18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

DeFi Protokolü pNetwork, 12.5 Milyon Dolarlık Bir Hacker Saldırısına Maruz Kaldı

Önemli Gelişmeler

Henüz kimliği tespit edilemeyen bir bilgisayar korsanı, protokolün Binance Akıllı Zincirindeki köprüsünden 277 Bitcoin çalmak için pNetwork’ün kod tabanındaki bir hatayı kullandı.

blank

Haberin Özeti

  • DeFi birlikte çalışabilirlik protokolü pNetwork, geçtiğimiz gün 12.5 milyon Dolar değerinde bir hacker saldırısının kurbanı oldu.
  • Bilgisayar korsanı, protokolün Binance Akıllı Zincirindeki köprüsünden 277 Bitcoin çalmak için pNetwork’ün kod tabanındaki bir hatayı kullandı.
  • Protokol, hacker’ın çalınan fonları teslim etmesi karşılığında 1.5 milyon Dolarlık bir ödül teklifinde bulundu.

Geliştiricilerinin geçtiğimiz gün yaptığı açıklamaya göre, kimliği belirsiz bir bilgisayar korsanı, merkezi olmayan finans (DeFi) alanında birlikte çalışabilirlik protokolü olarak hizmet veren pNetwork’teki bir hatadan yararlanarak yaklaşık 12.5 milyon Dolar değerindeki 277 Wrapped Bitcoin’i (sarılmış Bitcoin) çaldı.

blank

277 Wrapped (Sarılmış) Bitcoin Çalındı

Platformun Twitter hesabına göre, Binance Smart Chain’de (BSC) depolanan pBTC tokenlerine (pNetwork’ün sarılmış Bitcoin versiyonu) saldırmak için hackerlar, protokolün kod tabanındaki bir hatayı kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Sarılmış varlıklar, piyasada bulunan sayısız DeFi özelliklerinden biridir. Sarılmış bir varlık oluşturmak için, kullanıcılar onu yerel blok zincirinde kilitlemeli ve diğer ağlarda işlenebilecek ilgili “sarılmış” bir sürüm üretmelidir. Bu sarılmış sürüm, orijinal varlığın (bu örnekte Bitcoin) fiyatını izler ancak başka bir blok zinciri ile uyumlu olarak hareket eder.

pNetwork Protokolünde 190 Milyon Dolarlık Kripto Para Bulunuyor

pNetwork’ün web sitesine göre, şu anda protokolün zincirler arası köprülerinde kilitli 190 milyon Doların üzerinde kripto para bulunuyor. Neyse ki hacker saldırısından yalnızca BSC’deki pBTC tokenleri etkilendiğinden, protokoldeki çoğu kripto para şimdilik sorunsuz görünüyor.

Saldırının gerçekleşmesinden kısa bir süre sonra protokol geliştiricileri, söz konusu hatayı tespit ettiklerini ve düzeltmek için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

İlgili Haber:  Geride Bıraktığımız 24 Saatte %9’luk Fiyat Artışı Yaşayan Uniswap (UNI), Son Haftalardaki Performansı ile Dikkat Çekiyor

Hacker’a 1.5 Milyon Dolarlık Ödül Teklif Edildi

Bu arada protokol, hacker’ın çalınan fonları teslim etmesi karşılığında 1.5 milyon Dolarlık bir ödül teklifinde bulundu. Saldırganın, bu teklife yanıt verip vermediği ise henüz belli değil.

Geliştiriciler, ayrıca protokolün kullanıcılarına, “Saldırıdan etkilenen kullanıcılar için bir çözüm üzerinde çalışıyoruz. Sizi bu konuda bilgilendireceğiz.” mesajını iletti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend