9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

DeFi Piyasaları 100 Milyar Dolar Barajını Aşarak Tarihi Bir Rekora İmza Attı

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 2 hafta önce

blank

THORChain ve SushiSwap yeni projelerini yayınlamışken DeFi (merkeziyetsiz finans) sektörü de tarihi bir ana tanıklık ediyor.

blank

DeFiLlama’dan alınan verilere göre, DeFi üzerinden çalışan protokoller tarafından işletilen sermaye bu hafta ilk kez 100 milyar dolar barajını aştı. Bu tarihi rekorun gelişimindeki hız ise gerçekten dikkat çekici gözüküyor. Henüz bu yılın başlarında DeFi ekosistemlerinin büyüklüğü yalnızca 20.74 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bu yazının yazıldığı anlarda ise sektörün toplam büyüklüğü 104.88 milyar dolar seviyelerinde geziyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ethereum Protokolleri Piyasanın Hakimi Konumunda

Ayrıca verilere göre, daha önce de olduğu gibi, Ethereum protokolleri DeFi piyasasını domine etmeye devam ediyor. Toplam kilitlenen değer (TVL, total value locked) olarak ETH projeleri 78.34 milyar dolarlık bir sermayeyi kontrol ediyor, bu da toplam piyasanın %77.54’üne denk geliyor. İkinci sırada ise, 15.53 milyar dolarlık sermayesiyle ve %15.37’lik piyasa payıyla Binance Smart Chain, Ethereum’u takip ediyor.

Yeni rekor, psikolojik olarak ifade ettiği anlam dışında ayrıca DeFi teknolojilerinin gelişimini de gösteriyor. Geleneksel finans dünyasından giderek uzaklaşan birçok insan paralarını, otomatik olarak işlem gören akıllı sözleşme protokollerine emanet ediyor.

Geleneksel bankacılık metotlarıyla karşılaştırıldığında ise DeFi protokolleri tarafından işletilen sermaye adeta devede kulak kalıyor. ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan Chase, sadece tek başına 3.2 trilyon dolarlık bir varlığı idare ediyor.

Wikipedia’ya göre ise, eğer DeFi piyasası ABD’de bir banka olsaydı, yönettiği sermaye miktarına göre sıralandığında ABD’deki bankalar içinde 40. sıraya yerleşirdi. Ancak önümüzdeki aylarda, DeFi sektörünün, BBVA (39. sırada), Credit Suisse (35. sırada) ve Deutsche Bank (38. sırada) gibi piyasanın ağır toplarını gerisinde bırakması işten bile değilmiş gibi görünüyor.

İlgili Haber:  Ethereum'dan Sonraki Durak Daha Yüksek Riskli Altcoinler Olacak

THORChain ve SushiSwap Yeni Projelerini Duyurdu

Cosmos tarafından sağlanan yazılım geliştirme kitiyle (SDK) geliştirilen bağımsız bir blockchain olan THORChain de, amacı blockchain’ler arasında işlemler yapılmasının önünü açmak olan bir DeFi projesini duyurdu. Projenin 13 Nisan’da hazır olması bekleniyor.

Ancak bu alandaki rekabet de kızışıyor çünkü SushiSwap DEX’i (merkezi olmayan borsa) de büyük adımlar atmaya hazırlanıyor. Kısa bir süre önce bu DeFi projesinin kendine ait yeni alım satım platformu olan Kashi’nin beta sürümü yayınlanmıştı. Kashi sayesinde, kullanıcıların SushiSwap’ın DEX’i üzerindeki kaldıraçlar ile long ya da short pozisyonunda alım satım yapabilmesi hedefleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend