Yeni DeFi Pulse Ekonomik Güvenlik Derecesi, kripto yatırımcılarının farklı protokollerdeki risk değerlerini anlamalarına yardımcı oluyor.

Haberin Özeti

  • Gauntlet Networks ile birlikte DeFi Pulse, DeFi projelerinin riskini ölçmek için bir derecelendirme sistemi yayınladı.
  • Ekonomik Güvenlik Derecesi, kullanıcı tarafından sağlanan teminatları baz alarak protokollerdeki iflas riskini ölçüyor.
  • Yeni araç, yatırımcıların daha güvenli DeFi yatırımları yapmalarına ve daha az deneyimli kullanıcıların da sağlam adımlar atmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

DeFi Pulse’un yeni risk göstergesi sayesinde kripto yatırımcıları, merkezi olmayan finans projelerini değerlendirmek için yeni bir referans noktasına sahip.

DeFi Pulse Salı günü, blockchain simülasyon platformu Gauntlet Networks ile ortaklaşa geliştirdiği DeFi Pulse Economic Safety Grade (Ekonomik Güvenlik Derecesi)’in piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Ekonomik Güvenlik Derecesi, 0 ile 100 arasında bir ölçekte hesaplanıyor ve bir protokolün iflas riskini ölçüyor: Bu anlamda daha yüksek puanlar daha güvenli bir yatırımı işaret ediyor.

İflas Riski Hesaplanıyor

Merkezi olmayan finansın kısaltması olan DeFi, kredi veya faiz gibi finansal hizmetler sağlamak için akıllı sözleşmeler olarak bilinen kodu kullanan çeşitli blockchain tabanlı protokollere dayanan ve hala daha gelişmekte olan bir sektördür. DeFi protokolleri, geleneksel bankalar gibi merkezileştirilmiş üçüncü şahıslara güvenmek yerine, finansal hizmetler sağlamak için kullanıcıların kripto para mevduatı şeklinde sağladığı değeri kullanır; kullanıcılar da bunun karşılığında faiz geliri elde etmektedir.

DeFi Pulse, DeFi’nin büyümesini izlemek, kalite protokollerini belirlemek, DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer miktarını (TVL) ölçmek için blockchain verilerini kullanmak ve projelerin işlevselliği hakkında temel bilgiler sağlamak için önde gelen göstergelerden biri haline geldi.

DeFi Pulse Ekonomik Güvenlik Derecesi, protokollerin iflas etme riskini ölçer. Yani, katkıda bulunan teminatın değeri ihraç edilen tüm kredilerin toplam değerinden daha az olduğunda iflas gerçekleşir. Bir protokol iflas ederse, proje tarafından kullanılacak kripto para birimine katkıda bulunan kullanıcılar, o zaman daha az kriptoyu geri alma riski altında kalırlar ya da en kötü durumda hiçbirini geri alamazlar.

İlgili Haber:  Pokémon'u Unutun: Ethereum Tabanlı DeFi Ticaret Kartları Rekor Düzeyde Satılıyor

Compound ve Aave’nin Notları Açıklandı

Şimdiye kadar, sırasıyla %91 ve %95 olarak ölçülen kredi hizmetleri Compound ve Aave olmak üzere yalnızca iki DeFi projesine not verildi. Söz konusu puanlar, potansiyel fiyat hareketlerine ve borçlanma modellerine göre gerçek zamanlı olarak güncellenmektedir.

DeFi, henüz yeni yeni kripto meraklılarının dikkatini çeken oldukça genç bir sektördür. DeFi’deki TVL’nin Haziran 2020’de kazandığı 1 milyar’ı toplaması yaklaşık üç yıl sürdü; ancak Haziran’dan bu yana ise 1 milyar dolardan 10 milyar dolar’a çıkmayı başardı.

Bir sonraki büyüme dalgası, muhtemelen kripto ile çok az deneyimi olan veya hiç deneyimi olmayan kullanıcıları çekme becerisine dayanacak. Öyleyse, DeFi Pulse Ekonomik Güvenlik Derecesi, bu kullanıcıların güvende kalmasına, akıllıca yatırım yapmasına ve uzun vadede sistem içerisine yer almasına yardımcı olan değerli bir araç olabilir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın