1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

DeFi Piyasa Değeri 45 Milyar Dolara Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Merkezi olmayan finans tokenleri hızla büyüyor; şimdi 1 trilyon Dolarlık kripto pazarının %4.6’sını oluşturuyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Merkezi olmayan finans (DeFi) tokenlerinin piyasa değeri 45 milyar Doları aştı.
  • Bazı DeFi tokenleri geçen hafta %100 değerinin üzerinde büyüdü.
  • En ihtiyatlı kripto meraklıları bile, DeFi’nin büyümeyi sürdürmek için hala daha çok alanı olduğunu söylüyor.

Kripto ölçüm platformu CoinGecko’ya göre, tüm merkezi olmayan finans (DeFi) tokenlerinin toplam piyasa değeri bugün 45 milyar Doları aştı.

Binance indirim kodu

Piyasa değeri, bir varlığın cari fiyatının toplam arzıyla çarpımını ifade eder. Başka bir deyişle bu, tüm DeFi’ye özgü tokenlerin bir araya getirildiği takdirde 45 milyar Doları aşacağı anlamına gelir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Günlük İşlem Hacmi 12 Milyar Doları Aştı

CoinGecko tarafından atılan tweette, “DeFi toplam piyasa değeri 2020’nin başlarında 2 milyar Dolardı. 2021’de ise 43 milyar Dolar.” ifadeleri yer aldı.

DeFi ekosistemi o zamandan bu yana piyasa değeri açısından önemli bir büyüme kaydetti. Ayrıca DeFi tokenlerinin toplam günlük işlem hacmi de 12 milyar Doları aştı.

Örneğin geçen hafta, birçok DeFi tokeninde önemli fiyat artışları görüldü ve bu da toplam piyasa değerinin büyümesine katkıda bulundu. CoinGecko’ya göre, ilk 10 varlıktan Uniswap (UNI) ve AAVE, son yedi günde yaklaşık %40 oranında artarak dikkat çekici bir performans gösterdi. Diğer kripto paralar daha da hızlı yükseldi, DODO ve Alpha Finance son yedi günde ikiye katlandı.

DeFi Büyümeye Devam Edecek

Ethereum temelinde yükselen merkezi olmayan finans sektörü 2020’nin ortalarında patladı. 2020’nin başında DeFi akıllı sözleşmelerinde kilitli 700 milyon Dolar bulunurken, bu değer 31 Aralık’ta 15 milyar Dolara yükseldi. Görünüşe göre DeFi’nin büyümesi 2021’de de hızla artmaya devam ediyor.

İlgili Haber:  Arjantin Sınırlarının Kapanmasına Neden Olan Hackerlar, Fidye Olarak 4 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Talep Etti

DeFi Pulse’a göre, yalnızca Ocak ayında, DeFi platformlarında kilitlenen toplam değer 11 milyar Dolarlık bir artış yaşayarak bugün 26.2 milyar Doların üzerine çıktı.

Bununla birlikte, CoinGecko’nun verileri, DeFi tokenlerinin birleşik fiyatının şu anda tüm kripto para piyasasının %4.6’sına denk geldiğini gösteriyor.

DeFi’nin biraz kaotik doğası ve düzenli olarak saldırıya uğrama eğilimi göz önüne alındığında, bazı kullanıcılar ekosisteme şüpheyle yaklaşıyor; ancak onlar bile bu ekosistemin büyümesi için hala çok fazla fırsat olduğunu kabul ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar