30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

DeFi İçin On-Chain Verileri İyimser Bir Tabloya İşaret Ediyor! – Hangi Coinler Yüksek Performans Gösteriyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Birçok kişi, kurumsal yatırımcıların kripto para dünyasına katılmasıyla birlikte piyasadaki volalitenin azalacağını düşünmüştü. Bugünkü duruma baktığımızda bunun doğru olmadığını görüyoruz. Ethereum her zamanki gibi çok volatil hareket ediyor ve merkeziyetsiz finansta (DeFi) da benzer ani fiyat hareketliliklerini yaşıyoruz. Ancak analizciye göre on-chain verileri buna rağmen iyimser görünüyor.

Binance indirim kodu

Son günlerde yaşanan Bitcoin düzeltmesiyle beraber birçok DeFi tokeni de zor günler geçiriyor. Bir anlamda DeFi ETF tokeni olan DeFi Pulse Index (DPI) haftalık bazda %14’lük bir yükseliş gösterdi ve bu yazının yazıldığı anlarda da son 24 saatteki %4.78 yükselişiyle beraber 315 dolardan işlem görüyor.

Binance indirim kodu

Bu hafta söz konusu endeks üzerinde en yüksek performans gösteren DeFi tokenleri arasında ise Synthetix (SNX), Aave (AAVE), Compound (COMP) ve Uniswap (UNI) yer alıyor. Bu tokenlerin tamamı son bir hafta içerisinde iki haneli kazançlar gösterdiler.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bununla birlikte DeFi protokolleri tarafından işletilen sermaye miktarı da Haziran ayının sonundan bu yana aralıksız bir şekilde yükseldi.

Bu yazının yazıldığı anlarda Ethereum DeFi protokollerinin akıllı sözleşmelerinde 54.52 milyar dolarlık sermaye yatıyor. Bu değer, rekor düzey olan 88.56 milyar doların epey gerisinde kalsa da piyasaya olan ilginin tekrardan canlanmaya başladığına dair önemli bir sinyal veriyor.

Merkeziyetsiz Uygulamalara Olan Güven Arttı

Total Value Locked (TVL) değeri son kırdığı rekordan uzak olsa da on-chain verilerine göre net bir trend değişimi var. Akıllı sözleşmelere yatırılan Ethereum miktarı giderek artıyor. Glassnode verilerine göre ise tüm Ethereum arzının %30’u akıllı sözleşmeler üzerinde bulunuyor.

defi

Bu değer kendi içerisinde bir rekor anlamına gelirken bu miktarda bir artışa Ethereum 2.0 ile merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarının neden olduğu düşünülüyor. Son haftalarda kripto para fiyatlarındaki düşüşe rağmen merkeziyetsiz protokollere güven duyan yatırımcıların sayısı artıyor.

İlgili Haber:  Ethereum'un Öncülük Ettiği DeFi Sektörü Yeni Bir Rekor Kırdı!

DeFi Sektörü Olması Gerekenden Daha Düşük Bir Değerde mi?

Birçok DeFi tokeninin kendine özgü karakteristik özellikleri bulunuyor ve bazı protokoller şu an bile pozitif nakit akışı kaydediyor. TokenTerminal verilerine göre birçok büyük DeFi protokolü yıllık bazda milyonlarca dolar gelir elde ediyor.

Bu kadar yüksek gelir elde edilmesiyle beraber bazı projelerin geleneksel finans dünyasındaki rakipleriyle karşılaştırılması için de imkan doğmuş oldu. Bu bağlamda SushiSwap (SUSHI) örneğini ele alabiliriz. Dune Analytics verilerine göre SushiSwap haftalık olarak yaklaşık 3.8 milyon dolar gelir elde ediyor. Bunu yıllık olarak düşündüğümüzde ise yaklaşık 200 milyon dolarlık bir gelirden bahsediyoruz. Bu geliri S&P 500 üzerinde listelenen bir şirket ile oranladığımızda SushiSwap’ın değerinin 3.2 milyar dolar olduğu görülüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar