DeFi Tokenleri Aşırı Satılsa da Gelir ve TVL Bir Sıçrama İhtimali Barındırıyor

Geçen ay, 6 aylık bir altcoin boğa piyasası, 12.000 $ ‘lık en son Bitcoin (BTC) fiyat reddi ile aniden sona erdi. Bunun sonucunda kripto piyasası önemli miktarda volatiliteye şahit oldu.

Aynı zamanda, DeFi sektörü, DeFi platformlarında kilitlenen toplam değer 10 milyar doların üzerine çıktığı için şaşırtıcı bir seyir gördü.

DeFi index daily, weekly, monthly gains. Source: Messari.io

Cointelegrah tarafından bildirildiği üzere, Eylül ayı sonunda Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) geri çekilmeye başladığında, DeFi tokenleri art arda çöktü. Ardından ABD Başkanı Donald Trump’ın beklenmedik COVID-19 teşhisi, DeFi pazarı üzerinde ek baskı oluşturdu.

Buna rağmen, Maker (MKR), Uniswap (UNI), Yearn.finance (YFI) ve diğer merkezi olmayan finans (DeFi) tokenleri son iki hafta içinde değerlerinin düştüğünü gördü. Yine de, çeşitli veri noktaları, büyük DeFi tokenlerinin temellerinin güçlü kaldığını gösteriyor.

En önemlisi, Maker, Uniswap ve Aave, gelirlerinin son 30 gün içinde %130 ila %440 arasında arttığını gördü. Bu durum, altta yatan token fiyatları önemli ölçüde düştüğü için gerçekleşti.

Büyük DeFi tokenleri aşırı satılabilir

DeFi projelerinin değerini sabit ölçülere göre ölçmek zordur çünkü her biri yapısal olarak farklıdır. Ancak en yaygın olarak kullanılan iki ölçü gelir ve toplam kilitli değerdir (TVL).

Gelirler, bir DeFi projesinin ürünlerinden ne kadar sermaye kazandığını gösterir ve genel kullanıcı talebini ve piyasa duyarlılığını ölçmek için etkili bir metriktir.

TVL, DeFi protokolünde ne kadar sermaye kilitlendiğini gösterir, bu tipik olarak yatırımcı güvenini projenin pazar payı ile birlikte gösterir. TVL ayrıca çeşitli hisse havuzlarının likiditesi ve hacmi ile de uzaktan ilişkilidir.

Revenue change versus token price change of major DeFi networks. Source: Twitter.com

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, son 30 günde başlıca DeFi protokollerinin gelirleri yükseldi. Yine de, temel DeFi tokenlerinin fiyatı %20’den %82’ye varana dek düştü. Örneğin, Maker son 30 günde %24 düştü, ancak aynı dönemde gelirinde %449 artış kaydetti.

  SushiSwap Bir Haftada Neden %75 Arttı?

Bir projenin TVL’si sabitse ve gelirler artıyorsa, büyük bir fiyat düşüşü DeFi pazarında büyük bir ihtiyat anlamına gelir. Benzer şekilde, Uniswap ve Aave büyük bir fiyat düşüşü kaydederken, her ikisi de gelirlerinde %235’in üzerinde bir artış kaydetti.

Arca’nın baş yatırım sorumlusu Jeff Dorman, temellerin mutlaka fiyatla birlikte hareket etmediğini açıkladı. Token fiyatlarının aksine DeFi protokollerinin gelir değişikliğine atıfta bulunan Dorman şunları yazdı:

“Fiyat ve esaslar her zaman düşündüğünüz gibi hareket etmez. DeFi bu ay harika bir örnek. Messari ve Token Terminalinden gelen verilere göre, belirli DeFi protokolleri için fiyattaki 30 günlük değişikliklerle karşılaştırıldığında gelirdeki 30 günlük değişiklikleri burada bulabilirsiniz. ”

Orta vadede Dorman, değer yatırımcıları için “mükemmel” bir kurulum olduğunu vurguladı. Mevcut durum, hangi projelerin kripto piyasası düzeltmesinden kaynaklanan son fiyat enkazından daha ağır basan temellere sahip olduğunu gösterir. Dorman sözlerine şöyle devam etti:

“Tüm tokenler eşit yaratılmaz. Bazıları kazançlarından bağımsız olarak hiçbir ekonomik değer tahakkuk etmezken, diğerleri kazançlar arttığında doğrudan değer tahakkuk eder. Bu, değer yatırımcıları için mükemmel bir kurulum – sektör toplu olarak damping yapıyor, ancak uzun vadeli kazananlar ve kaybedenler olacak. ”

TVL ve günlük DEX kullanıcıları artmaya devam ediyor

Dijital Varlık Verilerinden alınan zincir içi veriler, DeFi pazarının TVL’sinin nispeten değişmediğini göstermektedir. Çoğu DeFi tokeni %30 ile %50 arasında düşerken, TVL 10 milyar doların üzerinde kaldı.

Total value locked in DeFi. Source: Digital Assets Data

Örneğin Yearn.finance, yerel YFI tokeninin beş gün içinde %44 düştüğünü gördü ve dijital varlık şu anda zirvesinden %56 oranında aşağıda.

Bu şaşırtıcı düşüşe rağmen, yatırımcılar ve analistler projede güçlü bir şekilde yükselmeye devam ediyor ve bu haftanın başlarında Yearn.finance ekibi yeni stabilcoin kasaları yayınlamayı planladığını açıkladı.

  Bitcoin Fiyatı 19.300 Doların Üzerine Çıkarken AAVE, YFI ve Elrond da Yükseliyor

Token fiyatının bir projenin uygulanabilirliğinin bir yansıması olmadığının bir başka kanıtı, Yearn.finance’ı yaklaşık 700 milyon dolarlık TVL ile gösteren Defipulse verilerinden geliyor; bu rakam, fiyatın çok daha yüksek olduğu Ağustos ayı TVL’sine yakın bir rakam.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın