Aave, Compound ve MakerDAO büyük meblağlarda kredi veriyor.

Haberin Özeti

  • DeFi protokollerindeki ödenmemiş kripto kredileri 3 milyar Dolar değerini aştı.
  • Özellikle son birkaç ayda patlama yaşandı.
  • Compund lider görünüyor ama ne kadar süreyle?

Dune Analytics’teki bir veriye göre, en büyük üç merkezi olmayan finans (DeFi) borç verme protokolündeki ödenmemiş kripto para birimi kredilerinin toplam değeri 3 milyar Doları aştı.

Geçtiğimiz Hafta 100 Milyon’a Yakın Kredi Verildi

Aave, Compound ve MakerDAO’da, 3.078.085.890 Dolar ödenmemiş kredi bulunuyor. Ayrıca kullanıcılar, geçen hafta 98.8 milyon Dolar daha kredi aldı.

Söz konusu borç verme platformları, normal kripto kredi şirketlerinden farklıdır. Bunlar, merkezi olmayan protokollerdir; öyle ki hiçbir varlık kendilerinden akan parayı kontrol etmez ve kimse sizden kimliğinizi doğrulamanızı istemez.

Compound, bu anlamda açık ara en popüler platformdur. Bugün itibariyle ödenmemiş kredilerin yarısından fazlası Compound’a ait görünüyor ve bu değer yaklaşık 1.6 milyar Dolar olarak ölçülüyor. MakerDAO’da yaklaşık 1 milyar Dolar ve Aave’de ise 361 milyon Dolar ödenmemiş kredi bulunuyor.

Büyümede Yönetim Tokenlerinin Etkisi Görülüyor

Compound’daki büyüme, Compound’un platformu kullanan herkese bir yönetim tokeni olan COMP’u vermesinin hemen ardından, Haziran sonunda, daha da hız kazandı. Yönetim tokeni, kullanıcıların ağı güncellemek için yapılan teklifleri oylamasına izin vermek amacıyla tasarlanmıştır. Ancak COMP, aynı zamanda, ikincil pazarlarda da işlem yaparak kullanıcılara platformu kullanma adına teşvik sağlar.

Compound, Maker ve Aave’ye göre avantajını sürdürürken aradaki farkın da giderek kapandığını söylemekte fayda var. Temmuz ayında, Compound borç verme protokolü pazar payının %81’ini elinde bulunduruyordu; Aave’nin pazar payı %2.55 ve MakerDAO’nunki de %15 seviyesindeydi. Ancak şimdilerde Compound pazar payının %52’sine sahip görünürken; Aave %12 ve MakerDAO %33 oranında payı elinde bulunduruyor.

İlgili Haber:  Tether'in Piyasa Değeri 2020'de 4 Kat Artarak 15 Milyar Dolara Ulaştı

Maker’ın büyümesinde ise temel etkenlerden birinin merkezi olmayan stablecoin DAI olduğu söylenebilir. Tek bir DAI tokeni 1 ABD doları değerindedir ve peg’i bir algoritma tarafından korunur.

Compound’un önümüzdeki aylarda hakimiyetini devam ettirip ettiremeyeceği veya COMP patlamasının ona sağladığı geçici avantajın ne kadar devam edeceğini görmek heyecan verici olacaktır.

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın