DeFi Ekosistemi
DeFi Ekosistemi

DeFi süperstarı olarak bilinen ve aynı zamanda YFI‘nin geliştiricisi olan Andre Cronje’ye göre, merkezi olmayan finans sistemlerine (DeFi) olan ilgi patlaması açgözlülükten kaynaklanıyor ve bu patlama sürdürülebilir değil.

Ayrıca “yield farming” adı verilen ve Türkçe’ye “mahsul çiftçiliği” diye çevirebileceğimiz yöntem ile kazanılan muazzam miktarlardan ve DeFi protokollerinin çok büyük olmasından da endişelenmemiz gerektiğini belirtiyor.

DeFi ekosisteminin önemli isimleri 29 Ağustos 2020 tarihinde “Akıllı Sözleşme Zirvesi”nde bir araya geldiler.

Chainlink’in kurucu ortağı Sergey Nazarov tarafından DeFi’nin böylesine orantısız bir şekilde büyümesine neyin yol açtığı sorulduğunda Cronje şunları söyledi; “Şu anda bu kadar büyük bir para akışının olmasının sebebinin insanların çılgın miktarlarda para kazanma açgözlülüğünden dolayı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Cronej, Governance (yönetim) tokenlerini alıp satan insanların (bu tokenler DeFi protokolleri üzerinde kararlar alınmasına olanak sağlayan varlıklardır) bu patlamaya yol açtığını kaydetti.

Bu durumun, DeFi ekosistemi için sürdürülebilir bir şey değil olmadığını dile getiren Cronej, DeFi alanında işlev gören Synthetix, Compound ve Chainlink gibi değerli protokollerin “açgözlülük aşaması” sona erdiğinde hala var olacağını ekliyor.

Aave’nin kurucu ortağı ve CEO’su Stani Kulechov da Cronje’nin karamsarlığını paylaşıyor: “Korktuğum şey, DeFi protokolleri çok hızlı büyürken, bu açgözlü insanlar tüm serveti nasıl biriktirebileceklerini düşünmeye başlıyorlar. Temelde kaçmaya çalıştıkları bankalara dönüşmeye başlıyorlar.” diye devam ediyor.

Ancak, insanların Aave’yi (mevduatlardan faiz kazanmanıza ve varlıkları ödünç almanıza izin veren bir protokol) kullanmasını beğendiğini ekliyor ve DeFi protokollerinin çok hızlı büyümesi sorununu önlemenin en iyi yolunun farklı protokollerin sorunsuz şekilde “birlikte çalışması” olacağını kaydetti.

Token Patlaması

Panelde ayrıca sentetik varlık platformu Synthetix‘in kurucusu Kane Warwick de vardı.

Warwick, DeFi’deki patlamanın kısmen bir token patlamasından kaynaklandığını kabul ederken, “oyunun altında yatan güçlü bir kuvvet” olduğunu söyledi.

İlgili Haber:  Tether, 1 Milyon Doları USDT Cinsinden Geri Ödemek İçin Merkezi Gücünü Kullanıyor

“Hepimiz geleneksel finans sistemlerini yeni merkezi olmayan sistemlere dönüştüren bu yeniden tasarımın zemin katındayız” dedi. “Bu ekosisteme katılan herkes, zamanını ve sermayesini ayırınca haliyle önemli ödüller kazanmaya başlıyorlar.”

Bu yıl adeta DeFi yılı oldu. Bir zamanlar oldukça popüler olan ICO’lar gibi olmasından endişe ediliyor. Veri analizi sitesi DeFi Pulse’a göre, kripto para birimlerinde neredeyse 9 milyar dolar, ekosistemdeki akıllı sözleşmelerde kilitli durumda.

DeFi’nin piyasa değeri de yükselmiş durumda – bugünün CoinGecko verilerine göre DeFi piyasası göre 17.6 milyar dolar seviyesinde. Ve yatırımlardaki ortantısız artış, DeFi’nin patlamanın eşiğinde bir balon olabileceği endişelerini de doğuruyor.

Zirveye katılan CEO’lar mevcut DeFi protokolleri ile inşa edilen uygulamaların heyecan verici olduğu konusunda hemfikirler. İnsanların kendilerinin bile hayal edemeyeceği şeyler yaptıklarını şahit olduklarını ve bunun inanılmaz heyecan verici olduğunu söylüyorlar.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın