1 Temmuz 2022, Cuma
30.7 C
İstanbul

DeFi Girişim Finansmanına Derin Bir Bakış: Risk Sermayeleri Her Zamankinden Daha Güçlü Durumda

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

DeFi Pulse’da listelenen 34 DeFi şirketi, 100’den fazla girişim fonundan 500 milyon doların üzerinde para topladı.

Binance indirim kodu

SUSHI ile ilgili şaibelere rağmen, merkezi olmayan finans, en çok takip edilen verilerinden olan “kilitlenen değer” (locked value) ölçeği özelinde yeni zirvelere ulaşmaya devam ediyor. Bunun yanında söz konusu veriden daha az bilinen ancak başka bir dönüm noktasını teşkil eden DeFi projeleri kapsamında yarım milyar doları aşkın risk sermayesi finansmanının toplanması da büyük önem arz ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ICO’lar için 2017 yılı oldukça etkileyici bir yıldı ve o dönem token satışlarından elde edilen gelir, perakende yatırımcıların yoğun katılımının da etkisiyle şu ana dek toplanmış olan miktarın yarısından fazlasını teşkil etmiş görünüyor. O dönemde söz konusu yatırımcıların en büyükleri arasında ise Bancor, Kyber ve Loopring’in ICO’ları yer almıştı.

Öte yandan, 2018 yılından itibaren risk sermayeleri kapsamında gittikçe daha önemli bir katılım gerçekleşirken, bu sayede daha çok sayıda sözleşme kurumsal yatırımcılar için ayrılmış oldu. Analiz edilenler arasından yalnızca dört adet şirket 2017 yılından sonra token satışı yapmaya devam etti. Söz konusu şirketler: Ren, Metronome, PieDAO ve bZx. Bu şirketlerin satış gerçekleştirdiği çoğu durumda ise benimsenmiş olan model geleneksel ICO modellerinden farklı olması ile öne çıkmış ve düşük seviyede tutulan satışlar sınırlı sayıda yatırımcı için ayrılmıştır.

Yukarıda bahsedilen durumların dışında, 2018 yılından bu yana tüm diğer finans süreçleri, hisse senedi ve/veya tokenlerin risk sermayelerine özel satışı ile gerçekleşti. Bu sebeple de yıl içerisinde elde edilen toplam tutar 2017 yılındaki yüksek gelirli günlerden itibaren azalmaya başlamış ve risk sermayesi kapsamındaki fonlama yükselmişti.

En çok sermaye toplayan DeFi projeleri

DeFi şirketlerinin finansmanına genel bir inceleme yapıldığı takdirde ise en çok sermaye toplayanların şu şekilde sıralandığı görülüyor:

  • Bancor – 153 Milyon dolar (Token Satışı, Haziran 2017)
  • Maker – 61.5 Milyon dolar (Risk sermayesi)
  • Kyber – 52 Milyon dolar (Token Satışı, Eylül 2017)
  • Loopring – 45 Milyon dolar (Token Satışı, Ağustos 2017)
  • Compound – 33.2 Milyon dolar (Risk sermayesi)

Maker ve Compound şirketleri, risk sermayeleri kapsamında en fazla fon toplamış olan iki şirket konumunda ve bugün itibariyle de en yüksek TVL’ye (Toplam Kilitli Değer) sahip borç veren DeFi platformları arasında yer almaktadır.

Borç verme protokollerinin tüm sektörün bel kemiği olduğu kabul edilir ve risk sermayeleri de son iki yıl içerisinde bu alanı yatırım yapılması gereken en önemli sektör olarak görmeye başladılar.

Analiz edilmiş olan yatırımlar ışığında, DeFi ekosistemindeki sözleşme sayılarına göre en aktif risk sermayesi fonlarının Polychain Capital, A16z, Paradigm Capital, 1Confirmation, Bain Capital Ventures, Coinbase Ventures ve KR1 olduğu söylenebilir. Ancak söz konusu analizlerin an itibariyle DeFi Pulse’ta yer alan şirketler özelinde gerçekleştiği ve risk sermayelerinin henüz DeFi Pulse listelerine alınmamış olan pek çok DeFi şirketine de yatırım yaptığı unutulmamalıdır. Söz konusu şirketler bu analiz grubunun içerisinde yer almamaktadır. Ayrıca pek çok durumda token satışları ile ilgili veriler özel tutulur bu nedenle analizler sonucunda eksik hesaplamalar gerçekleşebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar