DeFi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ethereum tabanlı borç verme uygulamalarını kullanarak, bir önceki yazıda da belirtildiği gibi, kullanıcılar kredi vererek ve kredilerden faiz oluşturarak “pasif gelir” elde edebilirler.
Ethereum tabanlı borç verme uygulamalarını kullanarak, bir önceki yazıda da belirtildiği gibi, kullanıcılar kredi vererek ve kredilerden faiz oluşturarak “pasif gelir” elde edebilirler.

Son güncelleme: 4 ay önce

Bir önceki yazıda “merkezi olmayan finans”’ın kısaltması olan DeFi’nin ne olduğunu ve temel kavramlarını konuşmuştuk. Bu yazıda DeFi hakkında sık sorulan soruları derledik.

DeFi ile nasıl para kazanabilirim?

Ethereum DeFi projeleri uçuşa geçti ve birçok kullanıcı çok para kazandı.

Ethereum tabanlı borç verme uygulamalarını kullanarak, bir önceki yazıda da belirtildiği gibi, kullanıcılar kredi vererek ve kredilerden faiz oluşturarak “pasif gelir” elde edebilirler. Yield farming yani kazanç çiftçiliği, daha büyük getiri potansiyeline sahiptir, ancak risk de büyüktür. Bu, kullanıcıların Kripto varlıklarından mümkün olan en iyi getiriyi elde etmeleri için DeFi üzerinden borç verme imkanından yararlanmalarını sağlar. Bununla birlikte, bu sistemler karmaşık olma eğilimindedir ve genellikle şeffaflıktan yoksundur.

DeFi’ye yatırım yapmak güvenli mi?

Hayır, riskli. Ancak çoğu kişi DeFi’nin geleceğin finansı olduğuna ve bu devrimci teknolojiye erkenden yatırım yapmanın büyük kazanımlara yol açabileceğine inanıyor.

Fakat yeni başlayanların iyi projeleri kötülerden ayırmaları zor, ve kötü proje sayısı fazla.

DeFi, 2020 yılına kadar faaliyetini ve popülaritesini arttırdıkça, YAM gibi birçok DeFi uygulaması çöktü ve piyasa değeri 35 dakika içinde 60 milyon dolar kaybetti. Hotdog ve Pizza da dahil olmak üzere diğer DeFi projeleri aynı kaderi yaşadı, birçok yatırımcı büyük paralar kaybetti.

Ayrıca, DeFi bug’ları maalesef hâlâ çok yaygın. Akıllı sözleşmeler güçlü, ancak kurallar protokole dahil edildikten sonra değiştirilemez, bu da genellikle hataları kalıcı hale getirerek riski artırır.

DeFi ne zaman ana akım olacak?

Bu DeFi uygulamalarına giderek daha fazla insan çekilirken, gelecekte neyin beklediğini söylemek zor. Bu daha çok onu kimin yararlı bulduğuna ve neden olduğuna bağlı. Birçoğu, çeşitli DeFi projelerinin bir sonraki Robinhood olma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor ve finansal uygulamaları bu tür platformlara erişimi olmayanlara daha cazip hale getirerek, yeni kullanıcıların istiflerini çekiyor.

  184 Milyar Bitcoin Üreten Gizemli Hacker

Bu yeni ve deneysel finansal teknoloji, özellikle güvenlik ve ölçeklenebilirlik açısından sorunsuz değil.

Geliştiriciler bu sorunları düzeltebileceklerini umuyor. Ethereum 2.0, ölçeklenebilirlik sorunlarını sharding olarak bilinen bir kavramla (veritabanını bireysel kullanıcılar için daha yönetilebilir olan küçük parçalara ayırmanın bir yolu) çözebilir.

Ethereum 2.0 DeFi’yi nasıl etkileyecek?

Ethereum 2.0, DeFi’nin tüm sorunları için çözüm değil, ama çözüme giden yolda bir başlangıç. Raiden ve TrueBit gibi diğer protokoller de Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını çözüme kavuşturmak için çalışıyor.

Bu problemler çözüldüğünde, Ethereum’un DeFi deneyleri, potansiyel olarak ana akım haline gelme şansına sahip olacak.

DeFi olarak Bitcoin

Ethereum, DeFi dünyasında lider olsa da, Bitcoin‘in birçok savunucusu, Bitcoin protokolünü kullanarak aracıyı karmaşık finansal işlemlerden çıkarmanın yollarını geliştirdi.

Örneğin, DG Labs ve Suredbits gibi şirketler, discreet log sözleşmeleri (DLC) adı verilen bir Bitcoin DeFi teknolojisi üzerinde çalışıyorlar. DLC, Bitcoin yardımı ile vadeli işlemler gibi daha karmaşık finansal sözleşmeler yürütmenin bir yolunu sunuyor.

DLC kullanımı, yalnızca gelecekteki belirli koşullar yerine getirildiğinde Bitcoin ödemesi yapmaktır. Örneğin, White Sox bir sonraki beyzbol oyununu kazanırsa, para kazanana dağıtılacaktır.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın