5 Ağustos 2022, Cuma
24.6 C
İstanbul

DeFi Piyasaları 100 Milyar Dolar Barajını Aşarak Tarihi Bir Rekora İmza Attı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 9 ay önce

Binance indirim kodu

THORChain ve SushiSwap yeni projelerini yayınlamışken DeFi (merkeziyetsiz finans) sektörü de tarihi bir ana tanıklık ediyor.

Binance indirim kodu

DeFiLlama’dan alınan verilere göre, DeFi üzerinden çalışan protokoller tarafından işletilen sermaye bu hafta ilk kez 100 milyar dolar barajını aştı. Bu tarihi rekorun gelişimindeki hız ise gerçekten dikkat çekici gözüküyor. Henüz bu yılın başlarında DeFi ekosistemlerinin büyüklüğü yalnızca 20.74 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bu yazının yazıldığı anlarda ise sektörün toplam büyüklüğü 104.88 milyar dolar seviyelerinde geziyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum Protokolleri Piyasanın Hakimi Konumunda

Ayrıca verilere göre, daha önce de olduğu gibi, Ethereum protokolleri DeFi piyasasını domine etmeye devam ediyor. Toplam kilitlenen değer (TVL, total value locked) olarak ETH projeleri 78.34 milyar dolarlık bir sermayeyi kontrol ediyor, bu da toplam piyasanın %77.54’üne denk geliyor. İkinci sırada ise, 15.53 milyar dolarlık sermayesiyle ve %15.37’lik piyasa payıyla Binance Smart Chain, Ethereum’u takip ediyor.

Yeni rekor, psikolojik olarak ifade ettiği anlam dışında ayrıca DeFi teknolojilerinin gelişimini de gösteriyor. Geleneksel finans dünyasından giderek uzaklaşan birçok insan paralarını, otomatik olarak işlem gören akıllı sözleşme protokollerine emanet ediyor.

Geleneksel bankacılık metotlarıyla karşılaştırıldığında ise DeFi protokolleri tarafından işletilen sermaye adeta devede kulak kalıyor. ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan Chase, sadece tek başına 3.2 trilyon dolarlık bir varlığı idare ediyor.

Wikipedia’ya göre ise, eğer DeFi piyasası ABD’de bir banka olsaydı, yönettiği sermaye miktarına göre sıralandığında ABD’deki bankalar içinde 40. sıraya yerleşirdi. Ancak önümüzdeki aylarda, DeFi sektörünün, BBVA (39. sırada), Credit Suisse (35. sırada) ve Deutsche Bank (38. sırada) gibi piyasanın ağır toplarını gerisinde bırakması işten bile değilmiş gibi görünüyor.

İlgili Haber:  RockX, Polkadot Ekosistemi İçin 20 Milyon Dolarlık Yatırım Yapacak

THORChain ve SushiSwap Yeni Projelerini Duyurdu

Cosmos tarafından sağlanan yazılım geliştirme kitiyle (SDK) geliştirilen bağımsız bir blockchain olan THORChain de, amacı blockchain’ler arasında işlemler yapılmasının önünü açmak olan bir DeFi projesini duyurdu. Projenin 13 Nisan’da hazır olması bekleniyor.

Ancak bu alandaki rekabet de kızışıyor çünkü SushiSwap DEX’i (merkezi olmayan borsa) de büyük adımlar atmaya hazırlanıyor. Kısa bir süre önce bu DeFi projesinin kendine ait yeni alım satım platformu olan Kashi’nin beta sürümü yayınlanmıştı. Kashi sayesinde, kullanıcıların SushiSwap’ın DEX’i üzerindeki kaldıraçlar ile long ya da short pozisyonunda alım satım yapabilmesi hedefleniyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar