29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

DeFi Oyunun Kurallarını Değiştiriyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto paranın, kriptografide deneysel girişimler için belirsiz bir merkez olan günleri geride kaldı. Hükümetler, uluslar üstü kuruluşlar ve kurumsal kuruluşlar topluca “dijital varlık alanı” olarak adlandırdıkları bu sektöre önemli girişler yaptıkça 2020 senesi, kripto paraların ana akımda büyük adımlar attığı alan için bir dönüm noktası oldu.

Binance indirim kodu

Merkezi yetkililerin tercihine göre kriptografi ile birincil özelliği olan mahremiyet, bir zamanlar kripto paranın ana cazibe merkezleri olarak oynadığı ön ve merkez rolden düşürüldü. Onların yerine her zamankinden daha cazip DeFi uygulamaları, arttırılmış likidite, verimli çiftçilik ve benzeri görülmemiş ekonomik modellerin arkasında dikkatleri üzerine çekti.

Binance indirim kodu

DeFi, oyunun kurallarını değiştiriyor

2021’in açılış perdesinde, trend çizgileri daha da ileriye gitti. DeFi şemsiyesi, tercihleri kendileri için konuşan yatırımcıları ve meraklıları kendine çekerek kripto para manzarasına ikna edici bir şekilde genişledi. DeFi’nin çift haneli yıllık yüzde oranları ve kusursuz kullanıcı deneyimi, gizlilik merkezli bir değişimin sağladığı ince ve sistemik faydalardan daha cazip gelmeye başladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

DeFi’nin faydaları kişisel mahremiyet imtiyazıyla çeliştiği sürece, ilki ikincisinin pahasına büyümeye devam edecektir. DeFi artık, mahremiyete kamu menfaatini engelleyen geniş bir farkındalık eksikliği değil, bireylerin onu korumak için kaybetmeleri gereken ve sürekli genişleyen bir takas akımı haline geldi. Mahremiyetin gelecekteki değişim sistemlerimizin içsel bir özelliği haline gelmesi için karşılıklı ayrıcalıklı olma yükünden kurtarılması gerekir; ancak o zaman evrensel olarak uyarlanabilir bir özellik biçimini alabilir.

Özel finans geliyor

Blok zinciri teknolojisinin, yıkıcı potansiyeli ile halihazırda tanınan ve yeni doğmakta olan kripto endüstrisini bozmaya hazır olan en yeni sektörünün organik olarak ortaya çıkışını tetikleyen zorunluluk bu oldu.

Gelecek vaat eden özel finans kampanyası, PriFi etiketi altında hızlı bir şekilde ve merkezi olmayan finansın gelişen uygulamaları sayesinde gizliliği güçlü bir ağa entegre etmek için tekrar zincir haline getirerek sahneye, yani Ethereum ve Polkadot ekosistemlerine geri getiriyor.

Şimdiye kadar gizlilik çözümleri, DeFi manzarasının sürekli genişleyen özelliklerinden izole edilmiş, bağımsız ve gizlilik odaklı blok zincirlerinde birikmiş bir şekilde kalmıştı. Bu nedenle özel finans hareketi, kullanıcıların kendi başına mahremiyete erişimini sağlamaktan çok bunu ödünler, sınırlar ve kısıtlamalar olmadan yapmak istiyor. Ve bu çağrı, daha kritik bir anda gelemezdi.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı Şimdiye Kadarki En Yüksek Üç Haftalık Serisini Yaşadı

GameStop katalizör görevi görüyor

2008 mali krizinin ardından kripto paranın tarihi oluşumundan bu yana dünyanın küçük yatırımcılarını, “GameStop çılgınlığı” olarak adlandırılan ocak ayı sonundaki piyasa facialarından daha kararlı bir şekilde birleştiren hiçbir şey olmadı.

Bir dizi yüksek profilli serbest yatırım fonu kısa pozisyonlarda aşırı kaldıraçla yakalandığında küçük yatırımcılar, fonların kısa pozisyonlarının altında yatan varlıkların hisse fiyatlarını yükseltmek için toplu halde Wallstreetbets adlı çevrimiçi bir Reddit topluluğunda toplandı.

Kaldıraç ağırlıklı fonların kısa pozisyonlarını kapatmak için milyarlarca dolar ödemeye zorlandığı bir dizi kısa sıkışıklığın ardından Robinhood, Charles Schwab, TD Ameritrade ve diğerleri gibi merkezileştirilmiş şirketler, katlanarak değer kazanan hisse senetleri üzerindeki alım satım faaliyetlerini kısıtladı. Etkili bir şekilde kurumaya bırakılan şok içindeki ve öfkeli küçük yatırımcılar, koordine halindeki otoriter piyasa kontrollerinden önce anlaşma yapma konusunda yalnızca spekülasyon yapabilirlerdi.

Ancak finansal dünyada ve diğer tüm alanlarda olduğu gibi kayıp ve şikayet, öğrenme ve uyum sağlama fırsatları sağladı. 2021’de perakendeciler için bu, bir çift ciddi farkındalığa uyanmak anlamına geliyordu: Merkezi piyasalar, yalnızca merkezi güçlere hizmet ettikleri sürece özgür kalır ve denetim, bu tür güç yapıları tarafından kullanılan birincil destekleyici özelliktir.

GameStop ve AMC’ye getirilen ticaret kısıtlamalarının ışığında, diğerlerinin yanı sıra küçük  yatırımcıların yeni bir dalgası şimdi bir sonraki hamlesini yapmak için kripto alanına dönüyor. Ancak bu seferki dönüş, kriptonun yerel dijital varlıkları için değil, yeni ortaya çıkan türevler dizisi olan, değerleri geleneksel finansal araçlara (hisse senetleri, emtialar, tahviller, sigorta ürünleri ve daha fazlası) güvenli bir şekilde sabitlenmiş olan, tamamen özel ve zincir içi sentetik varlıklara yönelik gerçekleşiyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar