DeFi Piyasası Hızla Büyüyor – Peki 1 Numaralı DeFi Coini Hangisi?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Aave (AAVE) rekor bir hızla büyürken UniSwap (UNI) V3 güncellemesini yayınlandı ve SushiSwap ise Polygon (MATIC) üzerinde yeni bir Likidite Madenciliği programı başlattı. Peki DeFi dünyasındaki 1 numaralı coin hangisi?

blank

DeFi ekosisteminde bulunan Total Value Locked (TVL) değeri 141 milyar dolara ulaşarak yeni bir rekor kırdı. TVL değeri, DeFi kavramının temelini oluşturduğu akıllı sözleşmelerde bulunan toplam sermaye miktarını ölçüyor. Geçen haftayla karşılaştırıldığında TVL değeri 18 milyar doların üzerinde artış gösterdi. Bu verilere göre DeFi sektörü son 7 günde %15.11 büyüdü. Bu değerler merkeziyetsiz finans alanına akan sermayenin boyutlarını da gözler önüne seriyor.

Bu hafta DeFi piyasasındaki Total Value Locked (TVL) değerinin kırdığı rekorların yanında ayrıca DeFi alanındaki borç verme projelerinden biri olan Aave de rekorlar kırdı.

Aave DeFi Dünyasında Bir Numaralı Coin Haline Geldi

Compound’un (COMP) DeFi piyaslarında Likidite Madenciliği Programı çılgınlığına neden olmasından neredeyse tam 1 sene sonra şimdi de Aave kendi Likidite Madenciliği Programını başlattı. “Yield Farming” olarak da bilinen Likidite Madenciliği, yatırımcıların bir DeFi protokolüne kendisine ait likiditeleri yatırmasıyla birlikte bu işlemden zamanla alım satım ücreti ve ödül olarak çeşitli tokenler kazanacağı bir sistemi tanımlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Likidite Madenciliği Programı’nın temel amacı aslında DeFi protokollerinin yatırımcılardan likidite sağlayarak daha verimli çalışabilmesi ve rakiplerinden öne geçmesi prensibine dayanıyor. DeFi dünyasında elindeki likiditesi fazla olan protokoller kullanıcılarına daha iyi bir hizmet sunabiliyor.

Aave Likidite Madenciliği Programı çok başarılı bir başlangıç yaptı ve iki haftadan kısa bir süre içerisinde Aave kendi TVL değerini ikiye katladı. 12 milyar doların üstündeki TVL değeriyle Aave şu anda DeFi sektörünün 1 numaralı ismi haline geldi. Aave, daha önce ilk sırada bulunan rakipleri Compound (COMP) ve MakerDAO (MKR) gibi isimleri geride bırakarak ilk sıraya yerleşti.

Aave, Polygon ile İşbirliğine Gitmişti

Aave’nin son haftalarda bu kadar hızlı büyümesinde, başlattığı likidite madenciliği programının yanında, ölçeklendirme çözümleri sunan Polygon’u (MATIC) da sistemlerine entegre etmesi etkin rol oynadı. Aave için büyüyen tek kavram likiditesi de olmadı. Bir ödünç verme projesi olan Aave’de gerçekleşen ödünç vermelerin sayısındaki artış da en az likiditedeki artış kadar önemli görünüyor.

Aave’nin son 30 gün içerisinde verdiği kredi miktarı 7 kat arttı ve 4.72 milyar dolara ulaştı. AAVE tokeninin fiyatı ise son 30 içerisinde %17.18 yükseliş gösterdi.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend