DeFi Tarihinin En Büyük Hacklenme Vakasında EasyFi 80 Milyon Dolar Kaybetti

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 2 hafta önce

Merkeziyetsiz Finans sektörü son aylarda çok önemli derecelerde büyüme gösterdi ve birkaç hafta önce de DeFi piyasası 100 milyar dolarlık tarihi barajı geçmeyi başardı. Ancak bu gelişmelere rağmen bu yeni sektör, diğer kripto para piyasalarında yaşandığı gibi bu hafta güçlü bir şekilde kan kaybetti. Ethereum blockchain’i üzerindeki DeFi protokolleri rekor değer olan 62.42 milyar dolardan, bu yazının yazıldığı anlarda 54.4 milyar dolara kadar geriledi.

Toplamda ortalama %12.85 olarak gerçekleşen gerilemenin kaynağı için ana neden olarak Ethereum ve Bitcoin’deki fiyat düşüşleri gösterildi. Bu iki kripto para da DeFi protokolleriyle ilişkili olan sermayeler ile bağlantılı olduğu için düşüşler ve yükselişler paralel bir şekilde gerçekleşiyor. Şunu da söylemek gerekir ki, haftalık bazda gerçekleşen bu %12.85’lik düşüş, Ethereum’da (-%9.79) ve Bitcoin’de (-%21.19)’luk düşüşlere kıyasla beklenen daha az güçlü bir şekilde yaşandı. Bu da kısmen, DeFi protokellerinde bulunan devasa hacimlerdeki stablecoinlere bağlanıyor. Örneğin UniSwap likidite havuzlarındaki en popüler beş projenin dördünü stablecoinler oluşturuyor. Bunun sonucunda da, merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörünün kilitlenmiş toplam değeri (TVL, total value locked), kripto para piyasalarında gerçekleşen volalite depremlerinden daha az etkileniyor.

Compund Fork’larından EASY 80 Milyon Dolar Kaybetti

Ethereum üzerindeki en büyük lending (borç verme) platformlarından Compound’un fork’larından biri olan EasyFi (EASY), Pazartesi günü milyonlarca dolarlık bir vurgunun hedefi oldu. EasyFi’ın CEO’su ve kurucusu Ankitt Gaur’un paylaştığı bir blog yazısında, bir hackerın 2.98 milyon adet EASY tokenini ele geçirdiği duyuruldu. O anki değeriyle bu coinlerin toplam dolar karşılığı 75 milyon olarak hesaplandı. Projenin yönetici anahtarının hacker tarafından ele geçirilmesiyle beraber geliştiricilerin MetaMask cüzdanındaki tokenler çalındı, ancak olay bunlarla da sona ermiyor.

Hackerlar EasyFi Likidite Havuzlarına da Erişti

Yönetici anahtarının yetkisini kullanan hacker ayrıca EasyFi’ın likidite havuzlarından da para çalmayı başardı. Bununla birlikte hacker buradan da ek olarak 6 milyon dolar elde etti. Yönetici anahtarı aslında, DeFi protokollerinde değişiklik yapılmasını mümkün kılıyor. Normalde, DeFi protokolü geliştiricileri bu anahtarı sadece acil durumlar sırasında kullanmayı tercih ediyor. Hacklenme olayları nedeniyle EASY token değerinin %76’sını kaybetti ve şu anda bu yazının yazıldığı anlarda 10.44 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend