25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

DeFi Piyasası Yeni Yıla Güçlü Başladı: TVL 256 Milyar Dolara Ulaştı!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Yılın ilk 5 gününde, DeFi piyasasındaki TVL (toplam kilitli değer) %4 oranında artarak yaklaşık 256 milyar Dolara ulaştı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Yılın ilk 5 gününde, DeFi piyasasındaki TVL (toplam kilitli değer) %4 oranında artarak yaklaşık 256 milyar Dolara ulaştı.
  • Merkezi olmayan finansta kilitli varlıkların toplam değeri 11 Aralık’ta yaklaşık 230 milyar Dolara gerilemişti.

Geçen yılın sonuna doğru, merkezi olmayan finansta kilitli varlıkların toplam değeri yaklaşık 230 milyar Dolara gerilemişti.

Binance indirim kodu

DeFi Piyasasındaki TVL 2022’de Şimdiden %4 Arttı

Bununla birlikte bu düşük seviyeden bu yana, DeFi TVL’sinde %12 gibi istikrarlı bir artış görüldü. Bu artışın %4’lük kısmı ise yeni yılın ilk dört gününde geldi; ki bu da DeFi’nin yıla güçlü bir şekilde başladığının en önemli göstergesi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

DeFiLlama’dan elde edilen verilere göre, DeFi’nin TVL’si 11 Aralık itibariyle 228.13 milyar Dolardı; ancak rakam 1 Ocak’a kadar 245 milyar Dolara yükseldi ve şu dakika itibariyle de 256 milyar Dolara ulaştı. Bu, TVL’nin yılın ilk 5 gününde 10 milyar Doların üzerinde arttığı anlamına geliyor.

Verilere göre TVL, Ethereum, Terra, Binance Smart Chain (BSC), Avalanche, Solana, Near, Harmony, Ronin vb. gibi akıllı sözleşme özelliklerini destekleyen blok zinciri ağları arasında paylaşılıyor.

Ethereum blok zinciri 383 protokolde 160.96 milyar Dolarlık TVL ile lider konumda yer alırken; onu 19 milyar Dolar ile Terra takip ediyor. Binance Smart Chain (BSC) ise 265 DeFi protokolünde 16.57 milyar Dolarlık TVL’si ile üçüncü sırada yer alıyor.

Devasa TVL’ye sahip diğer önemli blok zincirleri arasında 6 milyar Dolarlık değeri ile Fantom ve yakın zaman önce 1 milyar Dolar değerine ulaşan Osmosis yer alıyor.

TVL’ye Katkıda Bulunan DeFi Protokolleri

Curve Finance, toplamın yaklaşık %10’una denk gelen 24 milyar Doların üzerinde bir değerle TVL açısından lider DeFi protokolü olarak öne çıkıyor. Onu, 21 milyar Dolar ile Convex ve 18.28 milyar Dolar ile MakerDao takip ediyor.

İlgili Haber:  Akropolis DeFi Protokolü, Hackerlar DAI'den 2 Milyon Dolarla Kaçarken Durduruldu

DeFi piyasasında yüksek TVL’ye sahip diğer protokoller arasında 14.62 milyar Dolar ile Aave; 12.48 milyar Dolar ile Lido, 12.11 milyar Dolar ile WBTC ve 10.88 milyar Dolar ile de Instadapp yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend