25 Mayıs 2022, Çarşamba
25.6 C
İstanbul

DeFi Protokolündeki Hatadan Dolayı Bir Kullanıcı 200$’ını 250.000$ Yaptı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

İsimsiz bir kullanıcı, DeFi protokol klonunun kodundaki bir açık nedeniyle 200$’lık bir harcamadan 250.000$ kar elde etmeyi başardı.

Binance indirim kodu

İsimsiz kullanıcı, Soft Yearn (SYFI) adlı Yearn.finance DeFi protokolünün klonlanmış bir sürümüne 200 dolarlık küçük bir yatırım yaparak nasıl 250.00 dolar kâr elde ettiğini açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

SYFI tokeni, arzını otomatik olarak arttıran veya azaltan esnek ve aynı zamanda sabit bir uyarlanabilir kripto para birimi olarak piyasaya sürüldü. Bu konsept, arzın talepteki değişiklikleri yansıtacak şekilde ayarlanabilmesi için “rebase” adı verilen bir mekanizma kullanan ve “uyarlanabilir para” sloganıyla yola çıkan Ampleforth tarafından popülerleştirildi.

Bununla birlikte, klonlanan tokenin Uniswap üzerindeki fiyatı, yukarıda bahsedilen “rebase” mekanizmasını hesaba katacak şekilde ayarlanmadığı için ve bu isimsiz kişi, tokenlerini bir önceki fiyattan satmayı başardı ve havuzdaki likiditenin neredeyse tamamını topladı. SYFI tokenin “rebase” mekanizmasındaki bu kusur, anonim kullanıcının 3 Eylül’deki ilk “rebase” esnasında büyük miktarda token elde etmesine olanak sağladı.

Twitter’da “Amplify” adını kullanan biri, yalnızca 0.5 ETH’lik bir yatırımla 740 ETH elde eden kişinin kendisi olduğunu itiraf etti. Bu da, yaklaşık 200$’lık bir yatırımdan kabaca 250.000$’ lık bir kazanç sağlar.

Twitter’dan açıklamalarına devem eden anonim kullanıcı, asgari ücretli bir işi olduğunu ve ailesini desteklemek için evden çalıştığını belirtti. Bir dizi farklı ticaret tekniğini denediğini söyleyen kullanıcı, güvenilirliği onaylanıp Uniswap’ta listelenen projelere yatırım yaptığını belirtti.

“Uniswap’te 2 SYFI tokeninin yaklaşık 200$’dan satıldığını gördüğümde adeta nefesim kesildi. Bunları aldıktan hemen sonra fiyatları 740ETH’nin (250.000 dolar) üzerine çıktı.”

Anonim kullanıcı, bu işi kasıtlı olarak yapmadığını ve elde ettiği olağanüstü kârın bir kaza olduğunu kabul etti;

İlgili Haber:  Beeple, NFT’den Kazandığı 53 Milyon Dolarlık Ethereum'u Sattı

“Kimseyi incitmek gibi bir niyetim yoktu. SYFI ekibinin başarısız olmasını istemem. Burada hiçbir zaman kötü bir niyet olmadı. Bir fırsat gördüm ve bunu kullandım.”

Son zamanlarda birçok tarım konseptli DeFi tokeninde olduğu gibi, SYFI tokeni de başlangıçta fiyat patlaması yaşadı, ancak protokolünde tespit edilen hata nedeniyle fiyatı neredeyse bir gün içinde sıfırlandı.

Güvenlik açığının tespit edilmesiyle SYFI'nin fiyatı 1 gün içinde neredeyse sıfırlandı.
Güvenlik açığının tespit edilmesiyle SYFI’nin fiyatı 1 gün içinde neredeyse sıfırlandı.

Kodda, fiyatlandırma mekanizmasını da etkileyen başka bir hata daha vardı. Soft Yearn Finance ekibi, bu hatayla ilgili ayrı bir açıklama yayınladı.

Soft Yearn projesi sahip olduğu itibarın çoğunu kaybetti diyebiliriz ve Uniswap verilerine göre likiditesi ve hacmi tamamen dağıldı. Ekip daha güvenli bir versiyon olan SYFI v2 üzerinde çalıştığını iddia ediyor, ancak artık çok geç olmuş olabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar