29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

DeFi, Daha Sabit Oranlı Borç Verme Protokollerine İhtiyaç Duyuyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

DeFi borç verme protokolleri, büyük getiri sunarak milyarlarca dolar likidite tedariki sağlıyor olsa da bir araştırmacıya göre sektör, çok daha fazla sabit faizli borç verme seçeneğine ihtiyaç duyuyor.

Binance indirim kodu

Kazanç Protokolü, UMA Protokolü ve Mainframe dahil olmak üzere bir dizi protokol, kripto teminatı için sabit oranlı borç verme ve borçlanma piyasalarına giriyor.

Binance indirim kodu

Kazanç eğrilerinin anlamı değişiyor

Messari araştırmacısı Jack Purdy; sabit oranların, borç verenler ve borç alanlar için maliyetlerin ve sermaye getirilerinin doğru bir şekilde tahmin edilmesi konusunda kesinlik sağladığını söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Faiz oranlarını değişen vade tarihlerine göre belirleyen kazanç eğrilerine atıfta bulunan Purdy; daha dik eğrilerin, borç verenlerin sermayelerini kurtarmalarının ve verdikleri parayı telafi etmelerinin daha yüksek getiriler gerektirdiği anlamına geldiğini ekledi. Daha düz eğrilerin ise gelecekteki büyüme beklentileri çok parlak olmadığından, kredi verenlerin daha düşük getiri elde etmekten memnun olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Kararlı ve öngörülebilir finansal piyasaların, getirilerin hesaplanmasında ve uzun vadeli yatırımcı duyarlılığının ölçülmesinde gelecekteki planlamalar açısından büyük önem taşıdığını belirten Purdy, yatırımcıların daha şiddetli bir gerileme bekledikleri zaman düşük uzun vadeli oranları sabitlemeye istekli olduklarında ortaya çıkan kazanç eğrisinin tersine çevrilmesi durumundan da bahsetti.

DeFi adeta bir Vahşi Batı

Geleneksel finansta bu, merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmesine yol açıyor ve bu da durgunlukları tahmin etmek için bir gösterge olarak kullanılabiliyor.

Mevcut DeFi sahnesi an itibariyle öngörülebilir olmaktan çok uzak görünüyor. DeFi şu anda büyük ölçüde sürdürülemez getiri sunan ve likidite sağlayıcıları ile dejenere çiftçileri cezbetmek için dört haneli verimlilikler sağlayan bir Vahşi Batı protokolleri karışımı olarak tanımlanıyor.

Diğer protokollerden yararlanan Yearn Finance’teki son sıçramalardan bazıları durumu aydınlatıyor. Yeni GUSD (Gemini Dolar) sıçraması şu anda stabilcoin depozitoları için %2200’ün üzerinde yıllık faiz getirisi sunuyor.

İlgili Haber:  Altcoinlerin Sezonu Ne Zaman Başlayacak? Bitcoin Neden Büyük Altcoinleri Geride Bırakıyor?

YETH sıçraması açılışını yaptığında yıllık üç haneli getiriyle övünmüş ancak bu, hızla düşmüştü. Sonuç olarak, Ethereum likiditesi de sıçramanın eylül başında açılış yapmasından bu yana %60 civarında düştü.

Kazanç sıçrayışı; DeFi çiftçilerinin bir sonraki hızlı parayı bulmak için protokolden protokole atladığı, token satın alımı ve aynı tokenin alımını başkalarına da önerme ile sonuçlanan, ağ ücretlerinin arttığı ve bunların tümünün uzun vadeli yatırım ve finansal planlama için büyük ölçüde sürdürülemez olduğu bir yer olarak tanımlanıyor.

Üç protokol umut vaat ediyor

Araştırmacı Jack Purdy, 20 Ekim’de hayata geçirilen Kazanç Protokolü de dahil olmak üzere kripto ödünç alma ve ödünç verme konusunda sabit vadeli yaklaşımı benimseyen birkaç DeFi protokolünü vurguladı. Bu platform, ilk olarak ‘fyTokens’ (sabit kazanç) adı verilen ve MakerDAO stabilcoin’ini kullanarak sabit vadeli ve faiz oranlı borçlanma ile borç vermeyi etkinleştirmek için sabit DAI kullanmayı hedefleyen yeni bir token türü yarattı.

UMA Protokolü’nün yatırımcıların uUSD cinsinden USD değerinin %80’ine kadar para yatırmak için ETH’yi depozito olarak verebilecekleri bir kazanç dolarına sahip olduğu ve bunun da daha sonra vade sonunda 1 dolar teminat karşılığında kullanılabileceği kaydedildi. Tokenin, primi beklemek isteyenler için vade bitiminden önce indirimli olarak satılabileceğinin de altı çizildi.

Mainframe Borç Verme Protokolü’nün de tahvil benzeri bir araç veya garantör havuzu kullanarak belirli bir gelecek tarihte ödenen zincir içi bir yükümlülüğü temsil ettiği ve böylece tokenize edilmiş borcun satın alınması ve satılmasının sabit oranlı borç verme ve borçlanma sağlayacağı belirtildi.

Purdy, daha sabit faiz oranlarıyla borç verme ve almanın TradFi ve DeFi’yi birbirine yaklaştıracağı sonucuna vararak bu yeni sabit oranlı ürünlerin, alışkın olunan her tür finansal enstrümanın yanı sıra bu benzersiz şekilde oluşturulmuş DeFi dünyasının sağladığı yeni araçlar için de işe yarayacağını söyledi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar