DeFi’de Kilitli Fonların 1 Milyar Dolar Artması, Seçim Sonrası Boğa Koşusuna mı İşaret Ediyor?

Önemli Gelişmeler

Merkezi olmayan finans protokollerinin çoğunluğu için altı haftayı bulan bir bekleme süresinin akabinde DeFi boğaları, toplam kilitli değerin yeni rekor seviyelere yükselmesiyle birlikte tekrar harekete geçti.

DeFi analizlerini yayınlayan DeFi Pulse’un verilerine göre; çeşitli DeFi protokollerinde kilitlenen kripto teminat miktarı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 12.3 milyar dolara ulaştı.

Coingecko ve Coinmarketcap gibi diğer analitik platformlarda kesin sayılar farklılık gösterse de sadece 48 saat içinde toplam USD değerine bir milyar doların üzerinde bir miktar eklendi.

Coingecko’nun takip cihazındaki kilitli toplam değer (TVL), yükselişin yaklaşık 11.6 milyar dolar olduğunu bildirdi. Artış; Bitcoin’in, PayPal‘ın kripto ödemelerine yönelik haberler tarafından harekete geçmesi ve 21 Ekim tarihinde 2020’nin en yüksek seviyesi olan 13.200 dolara ulaşmasının ardından geldi.

Coingecko, Chainlink de dahil olmak üzere tüm tokenler için kilitli toplam değerden farklı olarak toplam DeFi piyasa işletme sermayesinin 14.3 milyar dolar olduğunu bildirdi. Bu miktar, DeFi’nin piyasa değerinde son 48 saat içerisinde 2 milyar dolarlık bir artışın yaşandığı anlamına geliyordu.

DeFi boğa koşusunun ikinci aşaması

DTC Capital’in başkanı Spencer Noon, merkezi olmayan finans için boğa piyasasının yakında ikinci tura gireceği düşüncesini savundu.

Noon, pek çok kazanç çiftçisinin aylarca sağlam kazançlar elde ettikten sonra basitçe BTC’ye geri döndüğünü ve seçimin de ikinci bir DeFi patlamasının katalizörü olacağına yönelik sinyaller verdiğini belirtti. Bu sürecin, “DeFi Boğa Koşusu Aşama 2” olma yolunda muhtemel bir dönüm noktası olacağını bildiren Noon, bu seçimin risk varlıkları için elverişli olabilecek birden çok sonucun bulunabileceği bir seçim olduğunu söyledi.

PayPal haberleri ve kripto piyasalarındaki genel yükseliş; Airswap, Aave, Synthetix ve Curve de dahil olmak üzere son 24 saat içinde çok sayıda DeFi coininin sağlam kazançlar elde etmesine neden oldu.

TVL’yi yönlendiren bir başka faktörün de likidite havuzlarının çoğunun ETH tabanlı olması nedeniyle Ethereum da dahil olmak üzere bahse konulmak üzere kullanılan DeFi tokenlerinin fiyatlarındaki artış olduğu belirtildi. Son 48 saatte Ethereum fiyatları %12 artarak altı haftanın en yüksek seviyesi olan 415 dolara ulaştı.

Ancak Messari’nin, en iyi 46 DeFi varlığının performansını ölçen DeFi Gelir Endeksi’ne göre, birçok DeFi tokeninin geçen ay %40’ın üzerinde düşüş yaşadığı ortaya çıktı. En çok kaybedenler arasında ise Meta, bZx, Augur, SushiSwap, Swerve ve Curve’den gelen tokenlerin yer aldığı görüldü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend