26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

DeFi Protokolü Popsicle Finance, 25 Milyon Dolarlık Bir Hacker Saldırısına Maruz Kaldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Popsicle Finance’teki bir hata, bilgisayar korsanlarının DeFi protokolünün temel ürünlerinden 25 milyon Dolarlık bir kısmı ele geçirmesine neden oldu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çok zincirli bir kripto projesi olan Popsicle Finance, kapsamlı bir hacker saldırısına maruz kaldı.
  • Saldırganların, projeden 25 milyon Dolarlık bir kripto varlığı ele geçirmeyi başardı.

Çok zincirli bir kripto projesi olan Popsicle Finance, kapsamlı bir hacker saldırısına maruz kaldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

25 milyon Dolarlık saldırı, güvenlik araştırmacısı Mudit Gupta tarafından ortaya çıkarıldı. Gupta, Twitter’da konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Saldırı karmaşıktı ama hata basitti. Aynı saldırı yöntemi, bazı başka protokollerde de kullanıldı.” ifadelerini kullandı.

Popsicle Finance, kullanıcıların kripto varlıklarının getirisini otomatikleştirmelerine olanak tanıyan bir dizi farklı ürün içeren bir DeFi protokolüdür. Saldırıya uğrayan özel ürüne İtalyanca “çilek şerbeti” anlamına gelen Sorbetto Fragola adı verildi.

Saldırı Nasıl Gerçekleşti?

Uniswap’ın en son güncellemesinde, likidite sağlayıcılarının, içine likidite eklemek istedikleri belirli fiyat parametrelerini belirlemelerine izin verildi. Örneğin; Ethereum fiyatının geçen hafta olduğu gibi 2.450 Dolar ile 2.700 Dolar arasında işlem görmeye devam edeceğini düşünüyorsanız, bu özel aralığa likidite ekleyebilirsiniz.

Bu özellik, aynı zamanda, Uniswap kullanıcılarının artık likidite tedariklerini mümkün olduğunca doğru bir şekilde optimize etmeye teşvik edildiği anlamına geliyor. Ethereum belirli bir ticaret aralığından çıktıkça, kullanıcıların fiyat parametrelerini yeniden ayarlamaları gerekecek. İşlem ücretlerinden daha fazla para kazandıkları için de bu yöntem onlara fayda sağlayack; aynı zamanda, derin bir havuzdan para çekmek ve fiyat kaymasını önlemek isteyen tüccarlar için de faydalı olacak.

Doğal olarak, fiyatı ve yatırımı optimize etme yarışı, sıradan insanlar için tam bir baş ağrısı olabilir. Bu zorlu noktayı çözmek için ise Popsicle Finance’in Sorbetto Fragola ürünü devreye girmeyi amaçlar.

İlgili Haber:  Bir DeFi Protokolü 130 Milyon Dolarlık Hacker Saldırısına Maruz Kaldı

Kullanıcılar küçük bir ücret karşılığında kripto varlıklarını Fragola’ya yatırabilirler ve protokol bu varlıkları en kazançlı likidite havuzuna yerleştirir.

Bazı Kullanıcılar Portföylerinin %40’ını Kaybetti

Ne yazık ki, Fragola’nın bu tatlı ve sade vaadi, güvenlik endişeleri nedeniyle artık bozuldu. Projenin Discord kanalındaki bir kullanıcı, hacker saldırısı nedeniyle portföyünün %40’ını kaybettiğini dile getirdi.

CoinGecko’ya göre, projenin yerel tokeni ICE de söz konusu saldırıdan bu yana %26 değer kaybetti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar