DeFi Borçları Nedir? DeFi Kredileri Nasıl Kullanılır?

Son güncelleme: 4 ay önce

DeFi borçları, kripto para ekosisteminin en hızlı büyüyen bölümlerinden biridir. Kripto sahiplerinin varlıklarını başkalarına ödünç vermelerine ve faiz kazanmalarına olanak sağlar.

Özet

  • DeFi borçları veya DeFi kredileri, blockchain ve kripto para dünyasında en hızlı büyüyen sektörlerden biridir.
  • Varlık sahipleri kripto varlıklarını başkalarına ödünç verebilir ve faiz kazanabilir.
  • Borçlular, fiyat dalgalanmalarına karşı korunmak için kredinin değerinin üzerinde teminat koymak zorundadır.

Blockchain ve kripto para biriminin en büyük vaatlerinden biri, finans endüstrisi tarafından kullanılan araçları alıp her yerde herkesin kullanımına sunmaktır. Paranın üretimi, harcanması ve transferi ile ilgili bu devrim için kullanılan terim, DeFi veya merkezi olmayan finans olarak adlandırılır.

Geleneksel bankalar gibi, kripto varlıklar da aynı finansal ürünleri merkezi olmayan bir biçimde sunar. Buna borç verme, borçlanma, spot ticaret ve marj ticareti dahildir.

DeFi kredileriyle, herhangi bir birey, kimliğini üçüncü bir tarafa ifşa etmek zorunda kalmadan veya geleneksel bankaların yarattığı kredi notu gibi kontrollerden geçmeden hızlı ve kolay bir şekilde kredi alabilir. Ancak olumsuz tarafları da var.

Aşağıda, bir DeFi kredisinin nasıl çalıştığını, geleneksel finans sistemlerine kıyasla avantajlarının neler olduğunu ve bu yeni ortaya çıkan teknoloji parçası için gelecekte neler olabileceğini derledik.

DeFi nedir?

DeFi, esasen krediler gibi mevcut finansal ürünleri alıp, bunları blok zincirine taşımak için kullanılan kapsamlı bir terimdir. Buradaki temel fikir, akıllı sözleşmeler sayesinde finansal hizmetleri sunabilmek için mevcut kripto paraları kullanmaktır.

Mevcuttaki DeFi projelerine bir göz atarsanız, bu projelerde şu anda kilitli olan para miktarını görebilirsiniz. Bu yazıyı yazdığımızda, 9 milyar dolardan fazla para şu anda bu projelerde kilitli durumda bulunuyordu.

Şu anda en büyük borç veren iki proje, Maker ve AAVE’dir.

DeFi borçları nasıl çalışır?

Bir cüzdanda sabit bir şekilde yatan kripto varlıkları size herhangi bir faiz kazandırmaz. Cüzdanınızda tuttuğunuz kripto paranın fiyatı artabilir veya azalabilir, ancak sırf o kripto parayı cüzdanınızda tutuyorsunuz diye bir şey kazanmazsınız. DeFi borçlarının devreye girdiği yer işte burasıdır.

Kripto paranızı başkasına ödünç verebileceğinizi ve bu borç üzerinden faiz kazanabileceğinizi hayal edin. Bankalar zaten şu anda bu şekilde çalışıyor, ancak çok az kişinin erişebileceği bir hizmet bu. Sadece bankalar insanlara kredi verir ve üzerine para kazanır. Halbuki DeFi dünyasında herkes borç veren olabilir.

  Merkezi Olmayan Kripto Para Borsaları (DEX) Günden Güne Büyüyor

Kripto varlıklarınızı başkalarına ödünç vererek, bu varlıklardan faiz kazanabilirsiniz. Bunu yapmanın çok çeşitli yolları vardır, ancak asıl yol borç verme havuzlarıdır. Bunları aslında geleneksel bir bankanın kredi büroları gibi düşünebilirsiniz.

DeFi borçlarını bu kadar özel yapan şey ne?

DeFi, geleneksel finans kurumları ile aynı ürünleri sunar (borç verme, borçlanma, ticaret, yatırım vb). Ancak bunu yapmak için ek avantajlarla birlikte blok zinciri kullanır:

  • DeFi, merkezi değildir ve anonimdir.
  • Kripto varlıklarınızı başkalarına ödünç vererek faiz kazanabilirsiniz.
  • Kripto varlıklara faiz kazandırmanın en yaygın yolu, borç verme havuzlarıdır.
  • Borçlular, teminat değerindeki ani düşüşlere karşı koruma sağlamak için tipik olarak kredilerini fazla teminatlandırmak zorundadır, bu da cezalarla sonuçlanarak kredi verenler için daha güvenli bir seçenek haline gelir.

Peki nasıl borç verilir?

Ethereum gibi projelerde bulunan akıllı bir sözleşme kullanmak, kullanıcıların varlıklarını bir araya getirmelerine ve bu varlıkları sözleşmeye yazılan kredi kuralları ile borçlulara dağıtmalarına olanak tanır.

Bu kredi havuzlarının her yatırımcıya faiz dağıtmasının kendilerine özgü yolları vardır, bu nedenle yatırımcı olarak dahil olmak istediğiniz havuz türünü araştırmaya biraz zaman ayırmanız lazım. Bu tavsiye borç alacak olanlar için de geçerlidir, çünkü her bir havuzun varlıklarından nasıl borç alınacağı ve borçlanma kuralları konusunda farklı bir yaklaşımı vardır.

Bir borçlu bir bankadan kredi almaya gittiğinde, o kredi için teminata ihtiyaç duyacaktır. Bir araba kredisi alırsanız, arabanın kendisi teminattır. Krediyi ödemeyi bırakırsanız banka arabanızı alır. Bu mantıklı, değil mi? Ancak merkezi olmayan bir sistemin A) anonim olduğu ve B) teminat olarak kullanılabilecek fiziksel bir özelliği olmadığı göz önüne alındığında, başka bir sistemin yürürlükte olması gerekir.

DeFi kredisi nasıl çalışır?

Bir borçlu borç almak istediğinde, kredi miktarından daha değerli bir şey teklif etmelidir. Bu, akıllı bir sözleşme yoluyla, en azından almak istedikleri miktara eşit değerde bir para birimi yatırmaları gerektiği anlamına gelir. Ancak teminat, çok çeşitli para birimlerinde olabilir.

Örneğin 1 Bitcoin ödünç almak istiyorsanız, 1 Bitcoin karşılığında DAI yani 10.191 DAI yatırmanız gerekir.

  SushiSwap Güvenlik Testi Başarılı Geçti

Birkaç ay sonra, ödünç aldığınız krediyle işiniz bitti ve ödünç aldığınız 1 bitcoin’i geri verip DAI’lerinizi geri almak istiyorsunuz. O zaman borç aldığınız havuza gidip 1 bitcoin + %10 faiz ödeyerek başlangıçta koyduğunuz 10.191 DAI’yı geri alıyorsunuz.

Böyle bir durumda borç alan mutlu çünkü orijinal DAI’larını satmak zorunda kalmadan geri aldı. Havuz da mutlu çünkü yüzde 10’luk bitcoin’i havuzdaki likidite sağlayıcılarına dağıtabilir.

Kulağa mükemmel geliyor değil mi? Ama sistemle ilgili sorunlar var: kripto paralardaki ani fiyat dalgalanmaları.

Farklı kripto varlıkları ile uğraşırken fiyatlar çılgınca dalgalanabilir. Yıllar boyunca Bitcoin fiyatının iniş çıkışlarını hepimiz gördük. Teminat fiyatı kredi fiyatının altına düşerse ne olur?

Örneğin, MakerDAO, borçluların kredilerini kredi değerinin en az %150’si oranında teminat altına almalarını şart koşmaktadır. Diyelim ki 100 Dai ödünç almak istiyorsunuz. Bu, kredinizi minimum 150 ETH ile teminatlandırmanız gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, teminatınız 150 ETH değerinin altına düşerse, krediniz bir likidasyon cezasına tabi olacaktır.

Zorluklar nelerdir?

MakerDAO ile önceki örneğimizde gösterildiği gibi, borçluların genellikle kredilerini fazla teminat altına almaları istenir.

Çoğu borçlu, almak istediklerinin %200’ünü yatırır. Teminat varlığının fiyatı düşmeye başlarsa, havuz tabiri caizse “devre kesicisini” kullanacaktır. Havuzun kuralları para kaybetmeyeceklerini belirtir, böylece fiyat kredinin yüzde 120’sinin altına düştüğü için havuz krediyi karşılamak için teminatı likidasyona tabii tutmaya başlayacaktır. Bu durumda borçlu sonunda zararlı çıkıyor, ancak örneğin Bitcoin’lerini elinde tutmuş oluyor.

Borçluların varlıkları hızlı bir şekilde edinme yeteneği buradaki cazibe noktasıdır. Bir borç alan olarak Bitcoin fiyatlarının yükseleceğini tahmin ediyorsanız, kâr elde edebilir ve krediyi geri ödeyebilirsiniz.

DeFi kredilerinin geleceği

DeFi gelişmeye devam ettikçe, ademi merkeziyetçi sistemlerin tüm bu hizmetleri daha sağlıklı hale getireceklerini göreceğiz. Sonuçta, bu hizmetler internet bağlantısı olan herkes tarafından kullanılabilir, yani herkes satın alabilir ve kripto ödünç verebilir.

Ancak kripto paralarla ile ilgili herhangi bir şey, biraz maceralı bir yolculuk olabilir, bu yüzden herhangi bir kripto kredisi almanın sizin için doğru şey olup olmadığına karar vermeden önce ödevinizi yapın.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın