DeFi Alanında Çığır Açan Maker Foundation Kapatılıyor: Yerini MakerDAO Alacak

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 2 hafta önce

blank

MakerDAO, Ethereum tabanlı Maker protokolünün ve ilgili kripto paralar MKR ve DAI’nin kontrolünü devralıyor.

blank

Haberin Özeti

  • MakerDAO 2015 yılında başlatıldı.
  • Maker Foundation ise MakerDAO’nun büyümesine ve gelişmesine rehberlik etti.
  • Vakıf, önümüzdeki birkaç ay içinde resmen kapanacağını duyurdu.

Maker Foundation CEO’su Rune Christensen bugün yaptığı açıklamada, oluşturduğu Ethereum tabanlı DeFi protokolünün kontrolünün artık MakerDAO’ya geçtiğini duyurdu.

MakerDAO Nedir?

Christensen konu ile ilgili, “MakerDAO artık tamamen merkeziyetsiz bir yapıya dönüştü. DAO artık kendi kendine yetebilecek durumda. Maker Vakfı, önyükleme sorumluluklarını yerine getirdi. Vakıf, önümüzdeki birkaç ay içinde resmen feshedilecek.” dedi.

Söz konusu açıklama uzun süredir bekleniyordu. Mayıs ayında Maker Foundation, MakerDAO’ya 84.000 MKR tokeni gönderdi. Bu miktar, o zamanın fiyatıyla 480 milyon Dolar değerinde idi. Şimdilerde ise değeri 185 milyon Dolara kadar geriledi.

MakerDAO, bir protokolün geleceği hakkında toplu kararlar almak için Ethereum blok zincirini kullanan merkezi olmayan özerk kuruluşlardan biridir. DAO’daki oy verme işlemleri şu anda 2.197 Dolar fiyata sahip olan MKR tokenleri aracılığıyla yapılır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

DAO üyelerinin büyük sorumlulukları vardır. Şu anda DAO tarafından yürütülen Maker protokolü, insanların kripto para ödünç almasını ve vermesini sağlayan popüler bir merkezi olmayan finans (DeFi) ürünüdür.

Maker, Ethereum Blok Zincirinde Bir Devrim Yarattı

Maker’ın ilk olarak 2015’te piyasaya sürülmesi, o zamanlar çeşitli kullanım alanları arayan Ethereum blok zinciri özelinde adeta bir devrim yarattı ve Compound ve Aave gibi diğer merkezi olmayan finansal ürünlerin de geliştirilmesine ilham verdi.

Maker Foundation, proje üzerindeki kontrolün kademeli olarak token sahibi herkese dağıtılması sürecine büyük destek verdi. Projenin kullandığı tokenlerden DAI, kuruluşundan bu yana, piyasa değeri ile dördüncü en büyük stablecoin haline gelirken; Maker protokolündeki toplam kilitli kripto para miktarı da 5 milyar Dolar seviyesini aştı.

Christensen konu ile ilgili son olarak, “MakerDAO, önemli bir süreci tamamladı ve artık emin ellerde.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend