DeFi Tokenlerinin Gerçek Bir Değeri Var mı?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 2 hafta önce

blank

Bir süredir Blockchain geliştiricileri Ethereum üzerinde her türden tokeni oluşturmaya başladılar. Özellikle de merkeziyetsiz finans (DeFi) tokenleri son 1 yıldır oldukça popüler hale geldi. Bunların bazılarının gerçek değerleri bulunuyor, peki ama bu değer nereden geliyor?

blank

Ethereum üzerinde yeni bir token oluşturma işlemi aslında Ethereum’un kuruluşundan beri mümkün olan bir olay ve DeFi’ye özgü bir durum değil. Zaman içerisinde de birçok farklı token piyasaya sürüldü.

Piyasaya yeni giriş yapanlar için oldukça fazla kafa karışıklığına sebep olan bu token fazlalığı ayrıca bu tokenlerin işe yaramaz olarak görülmesine de yol açıyor. Birçok kişi bu tokenlerin yalnızca spekülasyon amacıyla oluşturulduğunu ve temel bir değere sahip olmadığını düşünüyor. Ancak kripto dünyasında birçok şeyde olduğu gibi bu durum da mevcut olan gerçeğin yalnızca bir kısmını yansıtıyor.

Özellikle DeFi alanına her geçen gün yeni token modelleri piyasaya sürülüyor. Bu DeFi tokenleri NFT’ler ya da şaka coinlerden belirgin şekilde farklı özelliklere sahipler. Bu yüzden gelecekte özellikle geleneksel finans dünyasından gelen yatırımcılar için ilgi çekici olabilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Yönetim Tokenleri Nedir?

Ethereum Blockchain’indeki DeFi tokenlerinin birçoğu öncelikle koordinasyon aracı olarak kullanılıyor. İnsanlar bu tokenler aracılığıyla bir araya gelip belirli bir amaç için çalışıyorlar. Bu amaca ulaşmak için de DeFi tokeni sahipleri yönetimsel konularda söz sahibi olabiliyor ve bazı durumlarda finansal ödüller ve başka avantajlar da elde edebiliyorlar. Bu tokenlerin en bilinenleri yönetim tokenleri olarak adlandırılıyor. Son bir yıldır birçok DeFi projesi topluluklarına “yönetim tokenleri” dağıttı. Bu projelerin arasında SushiSwap, UniSwap, Compound ve 1inch gibi isimler de yer alıyor.

Bu tokenler topluluktaki insanlara genel olarak ücretsiz bir şekilde dağıtılıyor. Token sahipleri ise ellerindeki bu gücü protokol değişikliklerinde oy kullanmak amacıyla ya da protokol değişikliği önerilerinde bulunmak amacıyla kullanıyor. Böyle bir sistemdeki amaç aslında DeFi platformlarının daha merkeziyetsiz bir hale gelmesini sağlamak olarak düşünülebilir. Bu yüzden yönetim tokenleri işe yaramaz olmaktan çok uzaktalar.

DeFi Tokenleri Gerçek Bir Değer Taşıyor mu?

Birçok kişiye göre ise yönetim tokenleri sadece oy hakkı sağlayıp DeFi protokollerinin gelirleri konusunda bir hak sağlamadığı için işe yaramaz görünüyorlar. Ethereum analizcisi Anthony Sassano ise bunun dar bir görüş olduğunu düşünüyor: “Bence bu tür bir görüş, DeFi protokolleri henüz daha çok yeni olduğu için oldukça dar bir görüş. DeFi protokollerinin elde ettikleri gelirleri pasif bir şekilde token sahiplerine ödemesi yerine protokolün gelişmesi için harcaması bu yüzden çok daha mantıklı bir uygulama olarak görünüyor.”

Token sahiplerinin bugün bile DeFi projelerinin gelirlerine ortak olması aslında mümkün olabilir. Örneğin SushiSwap ve AAVE, oylamayla aldıkları karar doğrultusunda, kullanıcılar tokenlerini stake ettiklerinde protokolün gelirlerinin bir kısmına ortak olabiliyorlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend