DeFi Patlaması Devam Ederken Compound’daki Toplam Borç Verme Seviyesi 15 Milyar Dolara Ulaştı

Merkezi olmayan borç verme protokolü Compound, 15 milyar Doların üzerindeki borç verme seviyesi ile yeni bir zirveye ulaştı.

Haberin Özeti

  • Merkezi olmayan borç verme protokolü Compound’da borç vermek için 15 milyar Doların üzerinde kripto para mevcut.
  • Compound, DeFi pazarında kilitlenmiş olan toplam değerin yaklaşık %19’unu elinde tutuyor: Bu, toplam 48.75 milyar Doların 9.24 milyar Doları anlamına geliyor.

Bugün kripto boğa koşusu sırasında yeni zirvelere ulaşan merkezi olmayan borç verme protokolü Compound’da borç vermek için 15 milyar Doların üzerinde kripto para olduğu açıklandı.

Compound Ne İşe Yarar?

Borç verme uygulamasında ödünç alınacak toplam kripto miktarı, anlık gözetim dışı kripto kredileri olarak değerlendirilebilecek toplam tutarı ifade eder. Bu değer 20 Şubat’ta 10 milyar Dolar seviyesinde idi; bugün ise 15 milyar Dolara kadar yükseldi.

Bugün itibariyle platforma sağlanan değerin %34’ü ETH’de, %19’u ABD Dolarına sabitlenmiş stablecoin DAI’de ve %23’ü ABD Dolarına sabitlenmiş stablecoin USDC’de bulunuyor. Bu değerler toplam 284.845 kullanıcı tarafından sağlanıyor..

Compound, merkezi olmayan finans piyasasının en büyük aktörü. DeFi ölçüm sitesi DeFi Pulse’a göre, DeFi’de kilitlenen değerin yaklaşık %19’u (toplam 48.75 milyar Dolardan 9.24 milyar Doları) Compound’da bulunuyor. İkinci sırada 7.79 milyar Dolar ile Maker, üçüncü sırada ise 5.80 milyar Dolar ile Aave yer alıyor.

Compound ve DeFi

Compound, tüccarların kripto para ödünç almasına ve kriptoda faiz kazanmasına olanak tanıyan bir DeFi protokolüdür. DeFi ise akıllı sözleşmelerle desteklenen geniş bir gözetim dışı ve finansal hizmetler ağı anlamına gelir. Bu protokoller, kullanıcılarının bir bankaya veya başka herhangi bir üçüncü taraf aracısına ihtiyaç duymadan banka hizmetlerine benzer finansal araçları kullanmalarına izin verir. Büyük olanların çoğu Ethereum ağı üzerine inşa edilmiştir.

  Saffron, DeFi Finansman Turunda 2 Milyon Doların Üzerinde Fon Topladı

Bu protokollerin yönetimi de merkezi değildir; token sahipleri ağın geleceği hakkında oy kullanır ve karar verir. Compound projesi için yönetim kararları, Compound’un tokeni olan COMP’la alınır. CoinMarketCap verilerine göre COMP’un bugünkü fiyatı 552.56 Dolar.

Geçen yılın başında, tüm DeFi endüstrisi toplamda sadece 1 milyar Dolar değerinde idi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın