5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

DeFi Tokenlerinin Gerçek Bir Değeri Var mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bir süredir Blockchain geliştiricileri Ethereum üzerinde her türden tokeni oluşturmaya başladılar. Özellikle de merkeziyetsiz finans (DeFi) tokenleri son 1 yıldır oldukça popüler hale geldi. Bunların bazılarının gerçek değerleri bulunuyor, peki ama bu değer nereden geliyor?

Binance indirim kodu

Ethereum üzerinde yeni bir token oluşturma işlemi aslında Ethereum’un kuruluşundan beri mümkün olan bir olay ve DeFi’ye özgü bir durum değil. Zaman içerisinde de birçok farklı token piyasaya sürüldü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Piyasaya yeni giriş yapanlar için oldukça fazla kafa karışıklığına sebep olan bu token fazlalığı ayrıca bu tokenlerin işe yaramaz olarak görülmesine de yol açıyor. Birçok kişi bu tokenlerin yalnızca spekülasyon amacıyla oluşturulduğunu ve temel bir değere sahip olmadığını düşünüyor. Ancak kripto dünyasında birçok şeyde olduğu gibi bu durum da mevcut olan gerçeğin yalnızca bir kısmını yansıtıyor.

Özellikle DeFi alanına her geçen gün yeni token modelleri piyasaya sürülüyor. Bu DeFi tokenleri NFT’ler ya da şaka coinlerden belirgin şekilde farklı özelliklere sahipler. Bu yüzden gelecekte özellikle geleneksel finans dünyasından gelen yatırımcılar için ilgi çekici olabilirler.

Yönetim Tokenleri Nedir?

Ethereum Blockchain’indeki DeFi tokenlerinin birçoğu öncelikle koordinasyon aracı olarak kullanılıyor. İnsanlar bu tokenler aracılığıyla bir araya gelip belirli bir amaç için çalışıyorlar. Bu amaca ulaşmak için de DeFi tokeni sahipleri yönetimsel konularda söz sahibi olabiliyor ve bazı durumlarda finansal ödüller ve başka avantajlar da elde edebiliyorlar. Bu tokenlerin en bilinenleri yönetim tokenleri olarak adlandırılıyor. Son bir yıldır birçok DeFi projesi topluluklarına “yönetim tokenleri” dağıttı. Bu projelerin arasında SushiSwap, UniSwap, Compound ve 1inch gibi isimler de yer alıyor.

Bu tokenler topluluktaki insanlara genel olarak ücretsiz bir şekilde dağıtılıyor. Token sahipleri ise ellerindeki bu gücü protokol değişikliklerinde oy kullanmak amacıyla ya da protokol değişikliği önerilerinde bulunmak amacıyla kullanıyor. Böyle bir sistemdeki amaç aslında DeFi platformlarının daha merkeziyetsiz bir hale gelmesini sağlamak olarak düşünülebilir. Bu yüzden yönetim tokenleri işe yaramaz olmaktan çok uzaktalar.

İlgili Haber:  Circle, Stablecoin ve ABD Doları Arasındaki Transfer İşlemlerini Kolaylaştırıyor

DeFi Tokenleri Gerçek Bir Değer Taşıyor mu?

Birçok kişiye göre ise yönetim tokenleri sadece oy hakkı sağlayıp DeFi protokollerinin gelirleri konusunda bir hak sağlamadığı için işe yaramaz görünüyorlar. Ethereum analizcisi Anthony Sassano ise bunun dar bir görüş olduğunu düşünüyor: “Bence bu tür bir görüş, DeFi protokolleri henüz daha çok yeni olduğu için oldukça dar bir görüş. DeFi protokollerinin elde ettikleri gelirleri pasif bir şekilde token sahiplerine ödemesi yerine protokolün gelişmesi için harcaması bu yüzden çok daha mantıklı bir uygulama olarak görünüyor.”

Token sahiplerinin bugün bile DeFi projelerinin gelirlerine ortak olması aslında mümkün olabilir. Örneğin SushiSwap ve AAVE, oylamayla aldıkları karar doğrultusunda, kullanıcılar tokenlerini stake ettiklerinde protokolün gelirlerinin bir kısmına ortak olabiliyorlar.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar