27 Mayıs 2022, Cuma
27.6 C
İstanbul

DeFi Endüstrisi ve Stablecoinlerin Yükselişi ile Birlikte Geleneksel Bankacılık Tehdit Altında!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 9 ay önce

Binance indirim kodu

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi Başkanı Benoit Coeuré’ye göre, geleneksel bankacılık büyük tehdit altında: Stablecoinler ve DeFi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Stablecoinler ve DeFi endüstrisi, geleneksel bankacılık sistemine ciddi bir rakip olabilir.
  • BIS İnovasyon Merkezi başkanı Benoit Coeuré, merkez bankalarının bu anlamda kendilerini geliştirmeleri gerektiğini dile getirdi.

BIS İnovasyon Merkezi başkanı Benoit Coeuré’ye göre, günümüz kripto para endüstrisinin temel direkleri – stablecoinler ve DeFi – dünyadaki tüm merkez bankaları için bir tehdit oluşturuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Stablecoinlere ve DeFi’ye Dikkat!

Benoit Coeuré konu ile ilgili, “Merkez bankalarının yapacakları bir iş var: Fiyat istikrarını ve finansal istikrarı sağlamak; ve bunu yapma yeteneklerini korumak.” ifadelerini kullandı. Coeuré’ye göre, merkez bankası dijital para birimlerinin piyasaya sürülmesi yıllar alacak; ancak stablecoinler ve diğer kripto paralar çoktan piyasada işlem görüyor.

Benoit Coeuré, “Bu durum, işe bir an evvel başlamayı daha da acil hale getiriyor.” diye ekledi.

Coeuré, merkez bankalarına ve onların toplumda oynadıkları role güçlü bir şekilde inanıyor. Bu bağlamda da stablecoinler veya DeFi gibi kripto para endüstrisinin çeşitli kolları yerine merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) destekliyor.

Öte yandan Coeuré pek de küçümseyici görünmüyor ve kripto para endüstrini ciddiye alıyor. BIS İnovasyon Merkezi Başkanı bu anlamda, “Hiç şüpheniz olmasın: Küresel stablecoinler, DeFi platformları ve büyük teknoloji firmaları ne olursa olsun bankaların modellerine meydan okuyacak.” ifadelerini kullandı.

CBDC İlerleme Raporu

Çin, merkez bankası dijital para birimini piyasaya sürme konusunda herkes tarafından dünyanın önde gelen ülkesi olarak görülüyor.

Çin’in dijital Yuanı ilk olarak 2017’de geliştirildi ve Nisan 2020’de pilot aşamaya girdi. Geçen yılın Ekim ayından bu yana Çin Halk Bankası (PBOC), projeyi test ederken ülke genelinde pek çok vatandaşa milyonlarca Dolar değerinde dijital Yuan dağıttı.

İlgili Haber:  Birleşik Krallık Stablecoin'lere Düzenleme Getirmeyi Planlıyor

Çin, ayrıca, Şubat 2022 Pekin Kış Olimpiyatları için ülkeye akın etmesi beklenen turistler ile birlikte dijital Yuan kullanımını genişletmeyi amaçlıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar