9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

DeFi İşlem Hacmi 2021 Yılının Başından Bu Yana %550 Oranında Arttı!

Önemli Gelişmeler

Yeni bir Chainalysis raporuna göre, aktif kripto para borsalarının sayısı geçen yıl istikrarlı bir şekilde azalırken; büyük türevler ve merkezi olmayan borsalar ise patlama yaşıyor.

blank

Haberin Özeti

  • Uniswap ve SushiSwap gibi büyük merkezi olmayan borsaların değeri geçen yıla göre 5 kat arttı.
  • Ancak yeni bir Chainalysis raporuna göre, daha küçük projeler kapandıkça aktif kripto para borsalarının toplam sayısı istikrarlı bir düşüş gösteriyor.

Chainalysis’in yeni bir raporuna göre, büyük DeFi borsalarının işlem hacmi yılın başından bu yana %550 oranında arttı. Söz konusu büyük DeFi borsalarının başında ise Curve, Uniswap ve PancakeSwap gibi borsalar yer alıyor.

blank

DeFi İşlem Hacminde Rekor Artış

Chainalysis’e göre aktif kripto para borsalarının sayısı bu süreçte istikrarlı bir şekilde azalırken büyük merkezi olmayan borsaların sayısı ise artıyor. Geçen yıldan bu yana aktif kripto para borsalarının sayısı 845’ten 672’ye düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Firmanın araştırma başkanı Kim Gauer, düşüşün büyük bölümünün küçük borsaların kapanmasından kaynaklandığını söyledi. Araştırma ekibi, bu borsalarının büyük oranda yeterli likidite toplayamadıkları için kapandığını düşünüyor.

Chainalysis’in raporunda belirttiği gibi DEX’lerin büyümesi genel olarak DeFi alanının patlayıcı büyümesiyle örtüşüyor. Şu anda DeFi platformlarında 274 milyar Dolardan fazla kripto para akışı var ve bunların çoğu Curve ve Uniswap gibi Ethereum tabanlı DEX’lerde kilitli durumda.

Türev Borsaları vs. DEX

Diğer kategorilere göre sayıca az olan türev borsalardaki büyüme de bu anlamda dikkat çekiyor.

Ağustos ayında türev borsalarında 265.000 işlem gerçekleşti. Bu, aynı süreçte DEX’lerde gerçekleştirilen 5 milyon işlemle karşılaştırıldığında gölgede kalmış gibi görünüyor; ancak türevlerdeki ortalama işlem büyüklüğü 79.900 Dolar iken DEX’lerdeki rakam ise 26.500 Dolar seviyesinde kaydedildi.

İlgili Haber:  SUSHI Fiyatı Dört Günde %73 Artmasına Rağmen Yatırımcılar Neden Tokenin Değerinin Hâlâ Düşük Olduğunu Söylüyor?

Türev borsalardaki ortalama işlemler daha büyük olduğundan, bu borsaların değeri geçen yıl DEX’lerin sahip olduğundan çok daha fazla arttı. Rapora göre Derebit, Bitmex ve FTX gibi büyük türev borsaları %686 oranında değer kazandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend