Eylül ayında elde edilen veriler, Uniswap merkezi olmayan borsasının hacim olarak 15.371 milyar dolar arttığı bu dönemde Coinbase’in de 13.6 milyar dolar artış yaşadığını gösteriyor.

Uniswap’in hacmindeki bu önemli artış, iki ana faktöre bağlanıyor:

  • Birincisi, merkezi olmayan finansmanlarda (DeFi) görülen patlayıcı büyüme ile yönetim tokenlerinin kazanç çiftçiliği, merkezi olmayan borsaların gelişmesine neden oldu.
  • İkincisi, Uniswap’in yönetim tokeni UNI’nin piyasaya sürülmesi platformda bir çılgınlığa yol açtı.

Haziran, DeFi yönetim tokenlerinde yaşanan çılgınlığın başlangıcı oldu ve Compound’un COMP tokeni bu fenomeni başlattı.

Artış süreci nasıl ilerler?

DeFi kullanıcıları, Ether (ETH) gibi çeşitli kripto para birimlerini destekleyerek yeni yönetim tokenlerinin çiftçiliğini yaparlar.

Kullanıcılar genellikle yeni tokenleri başarıyla topladıktan sonra bunları merkezi borsalarda satılıncaya kadar tutarlar ancak bazen tokenin piyasa değeri çok düşük olur.

En iyi kripto para birimi borsaları, tokenleri listelemeden önce çeşitli faktörleri dikkate almak zorundadır. Bu kriterler arasında likidite, geçmiş performans ve geliştirici faaliyet bulunur. Yeni yönetim tokenleri veya DeFi ile ilgili kripto para birimleri için bu gereksinimleri karşılamak neredeyse imkansızdır.

Bu nedenle, Uniswap sonunda DeFi token ticareti yapmak için kurtarıcı bir platforma dönüştü ve DeFi’de kilitlenen toplam değer artışı Uniswap’in hacmindeki büyümeyi yoğunlaştırdı.

DEX hacmi tek seferlik mi yoksa trend mi?

Uniswap ilk olarak 30 Ağustos’ta günlük hacimde Coinbase Pro’yu geçti. O zamandan beri, en iyi ABD borsası ile sürekli olarak rekabet halinde kalmaya devam etti. Ağustos ayının sonlarına doğru Uniswap’ın yaratıcısı Hayden Adams, Uniswap’in 24 saatlik ticaret hacminin ilk defa Coinbase’den daha yüksek olduğunu belirterek Uniswap’in 426 milyon dolar, Coinbase’in ise 348 milyon dolar olduğunu ve bunun ne kadar çılgınca olduğunu ifade etmekte zorlandığını söyledi.

İlgili Haber:  Tartışmalı Tutumun Ardından İki Önemli Yönetici Coinbase'den Ayrılıyor

Kazanç çiftçiliğindeki önemli yavaşlamaya ve yönetim tokeni çılgınlığına rağmen Uniswap’in yüksek hacmi sürekli devam etti. Bu da yüksek hacmi koruyan merkezi olmayan borsaların yükseliş trendinin uzun vadede sürdürülebilir olduğunu gösterdi.

Son birkaç haftada DeFi token fiyatları düştü ve kazanç çiftçiliği alanındaki kullanıcı etkinliği azaldı ancak analiz araştırmacıları bunu düşüş sinyali olarak yorumlamadı. Araştırmacılar, kazanç çiftçiliği çılgınlığının DEX hacmini yatıştırmasına rağmen eylülde eski rekorların kırıldığını ve Ağustos’a göre %100 artış yaşanarak 24 milyar dolarlık işlem yapıldığını belirtti. Ayın başından bu yana son birkaç hafta düşüş yaşanırken, eylüldeki tüm haftaların ağustos ayına göre zirve haftasının oldukça üzerinde kaldığı not edildi.

Ethhub kurucusu Anthony Sassano da dahil olmak üzere Ethereum analistleri, bunun aynı zamanda yatırımcıların Ethereum’a yönelik son derece olumlu olan hissiyatlarının nedenini de yansıttığını söyledi. Sassano, Ethereum’daki merkezi olmayan borsaların bir moda olduğunu söyleyenlerin inanılmaz derecede yanıldığını vurgulayarak DEX’lerin yalnızca eylül ayında 23.5 milyar dolarlık hacim yaptığını ve Ethereum’a karşı bahis oynamanın her zaman kötü bir hamle olduğunu ve olacağını söyledi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın