Programcılar, Wall Street’in temel hizmet tekliflerini ve şirket avukatları ordusunu 800 satırlık akıllı sözleşme koduyla değiştirmenin bir yolunu buldu.

DeFi’deki “De”, “merkezi olmayan” anlamına gelir; yani süreçte hiçbir aracı yoktur. İşlenmemiş ve öylece bırakılmış kullanıcı arayüzüne rağmen her gün yeni ve merkezi olmayan uygulamalardan milyarlarca dolarlık varlık akar.

Büyüyen DeFi balonunun henüz başlangıcında yer alınıyor ve halihazırda Bitcoin’den (BTC) daha değerli tokenler bulunuyor. Bu tokenlerin bazıları bir isim, kod ve akıllı pazarlamadan başka bir şey olmasa da çok yüksek değerlere ulaşan Shrimp, Burger, Spagetti ve Sushi tokenleri mevcut ve bu meme tokenlerinin birçoğunun “devamı” dahi gelecek gibi görünüyor. 2017’nin ICO (ilk coin teklifi) balonunu aşan bir çılgınlık yaşanıyor.

Yaşananların hepsi kötü olabilir mi yoksa bu teknolojiyi iyi yönde kullanabilmek de mümkün mü?

Tokenleştirilebilen her şey bir DeFi uygulamasında sona erebiliyor. Geliştirme hızının yoğunluğuyla her gün yeni ve harika projeler ortaya çıkıyor ve DeFi’in bir gün internetten dahi daha büyük hale gelmesi bekleniyor.

Uç birimden uç birime finansman arka planda sessizce işliyor. İnsanlara ödeme, havale, mal varlıklarını koruma ve ticaret gibi gerçek kullanım durumlarına dayalı finansal hizmetler sunuluyor. Örneğin Afrika ve Hindistan gibi gelişmekte olan pazarlardaki insanlar bundan en çok yararlanacak milletler gibi görünüyor. Tüm DeFi ticareti, bir blok zincirinde olduğu gibi doğası gereği eşler arasında gerçekleşiyor.

Dolar gibi yasal paraları ve dünyanın tüm para birimlerini köprü olarak kullanabilecek saf bir DeFi versiyonu hayal edildiğinde bunun aslında çok büyük bir artı değer olduğu görülebiliyor. Çünkü hizmet verilen kitlenin, gelişmekte olan dünyanın %40’ından fazlası olduğu ve yerelleştirilmiş müşteri tanımlama çözümlerinin iyi entegre edilmemesinden veya geliştirilmemesinden ötürü müşteri tanıma hizmeti sağlayamayacağı görülüyor. Dahası birçok kişinin kimliğinin bulunmaması daha fazla insana finansal katılım sağlamak için başka bir fırsat yaratıyor.

İlgili Haber:  DeFi Tokenleri Aşırı Satılsa da Gelir ve TVL Bir Sıçrama İhtimali Barındırıyor

Geleneksel finansal hizmetlere erişimi olmayan 1.7 milyar insan bulunuyor. Bitcoin birinci katman ise DeFi ikinci katmanı oluşturuyor ve P2P ağlarının sağladığı insan katmanı da üçüncü katmanı meydana getiriyor. Para transferleri için merkezi olmayan ve insan desteğiyle ilerleyen bu piyasa, merkezsizleşmenin getirdiği sorunsuz işe alım ve işe alıştırma süreçlerine ihtiyaç duyuyor.

Diğer bir büyük fayda olarak ise merkezi olmayan fiyat keşfinin potansiyeli kabul ediliyor. Merkezi olmayan mevcut borsalar, merkezi borsalardan gelen fiyat tahminlerini kullandıkları için bunu yapamıyor. Bununla birlikte merkezi olmayan insan gücüne sahip piyasalar, P2P kriptodan yasal para ticaretine dayalı bir fiyat sunabiliyor. Bu, bize Bitcoin’in dolara karşı borsa kapanışından sonraki fiyatını verebiliyor; böylelikle Zimbabwe veya Venezuela gibi hiper enflasyonist ekonomilerdeki insanlar için muazzam bir değere sahip olabiliyor çünkü buradaki insanlar genellikle birçok farklı kaynağı aynı anda kontrol etmek zorunda kalıyor.

Açık arttırma modeli borsa kuralları üzerine ilave fiyat keşif modelleri oluşturulabiliyor. Bu noktada dünyayı değiştirebilme gücü taşıyan gizli bir ürün bulunuyor: Bu nitelikte bir fiyat keşfi, yeni standart haline gelebilme ve jeopolitik gücün ölçeğini değiştirebilme potansiyeli taşıyor.

Bir balonun içinde bulunduğumuzu ancak bu balon patladığında, bir sonraki Bitcoin boğa koşusunun başlayacağını unutmamak ve bu nedenle de hazırlıklı olmak gerekiyor. Dünya kaosa sürüklenirken, kripto paranın finans dünyasının parçalanmasına karşı bir önlem olduğu kaydediliyor. Bitcoin’in ve Ether’in durumlarının çok sağlam olduğu çünkü artık gerçek kullanım durumları olarak hizmet verdikleri belirtiliyor.

DeFi tokenleri şu günlerde kelimenin tam anlamıyla ateşle oynuyor ve dokunanı yakma riski taşıyor. Süreç sonucunda bu oyunu kazananların sürekli alanlar, tutanlar ve fiyatı kontrol edenler olması bekleniyor. Bitcoin’in her zaman kripto ekonomisinin bel kemiği olması ve büyümesi, nihayetinde de DeFi, Bitcoin’in başlattığı işi bitirmesi öngörülüyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın