10 Ağustos 2022, Çarşamba
25.6 C
İstanbul

DeFi Piyasası Yeni Yıla Güçlü Başladı: TVL 256 Milyar Dolara Ulaştı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yılın ilk 5 gününde, DeFi piyasasındaki TVL (toplam kilitli değer) %4 oranında artarak yaklaşık 256 milyar Dolara ulaştı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Yılın ilk 5 gününde, DeFi piyasasındaki TVL (toplam kilitli değer) %4 oranında artarak yaklaşık 256 milyar Dolara ulaştı.
  • Merkezi olmayan finansta kilitli varlıkların toplam değeri 11 Aralık’ta yaklaşık 230 milyar Dolara gerilemişti.

Geçen yılın sonuna doğru, merkezi olmayan finansta kilitli varlıkların toplam değeri yaklaşık 230 milyar Dolara gerilemişti.

Binance indirim kodu

DeFi Piyasasındaki TVL 2022’de Şimdiden %4 Arttı

Bununla birlikte bu düşük seviyeden bu yana, DeFi TVL’sinde %12 gibi istikrarlı bir artış görüldü. Bu artışın %4’lük kısmı ise yeni yılın ilk dört gününde geldi; ki bu da DeFi’nin yıla güçlü bir şekilde başladığının en önemli göstergesi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

DeFiLlama’dan elde edilen verilere göre, DeFi’nin TVL’si 11 Aralık itibariyle 228.13 milyar Dolardı; ancak rakam 1 Ocak’a kadar 245 milyar Dolara yükseldi ve şu dakika itibariyle de 256 milyar Dolara ulaştı. Bu, TVL’nin yılın ilk 5 gününde 10 milyar Doların üzerinde arttığı anlamına geliyor.

Verilere göre TVL, Ethereum, Terra, Binance Smart Chain (BSC), Avalanche, Solana, Near, Harmony, Ronin vb. gibi akıllı sözleşme özelliklerini destekleyen blok zinciri ağları arasında paylaşılıyor.

Ethereum blok zinciri 383 protokolde 160.96 milyar Dolarlık TVL ile lider konumda yer alırken; onu 19 milyar Dolar ile Terra takip ediyor. Binance Smart Chain (BSC) ise 265 DeFi protokolünde 16.57 milyar Dolarlık TVL’si ile üçüncü sırada yer alıyor.

Devasa TVL’ye sahip diğer önemli blok zincirleri arasında 6 milyar Dolarlık değeri ile Fantom ve yakın zaman önce 1 milyar Dolar değerine ulaşan Osmosis yer alıyor.

TVL’ye Katkıda Bulunan DeFi Protokolleri

Curve Finance, toplamın yaklaşık %10’una denk gelen 24 milyar Doların üzerinde bir değerle TVL açısından lider DeFi protokolü olarak öne çıkıyor. Onu, 21 milyar Dolar ile Convex ve 18.28 milyar Dolar ile MakerDao takip ediyor.

İlgili Haber:  Coinbase Kullanıcılarına DeFi Öğrenmeleri için Ödeme Yapacak

DeFi piyasasında yüksek TVL’ye sahip diğer protokoller arasında 14.62 milyar Dolar ile Aave; 12.48 milyar Dolar ile Lido, 12.11 milyar Dolar ile WBTC ve 10.88 milyar Dolar ile de Instadapp yer alıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar