25 Mayıs 2022, Çarşamba
25.6 C
İstanbul

DeFi Protokolü Uniswap, UNI Yönetim Tokenini Tanıttı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

UNI ile birlikte yönetim tokeni alanına eğilen DeFi değişim protokolü Uniswap, likidite sağladıkları için kullanıcılarını ödüllendirebilir.

Binance indirim kodu

Ethereum tabanlı tokenlerin takası için kullanılan bir borsa olan Uniswap, bugün kendi tokeni UNI’yi tanıttı. UNI’nin tanıtımı, merkezi olmayan bir mekanizma kullanılarak platformun büyümesini teşvik edecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Temelde yönetim tokenleri, şirket hisseleri ile entegre hale getirilmiş bir sadakat mekanizması gibi işler. Bu anlamda kullanıcılar, platforma katkıda bulunmanın yanı sıra protokolün nasıl çalıştırıldığına dair oy verme hakkı kazanmış olurlar.

Yönetim tokenleri, şu an itibariyle 36.000 dolar değerinde olan YFI tokenlerini dağıtan yearn.finance gibi platformlar sayesinde son zamanlarda en gözde ve en çok kullanılan spekülatif yatırım araçları haline geldi.

SushiSwap’e Karşı Bir Meydan Okuma mı?

Bununla birlikte, Uniswap’in tokeni, direkt bir şekilde, SushiSwap’e bir yanıt olarak olarak değerlendiriliyor. Şu anda DeFi Pulse verilerine göre, Uniswap ve SushiSwap protokollerinin sırası ile ikinci ve üçüncü en yüksek değerlere sahip olduğu biliniyor. Her iki platform da biu ölçüde bir hayli tercih ediliyor.

Uniswap, UNI yönetim tokeni yeniliğinin kendisine kalıcı bir şekilde güç verebileceğini umuyor. DeFi yani merkezi olmayan değişim protokolü UNIswap, önümüzdeki dört yıllık süreç içerisinde toplamda 1 milyar UNI değerinde dağıtım gerçekleştirmeyi planlıyor. Bunun %60 oranında bölümü Uniswap topluluk üyelerine, %21, oranın Uniswap çalışanlarına ve geri kalan %18,5’luk bölüm ise yatırımcılara ve danışmanlara gidecek.

Temel Amaçlardan Birisi Topluluk Bilincini Canlı Tutmak

Bunun yanında Uniswap, 1 Eylül tarihine kadar herhangi bir zaman içerisinde platformunu kullanmış olan kişilere toplam 150 milyon değerinde token sunuyor. İlk yıl tokenlerin %40’ı dağıtıldıktan sonra, tüm tokenler bitene kadar sonraki her yıl 10 puanlık dağıtımın sağlanması hedefleniyor.

İlgili Haber:  Zincir İçi Ölçümler, Bitcoin Madencilerinin Fiyat Üzerindeki Etkisinin Azaldığını Gösteriyor

Şirket tarafından yapılan duyuruda, “Uniswap, kendi topluluğu önderliğindeki büyüme, gelişme ve kendi kendine sürdürülebilirlik kapsamında iyi bir konuma sahip” ifadesi dikkat çekiyor. UNI yönetim tokeninin (ERC-20) tanıtımı da bu amaca hizmet ediyor. Bu anlamda söz konusu yenilik ile birlikte ortak topluluk sahipliğini canlı tutmak, farklı ve özel bir yönetim sistemi sağlayarak protokolü gelecek için aktif bir biçim yönlendirmek amaçlanıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar