İsimsiz bir kullanıcı, DeFi protokol klonunun kodundaki bir açık nedeniyle 200$’lık bir harcamadan 250.000$ kar elde etmeyi başardı.

İsimsiz kullanıcı, Soft Yearn (SYFI) adlı Yearn.finance DeFi protokolünün klonlanmış bir sürümüne 200 dolarlık küçük bir yatırım yaparak nasıl 250.00 dolar kâr elde ettiğini açıkladı.

SYFI tokeni, arzını otomatik olarak arttıran veya azaltan esnek ve aynı zamanda sabit bir uyarlanabilir kripto para birimi olarak piyasaya sürüldü. Bu konsept, arzın talepteki değişiklikleri yansıtacak şekilde ayarlanabilmesi için “rebase” adı verilen bir mekanizma kullanan ve “uyarlanabilir para” sloganıyla yola çıkan Ampleforth tarafından popülerleştirildi.

Bununla birlikte, klonlanan tokenin Uniswap üzerindeki fiyatı, yukarıda bahsedilen “rebase” mekanizmasını hesaba katacak şekilde ayarlanmadığı için ve bu isimsiz kişi, tokenlerini bir önceki fiyattan satmayı başardı ve havuzdaki likiditenin neredeyse tamamını topladı. SYFI tokenin “rebase” mekanizmasındaki bu kusur, anonim kullanıcının 3 Eylül’deki ilk “rebase” esnasında büyük miktarda token elde etmesine olanak sağladı.

Twitter’da “Amplify” adını kullanan biri, yalnızca 0.5 ETH’lik bir yatırımla 740 ETH elde eden kişinin kendisi olduğunu itiraf etti. Bu da, yaklaşık 200$’lık bir yatırımdan kabaca 250.000$’ lık bir kazanç sağlar.

Twitter’dan açıklamalarına devem eden anonim kullanıcı, asgari ücretli bir işi olduğunu ve ailesini desteklemek için evden çalıştığını belirtti. Bir dizi farklı ticaret tekniğini denediğini söyleyen kullanıcı, güvenilirliği onaylanıp Uniswap’ta listelenen projelere yatırım yaptığını belirtti.

İlgili Haber:  Uniswap Tüm Kullanıcılarına Yaklaşık 1200$'lık UNI Tokeni Dağıttı!

“Uniswap’te 2 SYFI tokeninin yaklaşık 200$’dan satıldığını gördüğümde adeta nefesim kesildi. Bunları aldıktan hemen sonra fiyatları 740ETH’nin (250.000 dolar) üzerine çıktı.”

Anonim kullanıcı, bu işi kasıtlı olarak yapmadığını ve elde ettiği olağanüstü kârın bir kaza olduğunu kabul etti;

“Kimseyi incitmek gibi bir niyetim yoktu. SYFI ekibinin başarısız olmasını istemem. Burada hiçbir zaman kötü bir niyet olmadı. Bir fırsat gördüm ve bunu kullandım.”

Son zamanlarda birçok tarım konseptli DeFi tokeninde olduğu gibi, SYFI tokeni de başlangıçta fiyat patlaması yaşadı, ancak protokolünde tespit edilen hata nedeniyle fiyatı neredeyse bir gün içinde sıfırlandı.

Güvenlik açığının tespit edilmesiyle SYFI'nin fiyatı 1 gün içinde neredeyse sıfırlandı.
Güvenlik açığının tespit edilmesiyle SYFI’nin fiyatı 1 gün içinde neredeyse sıfırlandı.

Kodda, fiyatlandırma mekanizmasını da etkileyen başka bir hata daha vardı. Soft Yearn Finance ekibi, bu hatayla ilgili ayrı bir açıklama yayınladı.

Soft Yearn projesi sahip olduğu itibarın çoğunu kaybetti diyebiliriz ve Uniswap verilerine göre likiditesi ve hacmi tamamen dağıldı. Ekip daha güvenli bir versiyon olan SYFI v2 üzerinde çalıştığını iddia ediyor, ancak artık çok geç olmuş olabilir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here