1 Temmuz 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

DeFi İşlem Hacmi 2021 Yılının Başından Bu Yana %550 Oranında Arttı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yeni bir Chainalysis raporuna göre, aktif kripto para borsalarının sayısı geçen yıl istikrarlı bir şekilde azalırken; büyük türevler ve merkezi olmayan borsalar ise patlama yaşıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Uniswap ve SushiSwap gibi büyük merkezi olmayan borsaların değeri geçen yıla göre 5 kat arttı.
  • Ancak yeni bir Chainalysis raporuna göre, daha küçük projeler kapandıkça aktif kripto para borsalarının toplam sayısı istikrarlı bir düşüş gösteriyor.

Chainalysis’in yeni bir raporuna göre, büyük DeFi borsalarının işlem hacmi yılın başından bu yana %550 oranında arttı. Söz konusu büyük DeFi borsalarının başında ise Curve, Uniswap ve PancakeSwap gibi borsalar yer alıyor.

Binance indirim kodu

DeFi İşlem Hacminde Rekor Artış

Chainalysis’e göre aktif kripto para borsalarının sayısı bu süreçte istikrarlı bir şekilde azalırken büyük merkezi olmayan borsaların sayısı ise artıyor. Geçen yıldan bu yana aktif kripto para borsalarının sayısı 845’ten 672’ye düştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Firmanın araştırma başkanı Kim Gauer, düşüşün büyük bölümünün küçük borsaların kapanmasından kaynaklandığını söyledi. Araştırma ekibi, bu borsalarının büyük oranda yeterli likidite toplayamadıkları için kapandığını düşünüyor.

Chainalysis’in raporunda belirttiği gibi DEX’lerin büyümesi genel olarak DeFi alanının patlayıcı büyümesiyle örtüşüyor. Şu anda DeFi platformlarında 274 milyar Dolardan fazla kripto para akışı var ve bunların çoğu Curve ve Uniswap gibi Ethereum tabanlı DEX’lerde kilitli durumda.

Türev Borsaları vs. DEX

Diğer kategorilere göre sayıca az olan türev borsalardaki büyüme de bu anlamda dikkat çekiyor.

Ağustos ayında türev borsalarında 265.000 işlem gerçekleşti. Bu, aynı süreçte DEX’lerde gerçekleştirilen 5 milyon işlemle karşılaştırıldığında gölgede kalmış gibi görünüyor; ancak türevlerdeki ortalama işlem büyüklüğü 79.900 Dolar iken DEX’lerdeki rakam ise 26.500 Dolar seviyesinde kaydedildi.

İlgili Haber:  DeFi Tarihinin En Büyük Hacklenme Vakasında EasyFi 80 Milyon Dolar Kaybetti

Türev borsalardaki ortalama işlemler daha büyük olduğundan, bu borsaların değeri geçen yıl DEX’lerin sahip olduğundan çok daha fazla arttı. Rapora göre Derebit, Bitmex ve FTX gibi büyük türev borsaları %686 oranında değer kazandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar