30 Eylül 2022, Cuma
27.9 C
İstanbul

DeFi Piyasası Hızla Büyüyor – Peki 1 Numaralı DeFi Coini Hangisi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Aave (AAVE) rekor bir hızla büyürken UniSwap (UNI) V3 güncellemesini yayınlandı ve SushiSwap ise Polygon (MATIC) üzerinde yeni bir Likidite Madenciliği programı başlattı. Peki DeFi dünyasındaki 1 numaralı coin hangisi?

Binance indirim kodu

DeFi ekosisteminde bulunan Total Value Locked (TVL) değeri 141 milyar dolara ulaşarak yeni bir rekor kırdı. TVL değeri, DeFi kavramının temelini oluşturduğu akıllı sözleşmelerde bulunan toplam sermaye miktarını ölçüyor. Geçen haftayla karşılaştırıldığında TVL değeri 18 milyar doların üzerinde artış gösterdi. Bu verilere göre DeFi sektörü son 7 günde %15.11 büyüdü. Bu değerler merkeziyetsiz finans alanına akan sermayenin boyutlarını da gözler önüne seriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu hafta DeFi piyasasındaki Total Value Locked (TVL) değerinin kırdığı rekorların yanında ayrıca DeFi alanındaki borç verme projelerinden biri olan Aave de rekorlar kırdı.

Aave DeFi Dünyasında Bir Numaralı Coin Haline Geldi

Compound’un (COMP) DeFi piyaslarında Likidite Madenciliği Programı çılgınlığına neden olmasından neredeyse tam 1 sene sonra şimdi de Aave kendi Likidite Madenciliği Programını başlattı. “Yield Farming” olarak da bilinen Likidite Madenciliği, yatırımcıların bir DeFi protokolüne kendisine ait likiditeleri yatırmasıyla birlikte bu işlemden zamanla alım satım ücreti ve ödül olarak çeşitli tokenler kazanacağı bir sistemi tanımlıyor.

Likidite Madenciliği Programı’nın temel amacı aslında DeFi protokollerinin yatırımcılardan likidite sağlayarak daha verimli çalışabilmesi ve rakiplerinden öne geçmesi prensibine dayanıyor. DeFi dünyasında elindeki likiditesi fazla olan protokoller kullanıcılarına daha iyi bir hizmet sunabiliyor.

Aave Likidite Madenciliği Programı çok başarılı bir başlangıç yaptı ve iki haftadan kısa bir süre içerisinde Aave kendi TVL değerini ikiye katladı. 12 milyar doların üstündeki TVL değeriyle Aave şu anda DeFi sektörünün 1 numaralı ismi haline geldi. Aave, daha önce ilk sırada bulunan rakipleri Compound (COMP) ve MakerDAO (MKR) gibi isimleri geride bırakarak ilk sıraya yerleşti.

İlgili Haber:  BitMEX, Kullanıcı Doğrulama Programı KYC Prosedürlerinin Uygulanma Sürecini Hızlandırıyor

Aave, Polygon ile İşbirliğine Gitmişti

Aave’nin son haftalarda bu kadar hızlı büyümesinde, başlattığı likidite madenciliği programının yanında, ölçeklendirme çözümleri sunan Polygon’u (MATIC) da sistemlerine entegre etmesi etkin rol oynadı. Aave için büyüyen tek kavram likiditesi de olmadı. Bir ödünç verme projesi olan Aave’de gerçekleşen ödünç vermelerin sayısındaki artış da en az likiditedeki artış kadar önemli görünüyor.

Aave’nin son 30 gün içerisinde verdiği kredi miktarı 7 kat arttı ve 4.72 milyar dolara ulaştı. AAVE tokeninin fiyatı ise son 30 içerisinde %17.18 yükseliş gösterdi.

 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar