DeFi Diğer Finansal Sistemlerin Önüne Geçebilmesi İçin Önündeki Engelleri Aşmalı

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 1 ay önce

Bank of America’nın raporuna göre Merkeziyetsiz Finans (DeFi), finans sektöründe Bitcoin’in kullanım senaryolarından daha yıkıcı bir blockchain haline gelebilir.

Şimdiye kadar en çok kullanılan blockchain uygulamaları bir yatırım ürünü ya da ödeme yöntemi olarak kullanılan Bitcoin gibi kripto paralar oldu. DeFi de, benzer kullanım senaryolarına sahip olmasına rağmen, üçüncü kişilere ihtiyaç olmadan çalışması sayesinde daha geniş finansal hizmetlere alternatif olabilir.

“SEC ve Birleşik Krallık Yetkilileri Son Raporlarında DeFi Sistemlerine Düzenleme Getirilmeyeceğini Söylemişti”

Yine de DeFi’inin bu yıkıcı potansiyeli finans sektörünün diğer alanlarında yakın zamanda hissedilemeyecek çünkü DeFi bu alanda herhangi bir denetlemeye tabii değil. Şu anki finansal sistemde üçüncü kişi olarak görev yapan finans şirketleri çok sayıda denetlemeye tabii tutuluyor ve SEC gibi yetkili kurumların piyasada polis görevi görmesi sayesinde tüketiciler de güvende hissedip dolandırıcılıklara karşı korunmuş oluyorlar.

Akıllı sözleşmeler alanında bir sorun olduğunda, mesela kodda bir hata oluştuğunda ise sorumlu tutulabilecek, hukuki olarak tanınan merkezi bir varlık bulunmuyor. SEC kripto paralar ile açıkladığı denetim planlarında DeFi projelerine yer vermedi ve Birleşik Krallık Hazinesi de üstüne basarak DeFi’nin ileride gelecek denetim mekanizmalarından muaf olacağını açıkladı.

DeFi Sayesinde Aracı Kurumlar Ortadan Kalmıştı

Şu anki finansal sistemler finansal hizmetlerin gerçekleşebilmesi için güvenilir üçüncü kişilere ihtiyaç duyuyor. Ancak DeFi sayesinde bu aracı kurum ortadan kalkmış oluyor. DeFi sisteminde “akıllı sözleşmeler” denilen bir kavram kullanılıyor ve bunun sayesinde bu sözleşmeler tipik olarak Ethereum blockchain’i üzerinde otomatik olarak yerine getiriliyor.

Girişim sermayeleri ise DeFi startup’larının finansmanı için bu uygulamalara adeta para döküyor. Kripto paraların geçtiğimiz yıldan beri hızlı yükselişiyle bu sektörün yükselişi paralel olarak ilerliyor. Geçtiğimiz Şubat ayında 1 milyar dolarlık bir hacme sahip olan akıllı sözleşmeler bu yazının yazıldığı anda toplam olarak 44 milyar dolara ulaştı.

Uzmanlara göre ise birçok müşteri ve finansal kurum, sistemdeki denetimsizlik ve korumanın az olması nedeniyle DeFi adaptasyonunu gerçekleştirmekte zorlanacak. Bunların güvenini kazanmak için ise blockchain teknolojisinde birtakım düzenleyici kurallar getirilmesi isteniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend