmeye başladı fakat alış veriş site üzerinden değil bireylerin kişisel iletişimleri ile oldu. World Wide Web’in 1990’larda popüler olmasıyla birlikte illegal ürünlerin satışı geniş alanlara yayılmaya başladı. Uyuşturucu ile ilgili dönemin popüler forumlarından Hive 1997 yılında yayına başladı. Sitede sadece uyuşturucu ile ilgili tartışmalar ve yazılar yayınlanmasına karşın kamuoyunda site üzerinden yoğun bir uyuşturucu alışverişi döndüğüne dair ciddi bir kanı vardı. Hatta NBC 2001 yılında “X Files” adıyla siteyi konu alan bir televizyon yayını yaptı.

https://www.youtube.com/watch?v=NHY3kq6uoko

2000 yılıyla birlikte siber silah endüstrisi de hızla büyümeye başladı. Bunların başında “Doğu Avrupa Siber Silah Marketi” gelir. Bu markette en güçlü hack programları, siber saldırı uygulamaları ve cihazları satıldı.

Farmer’s Market 2006 yılında yayına başladı ve 2010 yılında Tor’a geçip tamamen anonim hale geldi. 2012 yılında ABD narkotik ekiplerinin baskınıyla sitenin sahipleri tutuklandı ve site kapatıldı. Silk Road benzeri bir site idi ve uyuşturucu satışı yapılıyordu. Silk Road’tan farkı alışverişlerin PayPal ve Western Union üzerinden olması idi. Böylece FBI tarafından izleri kolayca takip edilmişti ve 2012 yılında kapatılmıştı.

Silk Road Olayı

Tor ve Bitcoin kullanarak uyuşturucu ve illegal ürün satışı yapan sitelerin başında Silk Road (İpek Yolu) gelir. Silk Road Şubat 2011’de Dread Pirate Roberts nickname’ini kullanan Ross Ulbricht tarafından kuruldu. Haziran 2011’de Gawker site hakkında bir yazı yayınladı. Bu yazı neticesinde sitenin bilinirliği ve trafiği arttı. ABD senatörlerinden biri konuyu gündemine aldı yargıya gitti. Ekim 2013’te site FBI tarafından ele geçirildi ve kapatıldı. Silk Road’un Tor ve Bitcoin altyapısını kullanarak illegal satış yapması diğer darknet marketler için bir milat oldu ve şu an günümüzde var olan pek çok karaborsa online market ilhamını Silk Road’tan aldı. Silk Road bu piyasada adeta bir standart oluşturdu diyebiliriz. Silk Road’un kapatılması deep web ortamında satış yapan diğer market yöneticileri tarafından darknet marketlerin en sağlam reklamı olarak görüldü. Çünkü o zamana dek bu türden marketlerden haberi olmayan ama ilgi duyan insanlar bu yöne yönlenmeye başladı.

Silk  Road’un kapatılmasıyla birlikte pek çok darknet market panik ile sitelerini kapattı ve kullanıcılarının site üzerindeki sanal paralarına el koydu.

Bitcoin ile birlikte Litecoin de kabul eden Atlantis adlı black market Eylül 2013’te kapatıldı. Kullanıcılarına sitedeki sanal paralarını çekmeleri için 1 hafta süre tanındı. Ekim 2013’te Project Black Flag kapandı ve kullanıcılarının sanal paralarını çalarak gittiler. Silk Road ve Sheep Marketplace‘in kapanmasıyla Black Market Reloaded‘un popülaritesi arttı fakat Kasım 2013’te sitenin sahibi artan trafik nedeniyle yönetilemez hale geldiğini ve siteyi kapatacağını duyurdu ve kapattı. Sheep Marketplace de Silk Road’un kapanmasıyla popüler hale gelmişti. Yöneticilerinden birinin sitedeki kullanıcıların 6 milyon dolar değerindeki bitcoin’ini çalması neticesinde kapandı.

Silk Road’tan Sonrası

2013’ten sonra Silk Road benzeri siteler açılmaya başladı. Eski Silk Road yöneticileri ve Agora marketplace tarafından açılan Silk Road 2.0 bunlardan biriydi. Bu girişimler her zaman başarılı olmadı. Şubat 2014’te dönemin en popüler kara marketlerinden olan Black Market Reloaded’ı baz alan Utopia adlı bir market kuruldu. Fakat ancak 8 gün online kalabildi. Alman hukuk birimlerince site anında kapatıldı.

FBI’ın Kasım 2014’te başlattığı Operation Onymous kod adlı operasyon ile Silk Road 2.0’ın da aralarında bulunduğu 27 gizli internet sitesi ve marketine el kondu ve kapatıldı. Bu operasyonla darknet ekosistemi büyük bir darbe aldı. Eylül 2014’te Agora’nın en büyük online kara market olduğu raporlandı. Agora bir şekilde FBI baskınından yırtmıştı.

2015’te darknet market ekosistemi daha da çeşitlilik kazandı ve hem ödeme hem anonimite hem de de-merkezileşmede yeni yöntemler geliştirildi.

Mart 2015’te Evolution adlı büyük darknet pazarı yöneticileri kullanıcıların 12 milyon dolar değerindeki bitcoin’lerini çalarak ortadan kayboldu. Bu o dönemin kara market payının neredeyse yarısı idi. Evolution’un kapanmasıyla kullanıcılar Black Bank ve Agora’ya yöneldi. Darknet pazar payı %5 olan Black Bank Nisan 2015’te bakım nedeniyle kapanacağını duyurdu ve yine diğer sitelerinde yaptığı gibi kullanıcı coin’lerini çalarak ortadan kayboldu. Kullanıcıların paralarını çalıp ortadan kaybolan sitelerin artmasıyla yeni bir de-merkezi sistem arayışına girildi. OpenBazaar adlı market bu iddia ila ortaya çıktı.

Nisan 2015’te, TheRealDeal, ilk siber-silah ve uyuşturucu marketi açıldı.

31 Temmuz 2015’te Europol ile birlikte İtalyan polisi İtalyan Babylon darknet marketini ele geçirdi ve 11 bin bitcoin cüzdanı ile 1 milyon euro değerinde sanal paraya el koydu.

Ağustos 2015’te karanlık web’in en büyük pazarı Agora, sunucularında yaşanan şüpheli bazı aktivitelerden ötürü geçici bir süre kapanacağını duyurdu.

Darknet marketlere erişim

Darknet marketleri ile ilgili en büyük açık online tartışma sitesi Reddit üzerinde yer alan /r/DarkNetMarkets subreddit’idir. Bu forum bazı yasal takipler de geçirmiştir. Benzer şekilde Tor-tabanlı tartışma platformu The Hub da bunlardan biridir. Kullanıcılar genelde bu tür ortamlarda darknet üzerindeki marketlerle ilgili fikir alışverişinde bulunurlar.

Grams adlı Tor tabanlı arama motoru Darknet marketlerde login olmadan arama yapmaya imkan sağlar. Kendisi için darknet’in google’ı diyebiliriz.

DeepDotWeb dark web hakkında haber ve inceleme yapar. All Things Vice ise dinamik darknet pazarları hakkında yorumlar ve röportajlar paylaşır. DNStats darknet pazarları kıyaslamaya yarar, sitelerin erişilebilirlikleri hakkında bilgiler verir.

darknet_liste
Darknet marketlerini kıyaslayan bir tablo

Yukarıdaki araçlar sayesinde aradığı marketi bulan kullanıcı siteye üye olmak zorundadır. Genelde bu siteler referans yolu ile üye alımı yapar.

Ödemeler

Ödemeler için genelde bitcoin kullanılır. Pek çok site bitcoin multisig yöntemini kullanarak daha güvenli bir alışveriş ortamı sunar kullanıcılarına. Helix bitcoin sistemi doğrudan anonimize market ödeme entegrasonu sunar.

silk_road_ödeme_sistemi
Silk Road Ödeme Sistemi

Ödeme yapılacağı zaman alıcı gerçek para ile satın aldığı sanal parayı sitenin escrow sistemine transfer eder. Satıcı ürünü kargoya verdikten sonra siteden parasını talep eder. Alıcı ürünü aldığını siteye bildirdikten sonra site satıcıya parayı transfer eder ve kendisine de bir miktar komisyon alır.

Facebook Yorumları