28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

DeFi Tokenleri Düşse de Temel Her Zamankinden Sağlam

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

DeFi alanındaki varlık fiyatları, yakın zamandaki yüksek seviyelerinden bu yana düştü. Bir grup DeFi varlığını izleyen FTX’teki DeFi Endeksi Sürekli Vadeli İşlemler aracı, 1 Eylül’deki en yüksek seviyesinden neredeyse %50 düştü.

Binance indirim kodu

DeFi Index Perpetual Futures on FTX

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Birçok bireysel token daha da düştü. Örneğin, Serum (SRM) ve yearn.finance (YFI), 1 Eylül fiyatlarına göre %65’ten fazla düştü.

FTX USD PAIRS (Excluding ″...bear″ or ″...bull″ products) 9/1 - 10/30

Olağanüstü yükselişin çoğu, son derece yeni tokenlere ve platformlara yapılan hızlı ve pervasızca spekülatif yatırımla beslendi.

Kendi tanımladığı “DeFi Degens”, yeni tokenler üretebildiği kadar hızlı bir şekilde değişim emir defterlerini, zincirdeki Ethereum işlemlerini, “Crypto Twitter” beslemelerini ve uyumsuzluk kanallarını doldurdu. DeFi token fiyatlarının yanı sıra, Ethereum gaz fiyatları yükseldi. Bu durum ağı tıkadı ve birçok küçük yatırımcıyı itti.

Etherscan Ethereum Average Gas Price Chart YTD

2017’deki ICO balonunda gördüğümüzün bir benzerini yaşıyoruz. Düzinelerce tamamen yeni projeye birkaç yüz dolar harcayarak, spekülatörler yatırımlarını tamamen telafi etmemek için bunlardan yalnızca bir veya ikisine ihtiyaç duydu. Bu strateji, elbette, hız ve medyanın ilgisini temeller ve sürdürülebilirlikten daha çok destekliyor.

Bu ayrım gözetmeyen yatırımın akışından yararlanan düzinelerce kopya, çöplük ve hata istismarı gördük. Bununla birlikte, ICO patlaması gibi, ancak bu verimsiz sermaye akışı, yeni ademi merkeziyetçi finansal lejyonların bazı meşru gelişimini yönlendirmeye yardımcı oldu. Ayrıca, birçok DeFi tokeninin çökmesine rağmen, DeFi protokollerinde kilitli olan USD değerinin miktarı tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın bir seviyede.

Total Value Locked (USD) in DeFi - 1 Year

Kilitlenmiş bu değerin çoğu, atıfta bulunulan “ponzinomics” projelerinde görülen çılgınca yutturmaca tanımlayanlardan çok daha muhafazakar mekanizmalardadır. Birden fazla denetim ve iyi tanımlanmış kullanım senaryoları ile daha uzun süredir devam eden akıllı sözleşmeler sermaye çekmeye devam etti. Bu projelerin çoğu, merkezi olmayan borç verme ve piyasa yapıcılığa odaklanıyor.

İlgili Haber:  Bittrex'te Tokenize Hisse Senetleri Satın Alabilirsiniz

Uniswap ne durumda?

DeFiPulse’da Total Value Locked (TVL) tarafından listelenen önde gelen DeFi uygulaması olan merkezi olmayan borsa Uniswap, neredeyse 3 milyar dolar likiditeye sahip. Borsa şimdi her gün yüz milyonlarca ABD doları cinsinden işlem hacmini kolaylaştırıyor. Ayrıca 2,19 milyar dolarlık büyük bir işlem günü geçirdi (muhtemelen son Harvest Finance istismarı nedeniyle).

Uniswap Liquidity and 24h Volume (USD)

Genel olarak, bu düşüş daha geniş dijital varlık alanı için sağlıklı görünüyor.

Şüpheli birçok projeden ve daha makul ve sürdürülebilir projeler etrafında birleşme gördük.
Ethereum blockchain, daha düşük işlem ücretleri ve onay süreleri ile tekrar kullanılabilir hale geldi.
Bu, birçok ilginç finansal kavramın, ürünün araştırılmasına ve test edilmesine olanak tanıyan büyük miktarda sermaye destekli deneysel bir geliştirme.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar