2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

DeFi Yatırımcıları ETH Alternatifleri Ararken Solana’nın İşlem Hacmi Yükseliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

2021 hızlı bir başlangıç yaptı ve mevcut kripto boğa piyasası Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) gibi varlıkların günlük olarak neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktığını gördü.

Binance indirim kodu

Yeni fiyat artışları yatırımcılar için olumlu olsa da ücretler, işlem hızları ve merkezi olmayan bir ekosistem olması amaçlanan şeyin merkezileştirilmesi ile ilgili bir dizi zorluk ortaya çıkmaya başladı. 2020 ortalarından bu yana kurumsal yatırımcıların kripto paraya akın etmesi, Bitcoin ve Ethereum blok zincirinde ölçeklenebilirlik, yüksek işlem maliyetleri ve uzun onay süreleri meselelerini daha da kötü bir hale getirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Eth2 istikrarlı bir şekilde yayılıyor olsa da kullanıcıların yeni özelliklerden yararlanmaları için biraz zaman geçmesi gerekti. Bu durum, diğer uygun adayların boşluğu doldurması için açık bir kapı bıraktı ve bir avuç katman 2 projesi, merkezi olmayan finans alanında ilgi görmeye başladı.

Son 6 ayda dalgalanan projelerden biri olarak Solana (SOL) öne çıktı. Anatoly Yakovenko tarafından kurulan ve Intel, Dropbox ve Qualcomm gibi dünya çapında tanınan şirketlerin eski mühendislerinden oluşan bir ekip tarafından tasarlanan Solana, küresel benimseme için gerekli açık altyapıyı sağlayan sansüre dayanıklı bir blok zinciri olduğunu iddia etti.

Bazı uzmanlar projeyi olası bir Ethereum rakibi olarak gördü ve FTX değişim kurucu ortağı ve CEO’su olan Sam Bankman-Fried, Serum adlı DeFi projesine ev sahipliği yapmayı seçerek projeye desteğini verdi.

Bankman-Fried, Ethereum’un, merkezi olmayan finans sektöründe görülen hızlı büyümeyi idare edemediğini ve ölçeklenebilirlik ile işlem ücreti zorluklarının tek yolunun Solana gibi diğer ağlar üzerine inşa etmek olduğunu iddia etti.

Solana’ya karar vermeden önce Ethereum da dahil olmak üzere en iyi 30’dan fazla blok zinciri projesini kapsamlı bir şekilde test ettiğini iddia eden CEO, geçmişte ağın saniyede 50.000 işlemi işleme yeteneğine atıfta bulundu.

İlgili Haber:  Uzmanlara Göre Bitcoin Altının Tahtını Sarsabilir

Ethereum ile ölçeklendirme iyileştirmeleri sorulduğunda Bankman-Fried, kripto sektörünün Ethereum’dan sadece 100 kat daha hızlı olmadığını, Ethereum’dan bir milyon kat daha hızlı olması gerektiğini belirterek bunun hâlâ yetersiz olduğunu açıklayan sözleriyle dikkat çekti.

Solana tokeni güç kazanıyor

Başlangıçta borsalarda listelendikten sonra SOL tokeni 2020’nin nisan ve temmuz aylarında 0.50 ile 0.91 ABD doları aralığında işlem gördü. Bu performans, herhangi bir büyük proje geliştirmesinin duyurulmasından önce gerçekleşti.

27 Temmuz’da konuyla alakalı bir tweet atan Bankman-Fried, Solana’nın, Ethereum’un 10.000 katı kadarını işleyebileceğini ve 1.000.000 kat daha ucuz olduğunu söyledi. CEO ayrıca, birçok yan zincirin aksine Solana’nın, 100’den fazla doğrulayıcıya sahip, tam teşekküllü ve merkezi olmayan bir blok zinciri olduğunun altını çizdi.

Açıklamadan kısa bir süre sonra SOL, satın alma baskısında gözle görülür bir artış kaydetti ve sonraki iki ay boyunca hacim ve fiyat itibariyle ortalama günlük hacmi olan 1 milyon dolardan 41 milyon dolara yükselerek fiyatını 4.89 dolara yükseltmeyi başardı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar