27 Mayıs 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

DeFi Protokolü pNetwork, 12.5 Milyon Dolarlık Bir Hacker Saldırısına Maruz Kaldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Henüz kimliği tespit edilemeyen bir bilgisayar korsanı, protokolün Binance Akıllı Zincirindeki köprüsünden 277 Bitcoin çalmak için pNetwork’ün kod tabanındaki bir hatayı kullandı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • DeFi birlikte çalışabilirlik protokolü pNetwork, geçtiğimiz gün 12.5 milyon Dolar değerinde bir hacker saldırısının kurbanı oldu.
  • Bilgisayar korsanı, protokolün Binance Akıllı Zincirindeki köprüsünden 277 Bitcoin çalmak için pNetwork’ün kod tabanındaki bir hatayı kullandı.
  • Protokol, hacker’ın çalınan fonları teslim etmesi karşılığında 1.5 milyon Dolarlık bir ödül teklifinde bulundu.

Geliştiricilerinin geçtiğimiz gün yaptığı açıklamaya göre, kimliği belirsiz bir bilgisayar korsanı, merkezi olmayan finans (DeFi) alanında birlikte çalışabilirlik protokolü olarak hizmet veren pNetwork’teki bir hatadan yararlanarak yaklaşık 12.5 milyon Dolar değerindeki 277 Wrapped Bitcoin’i (sarılmış Bitcoin) çaldı.

Binance indirim kodu

277 Wrapped (Sarılmış) Bitcoin Çalındı

Platformun Twitter hesabına göre, Binance Smart Chain’de (BSC) depolanan pBTC tokenlerine (pNetwork’ün sarılmış Bitcoin versiyonu) saldırmak için hackerlar, protokolün kod tabanındaki bir hatayı kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Sarılmış varlıklar, piyasada bulunan sayısız DeFi özelliklerinden biridir. Sarılmış bir varlık oluşturmak için, kullanıcılar onu yerel blok zincirinde kilitlemeli ve diğer ağlarda işlenebilecek ilgili “sarılmış” bir sürüm üretmelidir. Bu sarılmış sürüm, orijinal varlığın (bu örnekte Bitcoin) fiyatını izler ancak başka bir blok zinciri ile uyumlu olarak hareket eder.

pNetwork Protokolünde 190 Milyon Dolarlık Kripto Para Bulunuyor

pNetwork’ün web sitesine göre, şu anda protokolün zincirler arası köprülerinde kilitli 190 milyon Doların üzerinde kripto para bulunuyor. Neyse ki hacker saldırısından yalnızca BSC’deki pBTC tokenleri etkilendiğinden, protokoldeki çoğu kripto para şimdilik sorunsuz görünüyor.

Saldırının gerçekleşmesinden kısa bir süre sonra protokol geliştiricileri, söz konusu hatayı tespit ettiklerini ve düzeltmek için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

İlgili Haber:  200 Milyon Dolarlık KuCoin Saldırısının Ardından, Projeler Farklı Önlemler Alıyor

Hacker’a 1.5 Milyon Dolarlık Ödül Teklif Edildi

Bu arada protokol, hacker’ın çalınan fonları teslim etmesi karşılığında 1.5 milyon Dolarlık bir ödül teklifinde bulundu. Saldırganın, bu teklife yanıt verip vermediği ise henüz belli değil.

Geliştiriciler, ayrıca protokolün kullanıcılarına, “Saldırıdan etkilenen kullanıcılar için bir çözüm üzerinde çalışıyoruz. Sizi bu konuda bilgilendireceğiz.” mesajını iletti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar