5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

DeFi Alanında Çığır Açan Maker Foundation Kapatılıyor: Yerini MakerDAO Alacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

MakerDAO, Ethereum tabanlı Maker protokolünün ve ilgili kripto paralar MKR ve DAI’nin kontrolünü devralıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • MakerDAO 2015 yılında başlatıldı.
  • Maker Foundation ise MakerDAO’nun büyümesine ve gelişmesine rehberlik etti.
  • Vakıf, önümüzdeki birkaç ay içinde resmen kapanacağını duyurdu.

Maker Foundation CEO’su Rune Christensen bugün yaptığı açıklamada, oluşturduğu Ethereum tabanlı DeFi protokolünün kontrolünün artık MakerDAO’ya geçtiğini duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

MakerDAO Nedir?

Christensen konu ile ilgili, “MakerDAO artık tamamen merkeziyetsiz bir yapıya dönüştü. DAO artık kendi kendine yetebilecek durumda. Maker Vakfı, önyükleme sorumluluklarını yerine getirdi. Vakıf, önümüzdeki birkaç ay içinde resmen feshedilecek.” dedi.

Söz konusu açıklama uzun süredir bekleniyordu. Mayıs ayında Maker Foundation, MakerDAO’ya 84.000 MKR tokeni gönderdi. Bu miktar, o zamanın fiyatıyla 480 milyon Dolar değerinde idi. Şimdilerde ise değeri 185 milyon Dolara kadar geriledi.

MakerDAO, bir protokolün geleceği hakkında toplu kararlar almak için Ethereum blok zincirini kullanan merkezi olmayan özerk kuruluşlardan biridir. DAO’daki oy verme işlemleri şu anda 2.197 Dolar fiyata sahip olan MKR tokenleri aracılığıyla yapılır.

DAO üyelerinin büyük sorumlulukları vardır. Şu anda DAO tarafından yürütülen Maker protokolü, insanların kripto para ödünç almasını ve vermesini sağlayan popüler bir merkezi olmayan finans (DeFi) ürünüdür.

Maker, Ethereum Blok Zincirinde Bir Devrim Yarattı

Maker’ın ilk olarak 2015’te piyasaya sürülmesi, o zamanlar çeşitli kullanım alanları arayan Ethereum blok zinciri özelinde adeta bir devrim yarattı ve Compound ve Aave gibi diğer merkezi olmayan finansal ürünlerin de geliştirilmesine ilham verdi.

Maker Foundation, proje üzerindeki kontrolün kademeli olarak token sahibi herkese dağıtılması sürecine büyük destek verdi. Projenin kullandığı tokenlerden DAI, kuruluşundan bu yana, piyasa değeri ile dördüncü en büyük stablecoin haline gelirken; Maker protokolündeki toplam kilitli kripto para miktarı da 5 milyar Dolar seviyesini aştı.

İlgili Haber:  Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

Christensen konu ile ilgili son olarak, “MakerDAO, önemli bir süreci tamamladı ve artık emin ellerde.” ifadelerini kullandı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar