5 Ağustos 2022, Cuma
24.6 C
İstanbul

Bir DeFi Protokolü 130 Milyon Dolarlık Hacker Saldırısına Maruz Kaldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

DeFi protokolü Cream Finance, 130 milyon Dolarlık hacker saldırısına maruz kaldı. Bu, protokolün uğradığı üçüncü saldırı olarak dikkat çekiyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • DeFi protokolü Cream Finance, 130 milyon Dolarlık hacker saldırısına maruz kaldı.
  • Bu, protokolün uğradığı üçüncü saldırı olarak dikkat çekiyor.

DeFi protokolü Cream Finance, bir hacker saldırısına maruz kaldı ve 130 milyon Dolarlık kayıp bildirdi. Bu, DeFi protokolünün maruz kaldığı üçüncü hacker saldırısı olarak dikkat çekiyor.

Binance indirim kodu

130 Milyon Dolarlık Token Kaybedildi

Cream Finance, Ethereum ağı üzerinde çalışan bir DeFi kredi protokolüdür. Hacker saldırısı sonucunda yüksek miktarda CREAM tokeni çalındı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu, Cream Finance’nin maruz kaldığı ilk büyük hacker saldırısı değil.

Şubat ayında, bilgisayar korsanları bir flash kredi saldırısı ile protokolden 37.5 milyon Dolar çalmış ve saldırıdan sonraki bir saat içinde CREAM tokeninin fiyatı %30 oranında gerilemişti.

Ağustos ayında ise Cream Finance, bir saldırganın Flexa Network’ün yerel tokeni olan AMP’de 418 milyondan fazla (yaklaşık 1.300 Ethereum değerinde) tokeni ele geçirdiğini duyurmuştu.

Bugün gerçekleşen hacker saldırısının ardından ise CREAM fiyatı tekrardan geriledi ve %28 oranında değer kaybetti. CoinGecko’ya göre CREAM, şu dakikalarda 113.63 Dolardan işlem görüyor.

DeFi Protokolü ve Hacker Saldırıları

Cream Finance, hackerlardan defalarca darbe almış olsa da; benzer bir kaderi paylaşan pek çok farklı DeFi platformu bulunuyor.

Bir başka DeFi platformu olan Poly Network, Ağustos ayında 600 milyon Dolarlık bir hacker saldırısına maruz kaldı ve bu saldırı, kripto para tarihinin en büyük hacker saldırısı olarak tarihe geçti.

Bu ve bunun gibi sık gerçekleşen hacker saldırıları ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler de dahil olmak üzere pek çok düzenleyici aktörü, DeFi endüstrisinde daha fazla “tüketici koruması” olmasına yönelik harekete geçirmeye sevk etti.

İlgili Haber:  DeFi, Daha Sabit Oranlı Borç Verme Protokollerine İhtiyaç Duyuyor

Bu hafta başlarında Yahoo Finance Piyasa Zirvesi’nde konuşan Gary Gensler, güçlü tüketici korumaları getirilmedikçe merkezi olmayan finans alanının ana akım olamayacağını söyledi. Gensler, konu ile ilgili, “Yüklü miktarda kredi veriliyor. Çok fazla alım satım oluyor. Ve hiçbir tüketici koruması olmadan bu alanın, kötü sonlanacağından korkuyorum.” ifadelerini kullandı.

Daha öncesinde de Gensler, DeFi terimini “yanlış bir isim” olarak tanımlamış; ve DeFi alanındaki birçok tokenin “kayıt dışı menkul kıymetler” olabileceğini öne sürmüştü.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar