18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

DeFi Yatırımcıları Hacker Saldırıları ve Dolandırıcılık Faaliyetleri Nedeniyle 2021’de 10.5 Milyar Dolar Kaybetti!

Önemli Gelişmeler

Risk yönetimi firması Elliptic, DeFi yatırımcılarının 2021 yılında şimdiye kadar hacker saldırıları ve dolandırıcılık faaliyetleri nedeniyle 10.5 milyar Dolar kayba uğradığını ortaya koydu.

blank

Haberin Özeti

  • DeFi piyasasındaki hacker saldırıları ve dolandırıcılık faaliyetleri nedeniyle 2020 yılında 1.5 milyar Dolarlık zarar edilmişti.
  • Bu yıl kripto para fiyatlarının da artmasıyla birlikte bu kayıp 10.5 milyar Dolara yükseldi.

Hacker saldırıları, hırsızlıklar ve dolandırıcılık faaliyetleri… Bu tür olumsuz haberleri DeFi piyasasında duymaya alıştık. Ancak son olarak açıklanan bir rapor bu alandaki kayıpların 2021 yılında çok daha ciddi seviyelere ulaştığını ortaya koydu.

blank

DeFi Yatırımcıları İki Yılda 12 Milyar Dolar Kaybetti

Risk yönetimi firması Elliptic’in yeni bir raporuna göre, Merkezi olmayan finans yatırımcıları 2021 yılındaki hacker saldırıları ve dolandırıcılık faaliyetlerinde şimdiye kadar 10.5 milyar Dolar kaybetti. 2020 yılı toplamındaki kayıp ise 1.5 milyar Dolar seviyesinde idi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

DeFi Llama tarafından toplanan verilere göre, DeFi piyasası genelinde şu anda 250 milyar Dolardan fazla kripto para bulunuyor. Haziran 2020’de ise bu rakam sadece 1 milyar Dolar seviyesinde idi. Merkezi olmayan finans protokollerinin artan kullanımı ve bunlara güç sağlayan kripto paraların fiyatında yaşanan artış, piyasayı da genel anlamda yukarı taşıdı.

Ancak endüstrinin artan popülerliği, Ethereum, Solana ve Binance Smart Chain gibi farklı temeller üzerine kurulmuş DeFi protokollerinin pek çok hacker saldırısına, hırsızlık girişimine ve dolandırıcılık faaliyetine maruz kalmasına da neden oldu.

Ethereum’da 8.6 Milyar Dolar Kayıp

Elliptic’e göre, son iki yılda merkezi olmayan uygulamalardan doğrudan 2 milyar Dolar değerinde kripto para çalındı. Dolandırıcılık veya hırsızlık faaliyetleri sonucunda o tokenin değerinin düşmesi durumunda ise toplam 10 milyar Dolarlık zarar edildi.

İlgili Haber:  Uniswap v3 Yarın Çıkıyor: İşte Bilmeniz Gerekenler

Son iki yıldaki kayıpların büyük çoğunluğu, 8.6 milyar Dolarlık zarar ile merkezi olmayan finansın evi olan Ethereum’dan geldi. Ethereum blok zinciri üzerinde MakerDAO gibi kredi protokolleri, Uniswap gibi merkezi olmayan borsalar ve Synthetix gibi türev ürünler kullanıcılara sunuluyor.

Bunun yanında Binance Akıllı Zincir protokollerinde ise 2020’den bu yana 2.5 milyar Dolarlık kripto para kaybı yaşandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend